Novinky.cz v oblasti Olomoucký kraj

Zobrazit všechny články o oblasti Olomoucký kraj

Za hastrmanem od skály Smrtka kolem Holanských rybníků

Na podzim je to idylická procházka, místy lesem, místy mezi skalami, a hlavně kolem rybníků. Stromy ještě nenahodily barevný háv, listí se převážně drží na stoncích, ale tady se dá courat za každého počasí. Cestu můžete pojmout jako okruh nebo zvolit trasu mezi obcí Stvolínky a Holany, popřípadě ji protáhnout do Zahrádek.

S archeology za Kelty

Jedinečnou příležitost seznámit se přímo v terénu s Kelty budou mít již tuto sobotu dopoledne milovníci historie. S archeology si budou moci projít kopec ležící mezi Boskovicemi a Protivanovem na Prostějovsku zvaný Staré Hradisko. Kdysi tu stávalo největší sídlo Keltů na Moravě.

Železniční muzeum v Lužné u Rakovníka je především nostalgickou vzpomínkou na časy páry

Je to velkolepá podívaná, přehlídka umu a krásy. Dotýká se každého z nás, neznám nikoho, kdo by nejel alespoň jednou v životě vlakem. V bývalé výtopně Buštěhradské dráhy v Lužné u Rakovníka najdete největší tuzemské železniční muzeum. A není to rozhodně jen přehlídka a prohlídka mrtvých předmětů. Na řadu exponátů si můžete vlézt, doslova si mašiny ohmatat.

Letecké muzeum na Slovácku získalo další unikát

O sovětský stíhací letoun MiG-23 MF, který zapůjčí státní podnik Lom Praha, se rozroste „alej migů“ v areálu Leteckého muzea v Kunovicích na Slovácku. Letečtí nadšenci získali v minulých dnech další exponát, a to od státního podniku zaměřeného na opravy vrtulníků řady Mi. Stíhací letoun má dosud podnik Lom vystavený v areálu závodu v pražských Malešicích.

Babí léto na Třístoličníku nabízí úchvatné výhledy na Šumavu i Alpy

I nyní na podzim míří řada turistů na Šumavu. Jedním z oblíbených míst je Třístoličník nedaleko Trojmezí, kde se střetávají hranice Čech, Bavorska a Rakouska. Ten nabízí jeden z nejkrásnějších výhledů na českou i bavorskou stranu Šumavy. Pokud je dobré počasí, jsou vidět i rakouské Alpy.

Špilberk zve návštěvníky do podzemního labyrintu

Muzeum města Brna zve milovníky historie na prohlídku nového prohlídkového okruhu, kterým je tajemný podzemní labyrint chodeb pod hradem Špilberkem. Sloužil obráncům města v roce 1645 při obléhání Švédy. Obráncům moravské metropole se je podařilo odrazit. Chodby se ukrývají pod jihozápadním bastionem, což je mohutný výběžek hradeb.

Chebský Pachelbelův dům přibližuje život a vraždu císařského vojevůdce Albrechta z Valdštejna

Ještě před nedávnem bych rozhodně do Chebu nikoho nezval. Ale ta doba je pryč, Chebsko se začalo proměňovat a město má rozhodně co nabídnout. Táhnou památky, jako jsou Špalíček, Pachelbelův dům, románská falc i kostely. Ale třeba i domovní výklenky osazené různými plastikami.

Tři bohyně v Troji. Tajemné menhiry vztyčil autor slovinské vlajky

Nad pražskou zoologickou zahradou, na kopci zvaném Palírka (247 m n. M.), se na mýtině tyčí tři magické kameny nesoucí název Tři bohyně. Kde se tu vzaly a jaké je jejich kouzlo?

Na Vítkově Hrádku myslí na návštěvníky

Na Vítkův Hrádek v Přední Výtoni, který se tyčí nad vodní nádrží Lipno, ročně vyráží desetitisíce turistů, kteří obdivují díky vysoké nadmořské výšce i výhledy na Alpy. Nyní tam však probíhají opravy. Město Přední Výtoň tam buduje zázemí jako sprchy a záchody a Spolek přátel Vítkova Hrádku dokončuje palisády.

Brandýský zámek měli rádi králové i císaři

Dvojměstí Brandýs nad Labem-Stará Boleslav je doslova našlapáno památkami. Jednou z nich, trochu opomíjenou, je brandýský zámek, který vznikl v 16. století renesanční přestavbou z gotického hradu. Vzhledem k blízkosti Prahy a rozsáhlým loveckým revírům, hlavně vysoké, si ho oblíbili Habsburkové.

Borotín, jeden z nejmalebnějších hradů, rozebrali na stavební materiál

Téměř nečitelná deska na hradní zdi zvěstuje, že holé návrší mezi dvěma rybníky na Táborsku navštívil Karel Hynek Mácha. Stojí tu rozvaliny Borotína, spíše tedy to, co z mohutné pevnosti zůstalo. Mácha jezdil do nedalekých Měšetic, odkud pocházel jeho otec. Hradní torzo se vypíná nad Starozámeckým rybníkem.

Restaurátoři se představí na hradě ve Šternberku

Ti, kdo se chtějí dozvědět něco o tom, jak se renovuje historický hradní mobiliář, si přijdou na své v sobotu na hradě ve Šternberku. Chystají tu komentované prohlídky s restaurátory.

Na Toulavu zvou stezky i památky

Na výlet po památkách i stezkách láká i na podzim turistická oblast Toulava, která se rozkládá na půli cesty mezi Šumavou a Prahou. Vyhlášené jsou stezky podél a poblíž Lužnice nebo památky v Táboře, Milevsku či v Bechyni. Podzimní příroda je plná barev a zve na louky i do hlubokých lesů.

Hrad Svojanov oslavil tříjedničkové výročí

Nekulaté, přesto magické výročí tento víkend oslavil hrad Svojanov na Svitavsku. Právě před 111 lety jej totiž od Antonína Františka Haasche zakoupilo královské věnné město Polička.

Místo vinobraní budou ve Znojmě Vinařské t(r)ipy

Když Znojemští vloni chystali Vinařské t (r)ipy, nepředpokládali, že vytvořili akci pro více sezon. Program, který nabídne putování za vínem a burčákem přímo k vinařům, měl vloni vyplnit díru po zrušeném Znojemském historickém vinobraní. Jenže to nebude ani letos. Proto přijde znovu na řadu alternativní nabídka.