Novinky.cz ve městě Osečná
Zobrazit všechny články o městě Osečná
Stavitel Petr Parléř se stavbou chrámu svatého Bartoloměje v Kolíně zasloužil o jednu z nejvýznamnějších gotických církevních staveb na našem území. Spolu se zvonicí, Starou školou, kostnicí a zahradami tvoří monumentální areál. Po dvouleté rekonstrukci se na chvíli, než se kvůli pandemii zavřely, představily obnovené památky v září 2020, kdy proběhlo slavnostní otevření.
Ve středověkém dole Jeroným u zaniklé obce Čistá na Sokolovsku připravuje Karlovarský kraj zpřístupnění dalších tras pro turisty. Délka návštěvnického okruhu se rozšíří z dnešních 250 metrů zhruba o dvojnásobek.
Český kras. Za pár písmeny se skrývá území plné přírodní krásy, na povrchu i v podzemí. Vypravit se můžete například na vrch Zlatý kůň nedaleko Berouna, jenž skrývá ve svém nitru hojně navštěvované Koněpruské jeskyně. Nyní je přístup k nim v rozsáhlé rekonstrukci, buduje se i nové návštěvnické centrum. Okolí je turisticky velmi frekventované, vede tudy několik naučných stezek.
Některá místa na Šumavě nejsou příliš navštěvovaná a náhodným návštěvníkům tak poskytují zvláštní atmosféru s bohatou a možná i trochu tajemnou minulostí.
Není tak známé jako Prokopské údolí nebo Divoká Šárka. Postrádá také bizarnost jejich skal, procházka Drahanským údolím je bez větších přírodních zajímavostí, přesto je velmi příjemná a nenáročná.
Jednou z turisticky hojně navštěvovaných oblastí Česka je Kokořínsko. Je vhodné jak pro pěší, tak i pro cykloturistiku, bez kola se ale dostanete do nitra pískovcových roklí, v nichž se skrývají bizarní skalní útvary. Nejznámější jsou Pokličky, které jsou symbolem Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko-Máchův kraj.
Kouřim je v mnoha ohledech unikátní. Má jedno z nejlépe dochovaných opevnění v tuzemsku a jako jediné získalo i status národní kulturní památky. Jde údajně i o nejstarší české město, bývalo tu hradiště Zličanů, které nakonec zlikvidovali expandující Přemyslovci. Ti se s nikým nepárali, rod nabíral na síle, a bez krvavých žní na okolních državách by nepoložil základy českého státu.
Horažďovice, označované jako Perla Otavy, v minulosti sehrávaly díky své poloze významnou úlohu. Mimo to byly středem pozornosti tehdejších vlivných a mocných šlechtických rodů.
Máme ji rádi. Rozsáhlou mohutnou zříceninu hradu Okoř, o kterém tvrdil Václav Hájek z Libočan, že stával již v době Přemysla Oráče. Kníže prý daroval svému družiníkovi Okrsovi půdu, na níž si jmenovaný postavil ves a nad ní hrádek. Hájkovy dějiny jsou hezké čtení, leč skutečnost je poněkud jiná.
Barokní krása nejstaršího mužského kláštera v Čechách v pražském Břevnově vynikne hlavně v noci, když je nasvícen reflektory. Do areálu se ale nedostanete, večer se zamyká. Pojďme se jím tedy projít ve dne, kdy je možné při bohoslužbách navštívit i kostel.
Podkrkonošská Jilemnice žije obří sněhovou sochou Krakonoše, která po dvou letech bez bílého materiálu opět dominuje náměstí. Ale město toho nabízí i při současném nepříznivém stavu mnohem více.
Dvě kulatá výročí související s údolím Dřízna, nádhernou lokalitou a poutním místem pod Orlickými horami, si letos připomenou v Přepychách, v jejichž katastru se kultovní místo uprostřed lesů nachází.
Divoká Šárka, konečná, prosíme, vystupte ze soupravy! Tak nějak zní pokyn na konečné tramvají linky 20 a 26. Dojedete sem i autobusem či autem. Cíl je stejný, procházka jednou z nejhezčích oddechových zón nejen pro Pražany, ale i pro návštěvníky hlavního města, kteří sem v údivu zavítají.
Město pod Boubínem. Vstupní brána na Šumavu. Obě označení sluší sedmitisícovému městu v údolí řeky Volyňky. Na strmém ostrohu, přímo nad historickým centrem se vznáší nepřehlédnutelná zámecká dominanta; právě ta opět září o poznání jasněji. Z dálky to nemusí být úplně patrné, takže přistupme blíž. Jsme ve Vimperku.
Český kras je jednou z nejnavštěvovanějších tuzemských lokalit. Je tu co k vidění, ať se jedná o údolí Berounky od Srbska k Berounu, oblast Svatého Jana pod Skalou, lomů Velké a Malé Ameriky a Mexika, ale také návrší Zlatý kůň s Koněpruskými jeskyněmi.