Novinky.cz ve městě Osečná
Zobrazit všechny články o městě Osečná
Kleť, 1084 m n. M., je nejvyšší horou Blanského lesa a tvoří předsunutý masiv Šumavy. Je jedním z mála míst v Čechách, odkud jsou za dobré viditelnosti dobře patrné hřebeny rakouských Alp. Na vrcholu Kleti vyrostla první kamenná rozhledna v Čechách, nechal ji postavit kníže Josef Schwarzenberg v novogotickém stylu a reagoval tak na vzrůstající zájem o nově vznikající aktivitu - turistiku.
Jak vypadají hradní sály po setmění? A má hrad v Malenovicích nějaké noční obyvatele, kteří chodbami prochází, když se za posledními návštěvníky zavřou vrata? Na tyto i další otázky najdou zájemci odpovědi v sobotu 16. července kdy se na hradě uskuteční Noční prohlídky.
Ve Velkých Karlovicích se v sobotu 16. července uskuteční 3. ročník turistického pochodu Letní karlovská padesátka aneb Pohodově za valašským frgálem. Letos nabídne i nenáročnou trasu vhodnou pro děti a rodiče s kočárky.
Přetíženost jedné ze čtyř výstupových cest na nejvyšší českou horu - 1602 metry vysokou Sněžku - řetězy lemovaného chodníku, donutila polské ochranáře opět k činu. Správa polského Krkonošského národního parku (KRNAP) omezila provoz na stezce od Slezského domu a místa, kde dříve stávala Obří bouda, jednosměrně pouze pro výstup.
Nejen hrady a zámky, ale i kostely ukrývají za svými zdmi vzrušující upomínky na historické události či zajímavé příběhy. S jejich poznáváním je však potíž. Když se tam vypravíte, většinou můžete být rádi, pokud se vůbec dostanete dovnitř mimo časy bohoslužeb. A málokdy se na místě dozvíte víc.
Na zámku v Bystřici pod Hostýnem bude příští sobotu k vidění provizorní vojenský špitál z doby napoleonské bitvy u Slavkova. Lazaret zde vybudují členové bystřické sekce Asociace 8. historického pluku francouzské řadové pěchoty. Akce je připomínkou neblahých důsledků válečných tažení předminulého století.
Putování za vínem v sobě ukrývá nejen požitek z jeho chuti, netradiční zážitky, ale i poznání. Ať už milujete tento nápoj, prahnete po nevšedních zážitcích, nebo se prostě rádi touláte po kraji. Dovolená na jižní Moravě v sobě nese vznešené památky, krásně zvlněnou krajinu i lahodné víno.
Mezi obcemi Krhanice a Lešany nedaleko města Týnce nad Sázavou, se v prostoru bývalých dělostřeleckých kasáren nachází expozice Vojenského technického muzea Vojenského historického ústavu Praha a to již od roku 1996. Konají se zde i tankové dny. Příští se uskuteční již 27. srpna.
Nevíte, kam vyrazit o víkendu na výlet? Zkuste Zámek Napajedla na Zlínsku, který na celé léto připravil bohatý program. Areál zámku je nyní otevřen každý den, vždy od 10.00 do 18.00. Návštěvníci v něm mohou navštívit několik výstav, posedět v zámecké kavárně nebo v parku se stoletými stromy.
Víkend slibuje příjemné teplé počasí. Vydejte se na hrad Lukov či Letohrad na večerní strašidelné prohlídky nebo na středověké hry na Rotštejn. Sobotní večer bude patřit prohlídkám také v ostravské zoo. Na Olomoucku budou skákat světoví skokani na lyžích na evropském poháru. Milovníci historie se mohou podívat za husity do Horních Počernic na Husitské slavnosti.
Filmový fanda nezaváhá, ostatním napovíme. Ta malá železniční stanice stojí nedaleko Berouna v Loděnici a úzce souvisí s americkými filmovými Oscary. Pořád nic? Tak další vodítko. Právě tady razítkoval pan výpravčí Hubička nejen úřední lejstra, ale i kyprý zadeček Zdeničky Svaté.
Velkolepou podívanou a den plný zážitků chystá zámek Mníšek pod Brdy na úterý 5. července. Historická bitva, sokolník, střelba z luků a kuší, jízda na koních, historické tržiště a celodenní vystoupení čtrnácti skupin historického šermu. Vítejte v 17. století.
Poodhalte s námi tajemství pozapomenutých zřícenin České republiky. Možná jsou některé hůře dostupné, ale výhled do širokého kraje z nich stojí za to. Podívejte se na hrady, které dobývali husité nebo kde byl vězněn Přemysl Otakar II.
Jedno z mála měst, o které kromě Prahy cizinci jeví zájem, je Český Krumlov. Kompaktní památková rezervace s unikátní architekturou završenou obrovskou hmotou zámku vyráží dech nejen cizincům, ale i tuzemským návštěvníkům. Rožmberkové, jejichž byl sídelním městem, ho proměnili ve stavební klenot.
Hrad Střekov, patří k nejromantičtějším hradům u nás. První zmínky o hradu jsou z roku 1319. Tehdy se král Jan Lucemburský rozhodl postavit nad řekou Labe strážní stanici. Objekt vlastního hradu je velmi dobře zachován, zejména proto, že nebyl válečnými útrapami nijak zvlášť poničen nebo vypálen.