Novinky.cz v obci Škvorec
Zobrazit všechny články o obci Škvorec
Oblíbené a stále frekventovanější Tiské stěny obcházím v obci Tisá silničkou na asi tři kilometry vzdálený Rájec. Provoz na asfaltce minimální, z obou stran cestu lemují převážně břízy, vypadá to jako na obrazech ruského krajináře Ivana Ivanoviče Šiškina.
Naučná stezka Olšina, která je jednou z nejoblíbenějších turistických tras na Šumavě, bude minimálně až do pátku 8. července mimo provoz. Oznámily to Vojenské lesy a statky ČR (VLS), které jsou provozovatelem této návštěvnické trasy. Důvodem je vysoký stav vody po aktuálních deštích, které stezku zatopily a poškodily.
Brněnskou sakrální historii i současnost představuje projekt Brno a jeho chrámy, pořádaný Turistickým a informačním centrem (TIC) Brno ve spolupráci s Biskupstvím brněnským, křesťanskými farnostmi v Brně, Židovskou obcí Brno a brněnskou pobočkou Židovského muzea v Praze.
Vrcholky hor, zalesněné kopce, třpytící se řeky, široká pole i malebná městečka a vesničky. Krásy přírody se dají poznávat mnoha způsoby – oblíbeným je vystoupat na vrchol rozhledny, ze které budete mít své okolí jako na dlani. Přinášíme tipy na výlety za našimi nejlepšími rozhlednami, seřazené podle jednotlivých krajů. Inspirovat se tak můžete napříč republikou či jen v rámci vašeho kraje.
Začátek prázdnin nabídne místním i návštěvníkům Znojemska možnost vypravit se na zříceninu hradu Cornštejn. Památka na skalnaté šíji obklopené vodami Vranovské přehrady má za sebou opravy a archeologický výzkum.
Je to klasika, která nikdy neomrzí. Zvláště když se vzornou spoluprací připojí počasí a nad hlavami turistů napne blankytnou klenbu, z níž se k zemi snáší palba zlatých paprsků... Před námi je cesta po krkonošských hřebenech okolo Dívčích a Mužských kamenů a poté táhlý sestup do Labského dolu.
Tento tajemný hrad neleží v Karpatech, ale v Housecké vrchovině na Kokořínsku. To, že je prý kdesi na Housce brána do pekel, se říká odpradávna. Traduje se, že se v těchto místech děje cosi podivného, ba dokonce strašidelného. Vznik hradu je navíc je dodnes obestřen jednou velkou záhadou. Opravdu bychom se tu měli bát?
Psalo se mu těžce, o tom svědčí přeškrtávaný strojopis s mnoha poznámkami a vsuvkami. Z jeho nitra tryskala slova, věty, aby byly vzápětí nahrazeny jinými a ty zase dalšími. Překypoval rodným jazykem, který se z něho dral proudem jako Berounka, kterou tak miloval, při povodni, aby se hned zase zklidnil jako řeka na mělčině.
Krušné hory se rozpínají na severozápadě Čech, lemují hranice s německým Saskem. V létě i v zimě nabízejí spoustu možností, jak v nich strávit volný čas. Jsou protkány spoustou naučných stezek, mezi nimi i třeba slavnou Ježíškovou cestou. Množství vrcholů dopomohlo vzniku rozhleden, kterých zde nalezneme požehnaně. Málokde taky najdete tak husté lesy, rašeliniště a léčivé prameny. Ne nadarmo se Krušným horám přezdívá nejtajemnější pohoří.
Jakoby ve stínu svého mladšího a známějšího souputníka, hradu Točníku, jsou převážně skryty v lese zříceniny Žebráku. Mezi stromy do daleka vyčnívá okrouhlá věž, zbytky ostatních staveb nejsou vidět. Teprve při návštěvě zříceniny vidíte, jak byla rozsáhlá.
Západní část naší republiky nabízí velké množství aktivit pro jednotlivce i rodiny s dětmi. Přírodní památky, lázeňská města a jejich léčivé prameny, muzea. Sami si můžete zvolit aktivitu, která vám bude vyhovovat nejvíce. V Karlovarském kraji se nachází známý lázeňský trojúhelník, který tvoří Karlovy Vary, Františkovy Lázně a Mariánské Lázně.
Krkonoše nabízejí celou plejádu přitažlivých turistických tras; tentokrát zveme na okružní vyhlídkovou, ale i vodopádovou stezku přímo z centra tuzemských nejvyšších hor – ze Špindlerova Mlýna.
České středohoří je svými dechberoucími výhledy proslulé a nalezneme jich tu opravdu požehnaně. Stačí si jen vybrat. Tentokrát jsme se za jedním z nich vydali do vesnice Dubičky, která leží přibližně 12 kilometrů jižně od Ústí nad Labem. Dubičky jsou malou vesničkou propojenou s obcí Dubice. Naším cílem jsou tři vyhlídky nabízející různý pohled na meandr Labe a bránu Českého středohoří neboli Portu Bohemiku.
Do zapadlého kostela v Lukové na severním Plzeňsku míří tisíce lidí ročně. Původně zchátralá památka se stala turistickou mekkou díky sochám věřících, které do lavic posadil umělec Jakub Hadrava. Návštěvníci z různých koutů světa už na záchranu chrámu přispěli více než 1,5 milionu korun.
K rozsáhlé hradní ruině asi kilometr východně od obce Choustník na Táborsku se dostanete pohodlnou cestou od parkoviště. Les, kdysi hustý, po několika desítkách metrů sice řídne následkem větrů a kůrovce, ale přece jen tu ještě zbylo dost stromů, aby dokázaly hrad částečně skrýt. Až když dorazíte do jeho bezprostřední blízkosti, uvidíte, jak býval rozsáhlý.