Novinky.cz v obci Škvorec
Zobrazit všechny články o obci Škvorec
První turistické rozcestníky a značky se začínají objevovat v půl roku staré CHKO Brdy. Pakliže nechcete čekat, až budou trasy hotové, přijměte pozvání na túru k Padrťským rybníkům nebo k hradu, který pohltil nejen zub času, ale i tajemný les.
V souvislosti s termínem jihočeské selské baroko se jako první vybaví většině populace ves Holašovice, zapsaná do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Ale stejně tak okolní vesnice nabízejí k pokochání zdobně barevné štíty domů a bran, vesměs soustředěných na návsi.
Lukovou – západočeskou vesničku, kde se zastavil čas, ještě před několika lety téměř nikdo neznal. Dnes se stává vyhledávaným cílem turistů z tuzemska i zahraničí, dokonce i z takové „exotiky“ jako Brazílie, Japonsko či Island. Proč? Luková je vesnicí duchů, kteří pomáhají.
Z Liberce vyjel v sobotu poprvé přímý vlak k Máchovu jezeru. Jezdit bude do konce prázdnin, ale jen o víkendech a svátcích. Využít ho mohou i cyklisté, počet míst pro kola je ale omezený na sedm, řekl Pavel Blažek, jednatel společnosti, která je koordinátorem veřejné dopravy v Libereckém kraji. Jedna cesta přijde na 50 korun, jízdenky se prodávají přímo ve voze.
Opuštěný vápencový lom v Jinošovském údolí nedaleko Vlašimi se změnil v žabí ráj s naučnou stezkou. Ochránci přírody dokázali zanedbané zpustošené místo vyčistit, vytvořili tady nové tůně pro obojživelníky a pro návštěvníky připravili informační tabule a vyhlídku do lomu.
Přes bezpečnostní rámy budou muset nově projít návštěvníci mířící do katedrály sv. Víta na Pražském hradě. Podle mluvčího prezidenta republiky Jiřího Ovčáčka jde o bezpečnostní opatření ve prospěch ochrany veřejnosti s tím, že pro letošní léto se žádná nová omezení z bezpečnostních důvodů nechystají. Jižní zahrady zůstávají otevřené, kromě velmi krátkého úseku u Plečnikových schodů.
Pomalu nastává doba prázdnin, na děti tudíž čeká spousta akcí, které jsou s koncem školního roku spojeny. Například vítání prázdnin v plzeňské zoo. Můžete také vyrazit na Strakonický hrad, který se ocitne v obležení indiánů, nebo do Zlínského kraje do první dřevěné zoo.
Do Prahy přijede poslední červnový víkend hudební legenda Iggy Pop, zahraje na prvním ročníku festivalu Metronome. Pro ty, kteří dávají přednost spíše sportovní aktivitám, je tu například olomoucký Mattoni půlmaraton nebo mistrovství v koulení pivních sudů v Chodové Plané na Plzeňsku.
Dávná zlatonosná řeka dovede i v dnešní civilizované době překvapit zákoutími tichých břehů, kde na úzké pěšině kolem její vody v tichu, plném jen zpěvu ptactva nad hlavou, poutník nenarazí na člověka, ač se nachází jen kousek za rušným městem.
Málo českých měst má tolik památek jako západočeský Cheb. K nejznámějším symbolům městské památkové rezervace patří Špalíček s nezaměnitelnou atmosférou celého náměstí; ale také místa vražd Albrechta z Valdštejna a jeho věrných druhů - Chebský hrad a Pachelbelův dům, dnešní městské muzeum.
Turisté mají nově možnost navštívit církevní památky v Litoměřicích. Biskupství připravilo trasu, jejíž součástí je vedle katedrály sv. Štěpána nebo diecézního muzea i návštěva biskupského pivovaru. Vedle toho nabízí královské město čtyři tematicky zaměřené prohlídkové trasy.
Pokud nevíte, kde je hledat, velké bílé slony z pískovce nikdy neuvidíte. Pískovcová skupina Bílé kameny označované také jako Sloní skály se skrývá v lese u silnice spojující Nový Bor s Libercem.
S počátkem prázdnin začne v Plzni fungovat novinka v městské hromadné dopravě – turistická karta. Návštěvník ji může používat jako elektronickou peněženku a s její pomocí nakupovat jízdenky přímo ve vozech MHD nebo si zaplatí předplatné až na sedmnáct dní. Vyjde ho ale dráž než držitele klasické plzeňské karty.
I když Ladislava Stroupežnického známe jako pozdějšího nekompromisního dramaturga pražského Národního divadla, jeho rodištěm byl jihočeský cerhonický zámek, kde jeho otec zastával funkci správce. Dnes sídlo prochází rekonstrukcí, rodný domek lze snadno obhlédnout.
Muzeum luhačovického Zálesí otevře ve čtvrtek výstavu o japonské zahrádce v Luhačovicích. Na odpolední vernisáž naváže procházka od muzea k vile Jestřabí, u které v polovině 30. let minulého století vznikla parková kompozice vytvořená po vzoru japonských zahrad. Zahrádka po druhé světové válce zanikla, některé prvky byly ale obnoveny, řekla v pondělí mluvčí muzea Michaela Mitáčková.