Novinky.cz v oblasti Plzeňský kraj
Zobrazit všechny články o oblasti Plzeňský kraj
Ve skryté lokalitě s názvem Čtvrtě na Loučeňsku právě rozkvetly bledule. Projíždíte-li autem z Loučeně ve směru na Mcely, vůbec netušíte, že pár metrů od silnice leží netušená divočina.
Vypadá monumentálně, mohutný hrad se tyčí nad Brněnskou přehradou. Dostal zabrat hlavně v minulém století. Kdysi mocná pevnost založená asi moravským údělným knížetem Konrádem I. Brněnským kolem roku 1059. Ve středověku sloužil jako vězení pro panovníkovy odpůrce, byl v zástavě. Dějiny má pestré.
Meteorologické jaro už začalo a s ním se mnoho akcí přesouvá z vnitřních prostor ven. Vyrazit proto můžete třeba na vepřové hody na pražské náplavce, kde ochutnáte nejrůznější delikatesy z čuníků, nebo zjistěte, co se skrývá pod názvem akce Žabí závod. Milovníci kultury ocení také několik výstav, mimo to můžete zblízka poznat nejveselejší židovský svátek purim, jehož oslava se uskuteční v Třebíči.
Pokud vás bude o víkendu lákat netradiční program a jste navíc z Prahy či přilehlého okolí, vyrazte na závody v takzvaném králičím hopu. Podpořte ušáky ve čtyřech disciplínách a rozplývejte se nad jejich roztomilostí. Hledáte-li nějaký tradičnější program, můžete s dětmi vyrazit třeba na karneval nebo víkendovou pohádku.
Cimburky máme dva, oba ve stavu zříceném, přesto hrad zvaný Nový Cimburk u Koryčan na Kroměřížsku je zásluhou občanského sdružení na tom o něco lépe. Oni Cimburky byly tři, první stával ve 12. století u Kutné Hory, ale nic se o něm prakticky neví.
Pohádkový Krakovec už to bez lidí nemohl vydržet, počasí na výlety je ideální, proto jeho kastelán Jiří Sobek zahájil od března letošní návštěvnickou sezonu. Otevřeno je o víkendech až do konce března, pak v normálním provozním režimu.
Díky příznivému počasí letošní návštěvní sezóna v Kuksu bude zahájena o měsíc dříve, již o nadcházejícím víkendu, v sobotu 4. března. V březnu budou možné prohlídky o víkendech, od dubna pak již v běžném celotýdenním turistickém provozu, mimo pondělí. Proč nezahájit Rok českého baroka právě zde?
Poslední rozkvetlé cibuloviny sázeli včera zahradníci v Empírovém skleníku na Pražském hradě. Tam v pátek začíná tradiční výstava Předjaří v Královské zahradě.
Tablety, speciální zvukový naváděcí systém nebo bronzový model hradu. I tak chce správa hradu Svojanov na Svitavsku od víkendu zpříjemnit a vlastně umožnit návštěvu historického objektu lidem se zrakovým nebo sluchovým postižením.
Jih Čech skýtá neomezené množství výletů, turistických cílů a zajímavostí. Jedním z nejnavštěvovanějších je určitě Hluboká nad Vltavou, která láká na pohádkový zámek. Neprohloupíte však, když se vydáte na výlet od zámku podél Vltavy až k jednomu z hradů Karla IV.
Zimní údržbová sezóna na památkových objektech pomalu končí. Některé otevřou dřív, jako například Kuks, který můžete navštívit o březnových víkendech od 9 do 17 hodin, v dubnu najede na normální sezónu. Podobně je tomu i u Benešova nad Ploučnicí, zámky se tu otevřou 18. března.
Nemáte plán na první březnový víkend? Vydejte se na hrad Svojanov.
Klášterec bylo v minulosti velmi zanedbané město, dnes už nikdo nepozná zničené budovy a terasy z válečného filmu Až do konce, z roku 1984. Film Holky z porcelánu si vybaví téměř každý, Juraj Herz ho točil tady. Porcelánka ale ustoupila supermarketu, přesto Klášterec nad Ohří bílým zlatem žije.
K víkendům patří pohádky. A proč troškařit, když v Brně jich můžete zhlédnout hned šest, a to v rámci přehlídky loutkových divadel. Vyrazit ale můžete také na nějaký maškarní bál, v Praze se můžete zblízka seznámit s vietnamskou kulturou nebo se nechat s dětmi poučit o ochraně přírody. A až dostanete chuť na něco dobrého, navštivte Perníkovou chaloupku u Pardubic a oslavte s Ježibabou její narozeniny.
U Kněžmostu na Mladoboleslavsku se poslední únorový den pro turisty otevřela nová rozhledna Čížovka. Stavba vyšla na devět miliónů korun, dokončení se však kvůli problémům o čtyři roky opozdilo, sdělil mluvčí Středočeského kraje Pavel Lochař. Dostavbu komplikovala skutečnost, že hejtmanství nebylo vlastníkem pozemku.