Novinky.cz ve městě Slaný
Zobrazit všechny články o městě Slaný
Milovníci architektury a historie Prahy se od října můžou těšit na zajímavý internetový projekt. Jmenuje se Naučné stezky po Praze 2 a nabídne několik zajímavých virtuálních tras po druhé části.
Teplická botanická zahrada funguje sedm let. Za tu dobu si vytvořila stálý okruh návštěvníků. Ročně do jejích expozic přijde v průměru 27 000 lidí, přičemž o prázdninách jejich počet spíše klesá. Zahrada láká návštěvníky na soubor chilské flóry, který je zřejmě největší v Evropě.
Čtyřicet tisíc turistů již v letošním roce zavítalo na hrad Svojanov na Svitavsku. I letošní sezóna ho tak udrží na špici v žebříčku návštěvnosti památkových objektů v Pardubickém kraji. Oproti stejné době loňského roku se počet turistů zvýšil o 35 procent.
Tři klenoty českých archeologických sbírek spatří na jednom místě návštěvníci Moravského zemského muzea. Do pevných a pečlivě střežených vitrín v Dietrichsteinském paláci dnes kurátoři za doprovodu policejního komanda uložili Věstonickou venuši, hlavu Kelta ze Mšeckých Žehrovic a železné meteority z paleolitického sídliště v Opavě-Kylešovicích. Zůstanou tam do konce září.
„Hele, Temelín! Támdle vidím Budějice a Zlatou Korunu! Jé, Krumlov...“ Z ochozu kamenné rozhledny na Kleti, nejvyšší hory Blanského lesa, toho uvidíte hodně. Třeba rakouské Alpy. Na nejvýše položené hvězdárně v Česku lze pozorovat i kometu nebo erupce na Slunci.
Poblíž Mariánských Lázní v obci Zádub stojí už téměř 30 let v nádherném prostředí krajinného parku Krakonoš v nadmořské výšce 760 m areál miniatur. V poměru 1:25 tu najdete makety nejen hradů a zámků, ale i mostů, lanovek, vodních či větrných mlýnů. Během jediného dne tak můžete poznat více než šedesát historických staveb.
Víkend po prvním týdnu opět ve školních lavicích dětem zpestří spousta zábavy a her. Tak například zámek Stránov osídlí kouzelné bytosti, letiště v Novém Městě nad Metují chystá leteckou show, dráha Olympia Brno nabídne večerní jízdy vláčky a hrad v Chebu zavede návštěvníky k netopýrům.
Tento víkend přinese další festivaly ve znamení lahodného jídla a nápojů. Na jeden z nich můžete vyrazit do pražské Troje, na další třeba do Plzně nebo Písku. Na své si však přijdou také milovníci módy a vášniví sportovci.
Máloco charakterizuje nezaměnitelný ráz šumavské krajiny jako četná rašeliniště, zvaná slatě, povětšinou z důvodu zachování a ochrany přírody ležící v I. Zóně NP. Některými se však mohou návštěvníci pokochat ve zpřístupněných částech. Mezi ně patří Soumarská, Jezerní, Chalupská a Tříjezerní slať.
Zahrady jako ve Versailles máme v Kroměříži, tedy skromnější, ale i tak okouzlující. Květná zahrada zvaná též Libosad je jedna z nejhezčích na světě, je souzvukem renesanční zaalpské zahrady kombinované s francouzským barokním klasicismem. Je zapsána na listině kulturního dědictví UNESCO.
Vydejme se na nejstarší rozhlednu Jeseníků stojící na samotné hranici dvou států, poznejme region zlatých dolů a nádherné horské přírody.
Objekt tohoto západočeského kláštera premonstrátů uchvátí nejen interiérem kostela Zvěstování Páně, ale i rozsáhlou knihovnou, čítající více než 100 000 svazků, stejně jako zaujme pohnutou historií prastarých zdí i osudy lidí životem bytostně s premonstrátským posláním spjatých.
Na zámku Sychrov v Českém ráji skončila obnova aleje Rohanka, která je jednou ze tří páteřních os 24hektarového parku v anglickém stylu. Alej patří mezi nejvýznamnější v zemi, je v ní největší soubor pyramidálních dubů. Na podzim začne obnova dalších částí zámeckého parku, která bude mnohem rozsáhlejší. Jde o evropský projekt za 14 miliónů korun.
V podhůří Orlických hor nedaleko Letohradu a Žamberku se nalézá unikátní vodní dílo. Jedná se o poslední ručně stavěnou kamennou hráz v Čechách. Postavená byla v letech 1933 – 1938 a to výhradně českými dělníky a staviteli a z českých materiálů.
Nevídaná událost čeká v sobotu 30. srpna nejvyšší horu Moravy a Slezska Praděd. Kolem jejího vrcholu bude ovinuta ručně pletená šála dlouhá více než šest kilometrů.