Novinky.cz v okrese Zlín
Zobrazit všechny články o okrese Zlín
Český ráj patří k navštěvovanějším turistickým i horolezeckým oblastem u nás. Kdo by neznal pískovcová skalní města a další výletní cíle mezi Turnovem, Jičínem a Železným Brodem. Prachovské skály, Kost, Trosky, Malá Skála... Méně známé, však s mnoha překvapeními, jsou Klokočské skály.
Je to temná kapitola barokního zámku ve Vizovicích. Obec je spojována s lidovými slavnostmi, pečivem, výbornou Jelínkovou pálenkou, bohužel zámek si vybraly na konci války za ubikaci složky wehrmachtu. Na jaře 1945 vyrazily s pomocí českých zrádců zmasakrovat kopaničáře na Ploštině a Prlově.
Pouze na rezervaci bude fungovat vyhlídka z obnoveného Templu v parku u zámku Krásný Dvůr. Otevřeli ji ve středu 24. května za účasti velvyslankyně Norského království v České republice Siri Ellen Sletner, generální ředitelky Národního památkového ústavu Nadi Goryczkové a dalších čestných hostů.
Srdce milovníků vojenské historie zaplesá. Bohumínský pěchotní srub Na Trati, kam ročně zavítají dvě tisícovky lidí, přichází v této sezóně s novým tištěným průvodcem. Ten je plný fotografií a seznámí návštěvníky s největšími zajímavostmi objektu MO-S5 Na Trati.
Na ukrytá a méně přístupná místa Šumavy zavedou i v letošním roce turisty průvodci divočinou. Od úterý si mohou už desátým rokem rezervovat zájemci jednu z celkem 123 výprav do divoké přírody. Právo o tom informoval mluvčí Správy Národního parku Šumava Jan Dvořák.
Hrad Lichnice na Chrudimsku má po dvou dekádách znovu vyhlídku. Točitá rozhledna se jmenuje Milada po kruté hradní panně. Rozhledna stála 1,7 miliónu korun a zaplatily ji obce z regionu. Řekl to starosta Třemošnice Miroslav Bubeník.
Zatímco se turisty nabité zájezdové autobusy i jednotlivá auta řítí zaplňovat skalní města Adršpachu, Teplic, málo již Ostaš nebo Skály, skalní útvary na Slavném jsou stranou většího zájmu. A je to dobře, přírodu si tu můžete vychutnat v klidu.
Hrad Rýzmberk na Domažlicku je opředen řadou pověstí. Podle jedné z nich jednou za rok vstává z hrobu dívka, která drží v ruce rudé jablko.
Královské město Slaný je co do dochovaných architektonických památek mimořádně zajímavým a atraktivním městem. Jejich koncentrace je natolik velká, že jeden den k návštěvě zcela jistě nestačí.
Proč se traduje tato pověst, se neví, ale dvě obří svíce nikdy nezapálené stojí v presbytáři. Prý jsou naplněny střelným prachem. Poutní areál v Horní Polici u České Lípy je významným místem mariánského kultu, který se u nás v době baroka velmi rozšířil.
Tento víkend potěší všechny, kteří mají rádi historické akce. Za rytíři a spanilými princeznami se můžete vydat hned na několik míst v naší zemi - do Slaného nebo na hrady Házmburk či Helfštýn. S dětmi se můžete také vypravit na pohádkovou cestu nebo si vytvořit nějaký šperk na jarmarku ve Volyni.
Třetí květnový víkend nabízí široké spektrum akcí, které uspokojí milovníky jídla, piva i sportu. V Praze a Ostravě se konají dva barevné duhové závody, naplněné radostí z pohybu, do Litomyšle můžete vyrazit na velké gastronomické slavnosti k poctě Magdaleny Dobromily Rettigové a do Kostelce nad Černými lesy zase na slavnosti piva.
Lokalita kousek od Brna s kdysi nejhlubší těžební jámou na černé uhlí ve střední Evropě bude mít novou turistickou atrakci. Nákladnou přestavbu bývalé železniční vlečky Rosických uhelných dolů z běžného evropského rozchodu kolejí na úzkokolejku dokončuje parta nadšenců pro drážní historii při Muzeu průmyslových železnic ve Zbýšově.
V sobotu 20. května se v Krnově otevřou veřejnosti všechny významné kostely, muzea a další historické objekty. Koná se totiž Den otevřených památek, který již tradičně zahajuje turistickou sezónu ve městě s 24 tisíci obyvateli.
Putovat severním Českým středohořím a nenavštívit zámky v Benešově nad Ploučnicí je téměř hřích. Zámků je tu pět, prohlídkové jsou Horní a Dolní. Postavit je nechali Salhausenové ze Saska, a zanechali tak jedinečnou renesanční památku. V neděli na nádvoří budou Májové trhy, takže bonus k prohlídce.