Novinky.cz ve městě Osečná
Zobrazit všechny články o městě Osečná
Jednou z největších akcí, na kterou můžete o víkendu vyrazit, je pražský festival kávy, který uspokojí všechny milovníky tohoto nápoje. I většina akcí v Česku se nese v gastronomickém duchu, v Malíně u Kutné hory se uskuteční křenové slavnosti a na Valašsku klobáskobraní.
I sychravý říjnový víkend může být plný legrace. Vezměte děti do Národního muzea v Praze a navrhněte si spolu vlastního Igráčka. Zaručenou zábavou bude i nalezení správného východu ze zrcadlového bludiště v Kroměříži. A pokud mají vaše děti sportovního ducha, zabruslete si s nimi na zimním stadiónu v Mariánských Lázních.
Navštívit horskou chatu Smědavu v Jizerských horách, kdysi revír pytláků, bylo ještě donedávna dopřáno jen zdatným turistům. Nejčastějšími návštěvníky byli pěšáci nebo lyžaři, cyklisté se sem vydávali ojediněle. Od šedesátých let však proslulá nabídkou zmrzlinových pohárů a borůvkových knedlíků.
Správa hradu Svojanov nachystala pro návštěvníky podzimní překvapení. Po večerních prohlídkách v duchu romantiky a poté i gotiky přišly na řadu prohlídky s příběhy ze svojanovských legend.
O dvě cyklostezky, které vznikly na Hodonínsku na místě zrušených železničních tratí, je obrovský zájem. Jezdí po nich nejen místní, ale během prázdnin je využívají i turisté, kteří se do jejich okolí vypraví na dovolenou, řekli oslovení starostové. Už pátou sezónu má za sebou čtrnáctikilometrová stezka z Mutěnic do Kyjova a letos před prázdninami byl otevřen poslední úsek devítikilometrové stezky Uhřice - Ždánice.
Rekonstruovaný areál ve východočeském Kuksu byl ve čtvrtek slavnostně prohlášen v Betlémské kapli Stavbou roku 2016 a oceněn Zvláštní cenou Ministerstva kultury ČR. Areál otevřeli po několika letech usilovné práce minulý rok. Před rekonstrukcí se plně využívalo pouze 35 procent zanedbané památky.
Pravobřežní nábřeží Ohře připomíná kulisu válečného filmu, v hlavní i vedlejších rolích jsou budovy někdejších proslulých Lázní Kyselka. Známy byly pod názvem Kysibl, německy Bad Gießhübl. Lázně nedaleko Karlových Varů vděčily za svůj rozmach proslulé Mattoniho minerálce.
Chtěli byste prožít podzim tak, jak ho prožívali naši předkové? Vyrazte do skanzenu Zubrnice, kde budete mít příležitost a ještě si pochutnáte na sladkých i slaných staročeských dobrotách. Pokud vás spíše láká jiný druh podzimu, můžete dorazit na slavnosti dýní, nějakou si vyřezat a ještě si dopřát třeba polévku.
Podzim a pomalu se vkrádající zima je obdobím, kdy nejvíce potěší především plné žaludky. Tento víkend se můžete vypravit hned na několik gastronomických akcí. V Praze se koná 1. ročník festivalu zaměřeného na Švýcarskou kuchyni, do Chebu se vypravte na slavnost zasvěcenou podzimu a do Tábora zase na akci, která se bude věnovat čokoládě.
Plzeňsko – jedna z lokalit, kde naleznete několik stavebních pokladů geniálního architekta, zakladatele české barokní gotiky Jana Blažeje Santiniho-Aichela. Kladrubský klášter u Stříbra mezi ně neodmyslitelně patří. Jedete-li plzeňskou dálnicí k naší západní hranici, nemůžete jej minout.
Na konci září se Česká republika vryla na geologickou mapu světa. Speleologové totiž odhalili, že se v Hranicích na Přerovsku nachází nejhlubší zatopená jeskyně na planetě. Se svými 404 metry, které ani nejsou finální a pravděpodobně ještě narostou, předčila italskou propast Pozzo del Merro o 12 metrů.
Nákladnou rekonstrukcí prošla během posledních let rozhledna na Děčínském Sněžníku. Ta patří k nejstarším v Česku, je stará více než 150 let. Město Jílové, kterému rozhledna patří, pořádalo v sobotu u rozhledny u příležitosti jejího znovuotevření slavnost, mimo jiné na ní soutěžili profesionální i dobrovolní hasiči.
Blatenský vrch s rozhlednou se tyčí nad bývalým hornickým městem Horní Blatná. Založeno bylo u bohatých cínových nalezišť jako Bergstadt Platten v roce 1532. Postavili ho podle předem připraveného plánu na popud saského kurfiřta Jan Bedřich, který území koupil od pánů z Tetova.
O nablýskanou kopii svatováclavské koruny obohatil Středočeský kraj svou sbírku cenných exponátů. Originál nechal vyrobit Karel IV. Ke své korunovaci v roce 1347. Koruna byla určena výhradně k ceremoniálním účelům. Nyní je ve správě Pražského hradu.
Tak jako obvykle si druhou říjnovou neděli můžete jít vsadit na svého favorita na koňské dostihy do Pardubic. Pro milovníky hub a houbaření je připravený Houbyfest nedaleko Prahy v Řevnicích a lidé se sportovním duchem vezmou za vděk nočním během v Českých Budějovicích.