Novinky.cz ve městě Osečná
Zobrazit všechny články o městě Osečná
Zubatá hradba skal tyčící se nad obcí Černolice vypadá, jako by sem skály spadly z nebe. Však také pověsti vyprávějí, že tahle skaliska těsně před branami Brd sem opravdu spadla… čertovi z ramen.
Bratranci francouzského krále, „princové z královské krve”, jak zněl titul knížecího rodu původně z Bretaně, zakoupili zanedbaný Sychrov v roce 1820. Evropa byla zdevastována válkami, které vedl Napoleon Bonaparte. Před ním Francii pustošily události navazující na Velkou revoluci z let 1789-1799.
Dávno před současně nastolenou otázkou západní civilizace versus islám nechal postavit majitel lednicko-valtického panství kníže Alois I. Z Lichtenštejna v Lednici minaret. Stavbu v maurském stylu postavil architekt Josef Hardmuth. Dokončil ho v roce 1802, je tedy přes dvě stě let stará.
Na Klatovsku, asi devět kilometrů jižně od Horažďovic se nachází malá a na první pohled nenápadná obec. Jen málokoho napadne, že ve středověku zde stával hrádek.
Návštěvu památek, hradů a zámků si obyčejně spojujeme především s létem, zima už ale dávno nepatří jen lyžování. Svědčí o tom i nabídka turistických cílů v regionu Brdy - Vltava, který i v zimě nabízí celou řadu zajímavých cílů.
Cudně zahalená je Fortuna volubilis – Štěstěna vrtkavá, bohyně stojící na vratké kouli symbolizující nejistý osud. Před téměř pěti sty lety si ji nechal namalovat na stěnu pokoje Vojtěch z Pernštejna. Štěstěna dává i bere.
Luhačovice, největší a nejhezčí moravské lázně, nabízejí řadu příležitostí k trávení volného času i v zimě. Blízkost horského masivu Bílých Karpat se projevuje nejen svěžím vzduchem, ale i bohatou sněhovou nadílkou. Zvlněná krajina s krásnými výhledy je jako stvořená pro zimní výlety na běžkách.
Letošní, již 153. ročník tradičního masopustního průvodu v Milevsku je na programu 14. února. Proti místním tradicím, počínajícím rokem 1862, však nikoliv v masopustní úterý - hlavní program vyvrcholí v praktičtější sobotní den i večer, předcházet mu ovšem budou již akce ve čtvrtek a pátek.
Od pátku 30. ledna do neděle 1. února obohatí výstavu Hrady a zámky objevované a opěvované, která probíhá od prosince v Jízdárně Pražského hradu, unikátní exponát: Budyšínský rukopis, nejstarší dochovaná verze Kosmovy kroniky a jeden z nejvzácnějších a nejopatrovanějších pokladů české historie.
Creative World neboli tvořivý svět najdete za obchodním domem IKEA. Zábavní areál s podtitulem „Pro chytré hlavičky a šikovné ručičky“ tu byl otevřen v prosinci. Na ploše přes 2000 metrů čtverečních najdete tvořivé, poznávací a pohádkové atrakce.
Zámek Mníšek pod Brdy je otevřen i v zimě. Návštěvníkům nabízí prohlídky reprezentačních sálů i soukromých pokojů a o víkendech navíc kostýmovanou prohlídku jako návrat do první republiky. V místnostech je mnoho zajímavých předmětů, mezi které patří například kratiknot. K čemu byl potřeba?
Jihočeský cisterciácký klášter Svatá trnová koruna, dnes zvaný Zlatá Koruna nedaleko Českého Krumlova, založil v roce 1263 král Přemysl Otakar II. (1233 - 1278). Do vínku mu udělil vzácnou relikvii - trn z Kristovy koruny.
Když v Deštném v Orlických horách prší – a nejen tehdy – doporučuji návštěvu Ateliéru Zvonaře a Hrnčířky, který se nachází v chaloupce manželů Jana a Barbory Šedových. K vidění je tu hrnčířská pec i výroba zvonků a zvonů.
Blížící se víkend přeje pohybu a novým zážitkům. Tak například v Praze nahlédnete do profese pilotů, na okamžik si ji dokonce i vyzkoušíte. Moravský Bozeňov pro změnu láká hráče na hokejový turnaj. Sportovat se bude i v Českých Budějovicích a Českém Švýcarsku.
Jihočeský Tábor je po léta spojován především s husitskou historií, za nedávných dob podávanou velmi černobíle. Je však i městem mnoha muzeí a přírodních zajímavostí.