Novinky.cz ve městě Osečná
Zobrazit všechny články o městě Osečná
Cyklisté mohou využívat novou stezku, která vede u Černé v Pošumaví na Českokrumlovsku nad hladinou lipenské přehrady. Jejím základem se stal kamenný násep v jezeře. Náklady na vybudování 1,2 kilometru dlouhé stezky činily přibližně 42 milionů korun. Za Turistický spolek Lipenska to uvedl Pavel Pechoušek.
Vánoce jsou o sounáležitosti a pospolitosti. Pokud chcete přispět na dobrou věc, zajeďte si dát polévku do Tábora. Tak prosté to je. Výtěžkem totiž přispěje na domov seniorů. Pokud ale prahnete po troše odpočinku od všudypřítomné sváteční atmosféry a troše akce, vyrazte na Dolní Moravu, kde o víkendu začne lyžařská sezona. Anebo načerpejte inspiraci na dárky na knižním festivalu.
Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny v Jizerských horách se může stát unikátem v rámci České republiky. Mohla by být totiž vůbec první tuzemskou přírodní rezervací zapsanou na seznam světového přírodního dědictví UNESCO.
O druhém adventním víkendu se budete moci pořádně najíst. A to, ať už holdujete masu, sladkému nebo rostlinné stravě. V Praze můžete ochutnat veganské speciality, stejně tak dobroty z kapra. Na zabijačku lákají Malešov i Třebíč. Lidovou kuchyni nabídne třeba trh ve Valašských Kloboukách.
Sloup v Čechách je známý především svým skalním hradem, je to jedna z nejromantičtějších staveb toho druhu u nás. Ale v okolí mohutného pískovcového suku se to krásou jen skví. Sama obec je plná roubenek, zámek slouží seniorům. Zemský ráj to napohled...
Zámek v Chudenicích se vrátí v neděli 8. prosince v čase a zavede své návštěvníky na zámek a do podzámčí během jednoho Štědrého večera. Při oživených prohlídkách s názvem Vánoční příběh prožijete neopakovatelný poetický příběh plný lásky a emocí.
Advent už klepe na dveře. O víkendu ho budete moci náležitě přivítat a oslavit na mnoha akcích. Vypravte se třeba do Valtického podzemí, kde se zahřejete horkým punčem nebo svařeným vínem. Vyrazit můžete také na Karlštejn nebo zámek Kačina. Konají se také dva filmové festivaly, první se zaměřením na jídlo, druhý na nezávislou tvorbu.
Malou obcí Deblov na Chrudimsku, součástí Mladoňovic, většina lidí profrčí, aniž by zaznamenala originální kapli vytvořenou ze dvou zrušených trafostanic. Že má světlý kvádr na vrcholu kříž si všimnete až opravdu zblízka. Kaple zasvěcená Strážným andělům tu stojí od roku 2016.
Víkendový program se ponese v duchu příprav na advent. Vánoce jsou přeci už za měsíc, a tak na řadě míst připravují tematické akce. Vyrazit můžete na tvůrčí dílny, kde si vyrobíte třeba adventní věnec. Nejen v Praze pak lze bezplatně navštívit Národní muzeum. Vyrazit můžete také na festival hraček.
Území kolem východočeských Nasavrk obývali v mladší době železné Keltové. Jsou tu terénní pozůstatky mohutného oppida v Českých Lhoticích, v nasavrckém zámku expozice Po stopách Keltů. Nedaleko města je keltský archeoskanzen. Na výšině u města stojí od roku 2006 rozhledna Boika. Má nové geoschody.
Na rodiny s dětmi čeká o víkendu rozmanitý program. V Plzni mohou vyrazit na festival animovaného filmu, v Jablonci nad Nisou se chystá program k třicetiletému výročí revoluce, který zaujme i ty nejmenší. Praha láká na vědeckou show plnou experimentů, Blansko naopak na čokoládové obžerství.
Kdyby se skryla zemina v Národním geoparku Železné hory, asi bychom užasli, po čem to chodíme. Park o rozloze 777 kilometrů čtverečních má tvar výra, dravce má také ve znaku. Najdete tu v 700 milionů let staré kamenné historii Země přes 100 druhů hornin a nepočítaně minerálů a zkamenělin. Pojďme se tu krátce projít.
Funkční replika historického větrného mlýna nad obcí Borovnice na Trutnovsku se otevře v květnu 2020. Je v podobě hrubé stavby, má už také střechu a do konce roku bude opláštěn, řekl předseda spolku Větrák Jiří Chvojka. Na obnově mlýna spolupracuje spolek a obec s několika krajskými středními školami, které mají co do činění s prací se dřevem.
Železné hory jsou významnou geologickou lokalitou, o níž řada z nás nemá ani páru. O “šutry“ se zajímá málo lidí, ještě tak ve formě stavebního materiálu. Ale po čem šlapeme, nám převážně lhostejno je. Přitom, když se do problematiky trochu zakousnete, užasnete. Ony jen třeba dlažební kostky...
Nedaleko Kostelce nad Orlicí leží poutní místo vystavěné na kopci Homole. Původně zde prý stával hrad, který dobyl sám Karel IV. Při bojovém tažení proti Mikulášovi z Potštejna. Na konci 17. století tu vyrostl, díky hraběnce Terezii Eleonoře z Ugarte a úmorné práci poddaných, poutní areál.