Novinky.cz v okrese Strakonice
Zobrazit všechny články o okrese Strakonice
Symbolický pramen evropského veletoku zdobí znaky měst, jimiž Labe na své cestě k moři protéká. Cesta ze Zlatého návrší k Labské boudě, kolem našeho nejvyššího vodopádu – Pančavského, a poté k prameni, je jednou z nejkrásnějších v Krkonoších.
Ať už posloucháte radši rockovou hudbu, nebo vaše uši dávají přednost jazzu, obojí si můžete dopřát v uvolněném čase víkendu na některém z probíhajících hudebních festivalů. Jestli vás spíš honí mlsná a chcete ochutnat něco dobrého, nabízejí se dobříšské rybí hody nebo přehlídka moravských a českých piv na Jesenicku.
Nedaleko Českého Krumlova se nalézá zřícenina hradu Dívčí Kámen. Hrad je spojen s mnoha pověstmi o svém vzniku - jedna z nich vypráví o velké lásce dvou mladých lidí, která byla příčinou vzniku této nádherné stavby v hloubi lesů...
Pokud vás prázdninové toulky zavály do Jeseníků, vyšetřete si čas na návštěvu Velkých Losin. Tahle obec patří k nejstarším v šumperském okrese – vznik se datuje do roku 1351. Pro výletníky má hned několik „taháků“ – například funkční ruční papírnu a zámek, který připomíná krásku s temnou minulostí.
Bílá kaplička ve svahu Ovčího vrchu naproti zřícenině hradu Krasíkova (Švamberku) označuje místo, kde bojovaly v roce 1680 skupiny sedláků proti císařskému vojsku. Vzbouřenci neměli šanci, mnoho jich padlo. Přesto se o selské vzpouře na Bezdružicku téměř neví, památník zná málokdo.
Ne neprávem je zámek označován za západočeský Český Krumlov. Vzhledem ke své rozsáhlosti a vybavenosti nabízí návštěvníkům čtyři stálé okruhy. Spousta exponátů a architektura od gotiky přes renesanci k 19. století jsou doslova pastvou pro oči a ducha milovníků historie a umění.
Máte problém vytáhnout děti na túru do přírody? Možná je snadněji nalákáte, když jim slíbíte zábavný výlet za sovou kulíškem nebo dobrodružné hledání pokladu.
Jedním z přitažlivých cílů pro výlety při pobytu na Šumavě je zcela určitě i vrchol na hranicích s Německem - na mysli máme Třístoličník (Dreisesselberg).
Prohlídka zámku Červené Poříčí je především exkurzí do objektu, kde je možno vidět, kam až se dostal stav mnohých památek. A také jaký sisyfovský úkol je navrátit jim tvář a půvab, znetvořené nikoliv neúprosným zubem času a erozí jako u staletých zřícenin, ale způsobených lhostejností a neúctou k odkazu předků.
Při návštěvě městečka Lipno nad Vltavou nás na první pohled upoutá rozmanitá rekreační zástavba a na vrcholu kopce věž nově vybudované atrakce v korunách stromů. Mnoho turistů považuje právě toto místo za nejzajímavější z nabídky lokality u lipenské přehradní hráze.
Školákům už z prázdnin zbyla skoro jen polovina, dospělé ale smutný pohled do kalendáře trápit nemusí. Řetězec hudebních festivalů stále doplňují další, a tak je i tento víkend co podnikat. Kdo neholduje muzice „na plné pecky“, vyrazí možná raději na výlet po českých památkách, které nabízejí v mnoha případech speciální zážitkové akce v podobě nočních prohlídek, jarmarků či divadelních představení.
Čeká nás výlet k místu, kde skonal poslední šumavský medvěd. Na právě zahajované trase toho ovšem bude k vidění mnohem víc než jen medvědí památník. Aby ne - jsme přece na Šumavě.
Turisty vábí od července do Jizerských hor nová přírodní památka. Ministerstvo životního prostředí za ni vyhlásilo vodopády na Černé Desné. Šumí v klidném lesním prostředí.
Novoměstská radnice na Karlově náměstí v Praze by se měla znovu stát přirozenou branou do pražské památkové rezervace. Nový ředitel Albert Kubišta chce do této historické budovy, kterou ročně navštíví desítky tisíc lidí, přilákat další návštěvníky. Chystá rozšíření kulturního programu. Nyní je podle ředitele hlavním cílem oživit osiřelé nádvoří venkovním posezením a kavárnou, pro niž radnice hledá nového provozovatele.
Do parku se nesmí, stůjte, je to nebezpečné, pořád tam padají stromy, zahrazuje cestu k zámku Veltrusy u hlavní brány ochranka. Přesto je od soboty poprvé po červnových povodních areál zámku přístupný.