Novinky.cz v okrese Přerov

Zobrazit všechny články o okrese Přerov

Aksamitova brána je kamenným skvostem Českého krasu

Je trochu tajemná krajina mezi Berounkou a Brdy. Máte dojem, že znáte každý kout, ale opak je pravdou. V Českém krasu najdete mnoho míst, která stojí za návštěvu, i když cesta k nim není snadný chodníček. K Aksamitově bráně to jde ale téměř samo.

Národní park zmodernizoval nejstarší naučnou stezku Šumavy

Národní park Šumava zmodernizoval Medvědí stezku, svoji nejstarší naučnou trasu a zároveň druhou nejstarší v celé ČR. Mezi Ovesnou a Černým Křížem díky tomu například přibyly pro výletníky další informační tabule, ty původní byly obnoveny.

Na Mikuláše vyjede speciálně upravený výletní vlak

Dětský výletní vlak Cyklohráček, který jezdil od jara do podzimu z Prahy do Slaného kolem hradu Okoř a románské rotundy na Budči, svezl více než deset tisíc cestujících a přepravil téměř 1200 kol. Zájem předčil očekávání všech, kteří projekt připravovali.

Tři roky namáčely děti kosti ze sedlecké kostnice, než vznikl světový unikát

Tři roky namáčel František Rint se svou ženou a dvěma dětmi kosti a lebky ve kbelíku s chlórovým vápnem. Rukama a kýblem prošlo na čtyřicet tisíc kostí. Pro rodinu to byl význačná zakázka, objednavatel morbidního díla byl kníže Schwarzenberg. Chtěl vyzdobit kostnici v Sedlci u Kutné Hory.

Doubravská hora nad Teplicemi láká milovníky hradních zřícenin i dalekých výhledů

Nad městem Teplice na vysokém místě se nalézá hrad Doubravka. Jedná se o jediný hrad v České republice, který je v majetku společenské organizace - jedná se o Asociaci víceúčelových technik, sportů a činností (AVZO TSČ).

Tipy na víkend: Na jazz jeďte do Slaného, Zeleného Raoula potkáte na zámku

Už i vás pohltila atmosféra blížících se Vánoc? Jestli ne, stačí vyrazit na některý z tradičních jarmarků a trhů. Těm, kteří podzim nejraději tráví u dobrých filmů, se nabízí hned několik filmových festivalů. Ostatní si vyberou ze zbytku pestré víkendové nabídky.

Hornické muzeum v Příbrami přivítá 1 100 000. návštěvníka

Hornické muzeum v Příbrami v listopadu očekává jubilejního, milióntého stotisícího návštěvníka od roku 2003, kdy je vzal pod svá „křídla“ Středočeský kraj.

Strmou cestu do kostela na příbramské Svaté Hoře zdolávali věřící po kolenou

Barokní areál Svatá Hora je jedno z nejznámějších poutních míst u nás. Cestu za zdejší madonou absolvovaly v minulosti při procesích i jednotlivě desítky tisíc poutníků.

Botanická zahrada v Olomouci otevřela hotel pro hmyz

Vývoj hmyzu od kladení vajíček až po vylíhnutí dospělých jedinců budou moci sledovat návštěvníci Botanické zahrady Univerzity Palackého v Olomouci v nově instalovaném hmyzím hotelu. Zblízka mohou bezpečně pozorovat také včelí život uvnitř úlu.

Karlovy Vary: Město horkých pramenů, exkluzivního skla a becherovky

Většinu návštěvníků přivedou do Karlových Varů zdejší horké prameny a tradice lázeňství. Vždyť spolu s nedalekými Mariánskými a Františkovy Lázněmi patří k trojúhelníku našich nejznámějších lázní. Díky bohaté historii má však město co nabídnout i turistovi, který baží po památkách či kulturních zážitcích. A nabídka se neomezuje pouze na letní sezónu. Vary jsou krásné v každém ročním období.

Mezi potoky a ukryt v lesním porostu čeká na turisty rozsáhlý hrad Rýzmburk

Nedaleko města Oseka v Ústeckém kraji se nalézá rozsáhlá hradní zřícenina hradu Rýzmburk. Jeho vznik je datován do třináctého století. Jedná se o udržovanou a také rekonstruovanou zříceninu volně přístupnou turistům.

Po stopách Leoše Janáčka se vydají návštěvníci Brna

Ve své historii nemá Brno o významné osobnosti nouzi. Dvě jména ale mají postavení zcela zásadní. Tím prvním je Gregor J. Mendel, zakladatel genetiky, a druhým skladatel Leoš Janáček. Ačkoliv se ani jeden v Brně nenarodil, prožili zde značnou část svého tvůrčího života.

Malá obec Slavoňov na Náchodsku se od září pyšní národní kulturní památkou

„Za národní kulturní památku se prohlašuje v Královéhradeckém kraji kostel sv. Jana Křtitele se zvonicí a márnicí ve Slavoňově”. Text uvedený v Nařízení vlády č. 106/2014 Sb., které nabylo účinnosti 1. září letošního roku, dodává dřevěnému komplexu pod Orlickými horami na významu a lesku.

Za tajemnými viklany, menhiry a dalšími českými pozoruhodnostmi

Mám rád Sedlčansko, kraj plný balvanů, skalek i rybníků. Stojí tu jedny z našich nejznámějších viklanů, Vrškámen a Husova kazatelna, další najdete u Kadova, jiné v Jizerských horách. Viklany jsou dokonalé, mohutné, obdivované a uctívané. Lidská fantazie viděla a vidí v kamenech obrysy lidí i zvířat.

Střední Čechy: Kolem kmenových menhirů až ke starému vodnímu hradu

V době, kdy je déle tma než světlo, a na výlety není tolik času, přijde vhod nepříliš dlouhá výprava do středních Čech. Pohodlnou cestou střídající les a louky kolem rybníků vás naučná stezka seznámí nejen s přírodou, ale rovněž s raným hradištěm a zříceninou hradu jednoho z prvních pražských arcibiskupů.

Okres Přerov