Novinky.cz ve městě Osečná
Zobrazit všechny články o městě Osečná
Ti, kdo se chtějí dozvědět něco o tom, jak se renovuje historický hradní mobiliář, si přijdou na své v sobotu na hradě ve Šternberku. Chystají tu komentované prohlídky s restaurátory.
Na výlet po památkách i stezkách láká i na podzim turistická oblast Toulava, která se rozkládá na půli cesty mezi Šumavou a Prahou. Vyhlášené jsou stezky podél a poblíž Lužnice nebo památky v Táboře, Milevsku či v Bechyni. Podzimní příroda je plná barev a zve na louky i do hlubokých lesů.
Nekulaté, přesto magické výročí tento víkend oslavil hrad Svojanov na Svitavsku. Právě před 111 lety jej totiž od Antonína Františka Haasche zakoupilo královské věnné město Polička.
Když Znojemští vloni chystali Vinařské t (r)ipy, nepředpokládali, že vytvořili akci pro více sezon. Program, který nabídne putování za vínem a burčákem přímo k vinařům, měl vloni vyplnit díru po zrušeném Znojemském historickém vinobraní. Jenže to nebude ani letos. Proto přijde znovu na řadu alternativní nabídka.
Nejvýše rostoucím stromem v Česku je smrk ztepilý. Má podobu těsného shluku kmínků pravděpodobně pocházejících z jednoho společného jedince.
V Oblastním muzeu a galerii v Mostě je otevřena výstava Hračkářský průmysl v Krušnohoří – dvě země – dvě cesty. Expozice mapuje vývoj hračkářství na české i saské straně hranice Krušných hor od jeho počátku až do současnosti s důrazem na vývoj v poválečném období, kdy krušnohorská dřevěná hračka dobývala svět.
Žen i dětí zazděných převážně zaživa je na našich hradech pěkná řádka. Kosti nebožáků byly nalezeny například na Lipnici, kde nechal svou ženu Kateřinu pro nevěru zazdít Čeněk z Vartemberka, nejvyšší purkrabí Českého království.
Obrana Libavského sedla u Žacléře před nástupem německé branné moci byla posláním výstavby největší prvorepublikové dělostřelecké tvrze. Zároveň se jednalo i o jednu z největších světových tvrzí. Jde o poslední pevnost budovanou na čáře mezi Krkonošemi a Odrou.
Kdo chce zdolat nejvyšší vrchol české části Šumavy, nemusí být zvlášť zdatný turista. Pokud se na Plechý (1379 m n. M.) vypravíte z německé strany, kam lze až do nadmořské výšky 1200 metrů vyjet autem, čeká vás pohodlná hřebenovka s krásnými výhledy, které za příznivých podmínek sahají až k Alpám.
Manželka jednoho z nejbližších rádců Václava I. A jeho syna Přemysla Otakara II., Havla z rodu Markvarticů, proslula především jako samaritánka.
Na umělé terase nad údolím s vodní nádrží Žlutice stojí významný poutní barokní kostel Skoky. Těžko si dnes někdo představí, že sem, do kdysi vyhlášeného mariánského poutního místa, vyrážely davy věřících. A to nejen v Boha, ale mnohdy současně v uzdravení. V letech mnohem bližších je vystřídali vykradači opuštěných sakrálních památek, prosti jiné víry než té v moc peněz.
Jen máloco vyčistí hlavu tak dokonale jako procházka hezkou přírodou. A když vám cestou navíc dělá kulisu šumění bystřin a vodopádů, je to dokonalá relaxace na čerstvém vzduchu. Máme pro vás proto několik tipů na místa, která stojí za to navštívit.
Když se něco osvědčilo, není třeba velkých změn. Této zásady se ke spokojenosti tisíců návštěvníků drží už 22 let v obci Těšany na Brněnsku. Po loňské pauze se tu od pátku 3. září uskuteční 23. ročník národopisných slavností. A jako vždy bude srdcem celého dění zdejší slavná barokní kovárna, ve které se odehrával děj vesnického dramatu Maryša.
Zdáli je vidět sedm stěžňů, vypadá to, jako by na kopci kotvily jachty. Na ráhnech sice nejsou plachty, ani vlajkosláva se netřepetá, ale iluze duchcovské maríny je dokonalá. Jenže kde by se tu vzaly lodě?
Lidé se od pátku mohou po dvou letech opět rozhlédnout z vyhlídkové terasy památkově chráněné rozhledny Cvilín v Krnově na Bruntálsku. Po 13 měsících totiž skončila oprava rozhledny, která musela být v roce 2019 uzavřena, protože byla v havarijním stavu. Město za její rekonstrukci zaplatilo 12,4 milionu korun.