Novinky.cz v obci Škvorec

Zobrazit všechny články o obci Škvorec

Obraz Zlatokorunské madony se vrátil na původní místo, k vidění bude od neděle

Jeden z nejvýznamnějších středověkých obrazů svatovítského typu v Čechách Zlatokorunská madona se vrací po 78 letech do kláštera ve Zlaté Koruně na Českokrumlovsku. Poprvé si jej budou moci návštěvníci prohlédnout už tuto neděli.

Na hradě Svojanov přivítají jaro

Středověký hrad Svojanov opět ožije postavami z minulých století. Víkendové panské jarní slavnosti jsou připravené na počest Antonína Haasche a jeho choti Caroliny, posledních soukromých majitelů hradu.

Další prostory zámku Telč se mají zpřístupnit veřejnosti

Národní památkový ústav (NPÚ) připravuje velký projekt obnovy zámku Telč, který umožní otevřít návštěvníkům jeho další část, jako je někdejší sýpka a pivovar. Památkáři by na tomto zámku rovněž chtěli otevřít zimní prohlídkovou trasu. Na zahájení turistické sezóny v Telči to řekla generální ředitelka NPÚ Naděžda Goryczková. Nabídka pro turisty se na této památce zlepší už letos, kdy k dosavadním prohlídkovým trasám přibude od 1. června trasa věnovaná zámeckému podzemí.

Otevřené Brdy: Velké lákadlo cyklistické sezóny

Na největší tahák letošní cykloturistické sezóny aspirují v Plzeňském kraji Brdy, které se po zrušení vojenského prostoru z větší části otevřely veřejnosti. Ještě tam ale zřejmě bude chybět značení. Lidé by proto měli mít navigaci a mapu. Informovala o tom cyklistická průvodkyně Radka Žáčková spolupracující s krajem, městy i obcemi.

Punkevní jeskyně střeží gotický hrad biskupa Bruna

Největší krasová oblast České republiky se stovkami jeskyní, vápencovými skalami, mnoha říčkami a také s nespočtem památek – to je Moravský kras. Na téměř sto kilometrech čtverečních si každý najde to své. Pojďme se projít po jeho severní části až k největší propasti ve střední Evropě.

Chebský kat Karel Huss byl kustodem u knížete Metternicha na Kynžvartu

Žili tu pospolu, jeden z nejmocnějších mužů habsburské monarchie, kníže Clemens Wenzel Lothar Nepomuk Metternich-Winnenburg-Ochsenhausen (1773 - 1859) a bývalý chebský popravčí, učenec, sběratel a muzejník Karel Huss (1761 - 1838).

Mariánská Týnice, barokní skvost architekta Santiniho, dál září osudu navzdory

Památky UNESCO, kostely na Zelené hoře ve Ždáru nad Sázavou a v Sedlci u Kutné Hory, Klášter Plasy, Klášter Želiv, zámek v Chlumci nad Cidlinou, Mariánská Týnice - to jen několik z mnoha významných staveb vrcholného baroka vytvořených geniálním českým architektem italského původu, Janem Blažejem Santini-Aichelem.

V televizní věži vysoko nad Prahou - a s deseti miminy pod sebou

Prahu přehlédnete buď z Petřína, nebo z vyhlídkové plošiny žižkovského televizního vysílače. Hezký výhled je i z Toweru na Pankráci. Tyto rozhledny se navzájem doplňují a propojují. Televizní vysílač co do výhledu, až 100 kilometrů, jednoznačně vede.

Lyžaře čeká na českých horách nejspíš poslední víkend sezóny

Skalní příznivci sjezdového lyžování budou mít tento víkend většinou poslední šanci vyrazit na hory. Otevřeny zůstávají v omezeném provozu velké areály v Krkonoších, Jeseníkách a Krušných horách. Ve výše položených místech jsou i stopy pro běžkaře. Velká část zimních středisek ukončila sezónu o prodlouženém velikonočním víkendu na konci března, hodně lidí už místo na lyže vyrazilo na kola či pěší túry.

Prohlídková trasa Liberce nově zavede turisty na Perštýn

Letošní prohlídková trasa s průvodcem zavede turisty v Liberci do čtvrti Perštýn. Zaměřená bude na architekturu, průmyslovou historii města a rodinu Liebiegů. Za turisticky nejzajímavější objekt na trase považuje město neorománský kostel sv. Vincence z Pauli. První prohlídka bude 5. května. Informoval o tom vedoucí cestovního ruchu na magistrátu David Pastva.

Vstoupit do pražské Ztracenky je jako nahlédnout do Alenčiny krajiny za zrcadlem

Že netušíte, kam nás vítr po Praze odfoukl? Na stráň nad Nuselské údolí po levici, Albertov s vysokoškolskými fakultami po pravici a před sebou. Ztracenka je nyní zrovna rozkvetlá zahrada, již najdete, když Horskou ulicí vystoupáte ke kostelu Karla Velikého.

Nejhezčí údolí Českého středohoří je Opárenské pod Lovošem

„Chtěli jsme se pomazlit, ale byl tu nával.“ Teskný povzdech vepsaný do sešitku umístěného v dřevěné skříňce na zřícenině hradu Opárno, na ostrohu hlídajícím jeden z nejhezčích koutů Českého středohoří. Kaňonovité Opárenské údolí se táhne pod Lovošem od Malých Žernosek k Velemínu.

Monumentální král hradů Českého středohoří Házmburk je skvělým vyhlídkovým místem

„Klapý jest hrad daleko viditelný jako Bezděz, jemuž se v tom i podobá, že věže obou lze do velké vzdálenosti rozeznávati, protože se jich tmavší barva od světlého vzduchu odráží…“ napsal přední český hradolog Augustin Sedláček.

Velký Roudný vzpomíná na svou dávnou sopečnou minulost a nabízí skvělou vyhlídku

Zhruba dvacet kilometrů od Bruntálu, jižně od přehrady Slezská Harta, ční do nadmořské výšky 780 metrů kopec sopečného původu Velký Roudný. Je jednou ze čtyř bývalých sopek Nízkého Jeseníku s pěknými rozhledy po nádherné krajině.

Tekutý poklad na zámku v Bečově, odhadnutý na milióny, má možná daleko větší cenu

Bečovský zámkohrad, o kterém se začalo mluvit až po nálezu slavného relikviáře svatého Maura, má ve svých zdech ještě jeden poklad. Při nálezu relikviáře pod podlahou kaple hradu Bečova v roce 1985 byl objeven ještě jeden poklad – 133 lahví prvotřídního vína, koňaku a šampaňského.