Novinky.cz v obci Přední Výtoň
Zobrazit všechny články o obci Přední Výtoň
Obce Křečhoř a Vítězov na Kolínsku ukrývají kromě krásné rozhledny dva zajímavé památníky, které vzpomínají na jednu z nejvýznamnějších bitev u nás. Bitva u Kolína představuje jeden ze zlomových okamžiků sedmileté války, ve kterém se rozhodovalo o osudu habsburské monarchie a celistvosti českých zemí. Vítězství záložní císařsko-královské armády, podporované saskými jednotkami, vyprostilo z pruského obležení Prahu a vytvořilo předpoklady pro vytlačení vojska krále Friedricha II. Z Čech.
Hlavním turistickým lákadlem obce Sloup v sousedství České Lípy a Nového Boru je bezpochyby skalní hrad z počátku 14. století. Přilákal i filmaře, kteří tudy nechali prohánět pohádkové čerty. Jak dnes vypadá jedna z nejromantičtějších staveb svého druhu u nás, se můžete podívat ve videu Novinek, které ji zachytily z dechberoucí ptačí perspektivy.
Malebná krajina Tiských stěn je plná zajímavých pískovcových útvarů, lezeckých stěn, skalních věží a hřibů, mohutných sloupů, úzkých soutěsek, roklí a nekončících klikatých cestiček. Přírodní památka ležící v CHKO Labské pískovce stojí na okraji obce Tisá, kousek od Českého Švýcarska, je vyhledávanou turistickou oblastí i rájem horolezců. Na jejich návštěvu budete vzpomínat dlouho.
Nádherné výhledy, Smaragdové jezírko, mohutný Viklan i několik studánek. To vše najdeme na středočeském Plešivci, na jednom z nejznámějších, nejvýraznějších a nejnavštěvovanějších vrcholů Brd. Přezdívá se mu také Olymp.
Pokud máte rádi výhledy na České středohoří a chcete spatřit méně okoukané scenérie, doporučujeme zavítat na Lounsko, kde najdeme hned tři vrchy s krásným výhledem. Oblík (509 m), Ranou (457 m) a Milou (510 m). My se tentokrát vypravíme právě na Milou, která je z této trojice položena nejseverněji.
Hrad Křivoklát je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších hradů českých knížat a králů. V jeho interiérech i exteriérech se natáčelo hned několik známých filmů a pohádek. Víte, které to byly? Fanoušci televizní soutěžní hry Zrádci jistě zaznamenali, že se natáčelo právě tu. A není divu. Místo má nepopsatelnou atmosféru a leccos pamatuje. V tajemné věži Huderce byl například vězněn slavný alchymista. Dnes nám zde uvěznění naštěstí nehrozí. Ubytovat se zde ale můžeme.
Lesk a slávu mají bohužel za sebou. Mattoniho lázně Kyselka ztratily svou funkci po roce 1989, kdy začaly chátrat. Dnes se neprojdeme ani po krásné kolonádě a nenavštívíme ani původní lázeňské budovy. Kyselka se ale pomalu staví na nohy a po krůčkách se obnovuje. I když zde lázně ještě nejsou, turistům má toto místo stále co nabídnout.
Nedaleko Brna se v lesích na skalnatém výběžku nachází krásná rozhledna, ze které jsou prý za jasného počasí vidět i vrcholky Alp. Tyčí se na nejvyšším vrcholu v blízkosti Brna a je velmi oblíbeným výletním cílem. Vede k ní poměrně náročný skalnatý terén, ale díky skvostným výhledům, krásné přírodě a mohutným skaliskům stojí za to.
Najít v severozápadních Čechách místo, které nenavštívil král německých básníků, cestovatel a mineralog Johann Wolfgang Goethe, je dost nesnadné. V době, kdy se společností zavítal do právě zpřístupněných rozvalin hradu v Krupce, tu zrovna kvetly růže. Byla jich plná panská zahrada, návštěvníci se mohli kochat jejich barvami a vůní. Dnes je situace už trochu jiná.
Vítkův hrádek, nejvýše položený hrad v Česku, se v sobotu po třech měsících otevře veřejnosti. Turisté se po 15 měsících rozhlédnou z nové dřevěné plošiny, kterou tam dala postavit obec Přední Výtoň na Českokrumlovsku. Investice byla 2,5 milionu korun, část financí pokryli dárci z Čech, Rakouska i z Německa, informoval starosta Přední Výtoně Pavel Gabriš.
Dobrý den, Teplice! Asi byste naprostou většinu současných obyvatel severočeského města zaskočili tvrzením, že se v meziválečném období říkalo jejich městu malá Paříž. A kdybychom se vrátili ještě o sto let zpět, slyšeli bychom označení salon Evropy. To dávno není pravda, ale kulturní, společenský a sportovní program městu rozhodně nechybí.
Pokud toužíte po klidném místě v přírodě, doporučujeme vydat se na území chráněné krajinné oblasti Slavkovského lesa, kde najdete jednu z nejkrásnějších oblastí na Chebsku. V zeleném ráji se tu ukrývá bývalá lovecká osada Kladská s přírodní rezervací Kladské rašeliny. Kromě úchvatné přírody můžeme slíbit úplné oproštění od civilizace a každodenního ruchu. Není tu totiž signál.
Na nekonečných šumavských pláních se nachází jedno z nejstudenějších a nejvlhčích míst u nás. Jde o Jezerní slať, kde je v zimě klidně i třicet stupňů pod nulou.. Pod bod mrazu však klesá teplota dokonce i během léta. Toto rozsáhlé vrchovištní rašeliniště najdeme v horském sedle mezi Kvildou a Horskou Kvildou.
Kdysi to býval gotický hrad. Dnes jeho skromné, ne však nepatrné ruiny přitahují především turisty bažící po romantickém máchovském duchu. Přispívá k tomu i umístění nad Berounkou, což umožňuje pěkný výhled na řeku pod skálou. Zřícenině Věžka ale samozřejmě nechybí ani lákavé pověsti.
Čečovice leží v domažlickém okrese nedaleko Horšovského Týna a málokdo o nich slyšel. Žije tu přes sto obyvatel a asi byste tu nehledali nic výjimečného. Jenže ono „výjimečno“ tu stojí uprostřed obce a vysloužilo si status národní kulturní památky. Laikovi se určitě líbí, odborníci, historici i památkáři žasnou. Ojedinělá stavba zasvěcená svatému Mikuláši nemá na našem území obdoby. Zvenku je zajímavá, ale to hlavní se skrývá uvnitř.