Novinky.cz v obci Škvorec
Zobrazit všechny články o obci Škvorec
Podkovy, ostruhy, části zbraní a především lidské kosti. To vše se prý v minulosti nacházelo na jednom méně známém místě Šumavy.
Na Zelném trhu, hovorově zvaném Zelňák, stojí dvě dominantní plastiky. První a monumentálnější je kašna Parnas, barokní dílo zhotovené podle návrhu J. B. Fischera z Erlachu z konce 17. století. Druhým je sloup Nejsvětější Trojice se sochami svatých od A. Schweigla z roku 1729.
Donedávna se říkalo Český a Moravský Šternberk, to aby se hrady založené stejným majitelem odlišily. Z moravského zůstal jen Šternberk, objekt půvabný, sbírek plný. Přesto bývá jeho přestavba některými odborníky označována za necitlivou, ale návštěvníkům se líbí jak hrad, tak i přilehlý park.
Památková sezóna se pozvolna rozjela, tento týden ji zřejmě zbrzdí změna počasí, přesto ale zámky a hrady jsou připraveny na návštěvníky. V západních Čechách můžete využít víkendu 22. a 23. dubna k návštěvě čtyř objektů - Nebílov, Červeného Poříčí, Švihova a Horšovského Týna na reciproční vstupenku.
V sobotu se po celé planetě slaví Den Země, akce, která má upozornit na důležitost ochrany životního prostředí. Na oslavu tohoto happeningu můžete vyrazit na několik míst v Čechách i Moravě, třeba do táborské či ostravské zoo. V rámci akce se mnohdy konají také nejrůznější tvořivé dílny, kde můžete s dětmi otestovat svou zručnost.
Jako obrovská studna kyseliny sírové s občasným štiplavým závanem narážejícím do chřípí vyhlíží Hromnické jezírko. V létě je hladina mrtvé vody zbarvena do červena, to způsobuje příměs železa, nyní se leskne modročerně. Vitriol používali středověcí alchymisté, účinky kyseliny jsou známy stovky let.
Silné židovské osídlení patří mezi významné skutečnosti v historii Kolína, a to již v první polovině 14. století. Toto původně asi neveliké osídlení časem nabývalo rychle na významu. Po vyhnání Židů z Plzně (1504) se kolínská židovská obec stala po Praze druhou nejvýznamnější.
Střední Čechy jsou na památky bohatým regionem, najdeme tu nejen světské, ale i církevní objekty. Mimo to je tu i řada přírodních zajímavostí, od pískovcových skalních měst, po hluboké rokle a říční údolí. Cestou do lesů, luhů a hájů navštivte některý ze zámků, které nejsou od Prahy daleko.
Na Domažlicku se v nadmořské výšce 681 metrů nachází zřícenina hradu Nový Herštejn. Toto kdysi důležité místo má zajímavou historii a možná stále ukrývá i poklad.
U Dobřichova na Kolínsku je kopec z kuriózním názvem Pičhora.
Velikonoční svátky trávily bohaté šlechtické rodiny bývalé rakouské monarchie tradičně ve Vídni. Přesun z hlavního města se konal až po velikonočních svátcích, a to nejčastěji do letních sídel v Čechách a na Moravě na přelomu dubna a května.
Zříceniny se ve středním Středohoří vypínají takřka na každém kopci, a že jich tu je požehnaně. U Sutomi, obce pod Holým vrchem místními zvaným Holáček, je jich v okruhu několika kilometrů hned pět. Z Holáčku vidíme Skalku v údolí, vlevo Košťálov, vpravo Oltářík.
Někdejší královské sídlo je připravené na první letošní slavnosti. Nebude chybět zábavný program, ani prohlídky hradu s vyprávěním o tradicích.
Začátek velikonočních prázdnin naznačuje jedno – snad v každém koutě České republiky se konají oslavy příchodu jara. A vybírat je skutečně z čeho. Ať už oslavíte nejvýznamnější křesťanské svátky se zvířátky v zoo, na hradě, či v tvůrčí dílně, určitě se jim nevyhnete. Připravte se na Velikonoční pondělí upletením pomlázky nebo vyrobením dekorací.
Prodloužený sváteční víkend ve dnech od 14. do 17. dubna láká k výletům, turistickým procházkám, návštěvě galerií, muzeí i dalších kulturních a sportovních akcí. Kam lze zavítat v Jeseníkách?