Novinky.cz v obci Škvorec

Zobrazit všechny články o obci Škvorec

Starý židovský hřbitov na pražském Smíchově nabírá druhý dech

Starý židovský hřbitov na pražském Josefově je populární turistickou atrakcí. Oproti tomu ten v Radlicích na své objevení teprve čeká. Rozlohou je sice mnohem menší, ale díky svému zasazení na kraji lesa jím prostupuje mystická atmosféra. Dnes se sem návštěvníci mohou vypravit třeba v rámci vlastivědných procházek.

Klášter v Plasích zve na prohlídky hodinové věže s hodinářem

Závěr návštěvnické sezóny v Klášteře v Plasích proběhne ve dnech 17. - 19. listopadu, kdy jsou pro návštěvníky připraveny speciální prohlídky věžního hodinového stroje.

Tábor: město památek husitského experimentu i vzdoru proti českým panovníkům

„Protože město, které obsadil, nebylo obklopeno hradbami, vybral místo u téže řeky opevněné přirozenou polohou. Obehnal je hradbami a rozkázal, aby si každý postavil dům tak, jak si dříve zbudoval stan.” (E. S. Piccolomini, Kronika česká).

Skvostný zámek, historické městské centrum a mimořádné krematorium - to jsou také Pardubice

O pardubickém perníku kolují legendy, Jeníček s Mařenkou by se tu i s ježibabou zalkli. Nejslavnější kontinentální dostih znají i ti, kteří koně nerozeznají od krávy. K tomu hokej a světoznámý bouchací semtex. To jsou Pardubice ve zkratce. Nutno ale vypíchnout architekturu, ta je ve městě náramná.

Tipy na víkend: Poznejte vědu nebo okoštujte marmelády

První listopadový víkend můžete vyrazit na akce spojené s Týdnem vědy a techniky, které se konají po celé republice. V Praze můžete také vyrazit na veletrh žánru fantasy. Ve Zlínském kraji se koná sladká degustace, jejímž tématem budou marmelády. Pokud holdujete spíše vínům, můžete navštívit vinné sklípky na Moravě.

Divocí zubři se pasou v Dolním Pojizeří

Část přírodní rezervace Traviny nedaleko Benátek nad Jizerou se stala novým vyhledávaným turistickým cílem, a to především díky zde žijícím zubrům.

Malostranský hřbitov v Praze láká na noční procházky

Svíčky, náhrobky, tajuplná atmosféra hřbitova, mystická směs, která přitahuje mnoho lidí. Neobyčejný zážitek s nádechem tajemna mají teď Pražané šanci prožít na Malostranském hřbitově. Ten se letos v létě po několika letech, kdy prošel opravami, otevřel veřejnosti. Pořádají se zde večerní prohlídky i čtení při svíčkách. Mezi lidmi jsou oblíbené.

Hrady na Berounce: pohodlné rezidence i nepohodlná vězení mocných

Berounku, kdysi zvanou po celém toku Mže, lemují na vysokých skaliskách hrady. Některé jsou již značnou dobu rozvalené, ale i tak krásné, tvoří malebnou kulisu na návrších nad oblíbeným vodním tokem. Další, zachovalé, zvou k návštěvám.

Orlík: zámek stojící na místě dřevěné celnice vysoko nad údolím připomínal orlí hnízdo

Na vysoké strmé skále nad hlubokým údolím, kterým se vinula řeka Vltava, byl již v polovině 13. století postaven dřevěný hrádek připomínající orlí hnízdo. Tato podobnost dala vzniknout i jeho jménu: Orlík. Stavba samotná a zejména okolní příroda prošly zásadními změnami, ale název přetrval staletí.

Tipy na prodloužený víkend: Zahřejte se polévkou, zažijte první republiku

Prodloužený víkend láká na mnoho akcí, které jsou spojené především s pátečním státním svátkem. V Praze se můžete vypravit do spousty běžně nepřístupných míst a sychravé počasí zaženete na sobotním Polívkování. Atmosféru první republiky můžete pak zažít na Křivoklátu nebo na plzeňském festivalu streetfoodu.

Zbiroh, dávný hrad železné masky, opanují duchové a strašidla

Pohodlné panské sídlo na vysokém kopci kdysi bývalo mohutným a pyšným hradem. Zbiroh býval pevností s mohutnými hradbami, věžemi a baštami. Nyní je připomínám coby zámek tří císařů, ale již za dob krále Václava IV. To byla znamenitá stavba, nad kterou kvetla červená pětilistá růže Rožmberků.

Kersko není jen Bohumil Hrabal a cykloturistika

Kersko je v povědomí lidí spjato především s osobou spisovatele Bohumila Hrabala a v poslední době i jako oblíbený cíl pro cykloturistiku. Méně je ovšem známá historie tohoto koutu středních Čech. A právě o historii Kerska pojednává současná výstava ve Vlastivědném muzeu v Nymburce.

Ostravský slon Calvin má nový domov, je jím Slezské muzeum

V úterý mu začali natahovat kůži a v prosinci jej v celé kráse uvidí první návštěvníci. V opavském Slezském zemském muzeu právě vrcholí práce na jediném českém preparátu slona indického. Je jím Calvin z ostravské zoo, otec všech tří ostravských sloních mláďat. Kvůli vážnému zdravotnímu stavu byl utracen loni v říjnu.

Kam o prázdninách s dětmi: Utečte zombíkům, pochutnejte si na čokoládě

Podzimní prázdniny se ponesou v duchu strašidel a svátku mrtvých. Svou odvahu můžete s dětmi prověřit na nočním zombie běhu v Praze či na Strašidelném dni na hradě v Červeném Újezdě. Na Čokoládovém festivalu v Českých Budějovicích se naučíte, jak vařit čokoládu, nebo budete moci ochutnat čoko-kebab.

Z Fichtelbergu, saského Olympu, přes zdevastovaný Klínovec na Boží Dar

Všechny tři jmenované lokality mají svůj rekord. Fichtelberg je nejvyšší horou Saska, Klínovec nejvýše položeným parkovištěm u nás a Boží Dar je přece boží. Nese status nejvýše položeného města ve střední Evropě. Na Fichtelberg (1213 m) vede nejstarší lanová dráha Německu, je kabinková.