Novinky.cz v okrese Plzeň-sever
Zobrazit všechny články o okrese Plzeň-sever
Málokterá stavba u nás se může pochlubit takovým množstvím základních kamenů jako Národní divadlo v Praze. Radhošť, Buchlov, Záhlinice a Hostýn: to jsou čtyři místa na východní Moravě, z nichž byly v květnu 1868 do Prahy dodány základní kameny pro stavbu „Zlaté kapličky” - Národního divadla.
Květná zahrada v Kroměříži zažívá svou první sezónu po obnově dříve nepřístupných částí, jako jsou Pstruží rybníky, ptáčnice, Holandská a Pomerančová zahrada, Králičí kopec či nový pěstební skleník.
Ve čtvrtek 30. dubna budou na zámku v Moravské Třebové po setmění probíhat prohlídky zámeckých okruhů Středověká mučírna a Alchymistická laboratoř mistra Bonaciny. Oba tyto okruhy jsou samy o sobě dost tajemné a v případě mučírny i strašidelné. Po setmění však jejich atmosféra získá na působivosti.
Z mnoha přírodních, historických i technických památek tohoto koutu Písecka, kam Milevsko patří, v následujících řádcích zmíníme alespoň několik z těch, které je možno navštívit přímo ve městě, či jeho nedalekém okolí. Jinak město rovným dílem leží 22 km jak od Písku, tak od Tábora.
Jedinečnou sbírku stařičkých tříkolek vystavuje od začátku dubna Muzeum silnic ve Vikýřovicích na Šumpersku. Pestrou kolekci tam zapůjčil brněnský sběratel Jiří Fiala, který tříkolky sbírá od roku 2005.
Řídce osídlený prales severovýchodních Čech potřebovali Přemyslovci mít pod kontrolou. Jihočeští Drslavici zde na popud krále vybudovali a drželi opěrné hrady na hranicích království. Litice, o nichž je zmínka roku 1304, byly jedním z nejmocnějších, doplňoval ji Potštejn.
Velké náměstí v Hradci Králové je velice atraktivní lokalitou z pohledu turistů i obyvatel krajské metropole. Toto historické centrum města obepíná pás, na kterém se kdysi nacházelo středověké opevnění a který se teprve nedávno stal oblíbeným a vyhledávaným místem.
Stovky železničních fanoušků se v neděli 26. dubna opět chystají na kralupské hlavní nádraží, na které opět po roce dorazí zvláštní Expresní vlak Svatý Jiří v čele s parní lokomotivou řady 475.1 zvanou Šlechtična.
Areál Safari v Zoologické zahradě ve Dvoře Králové nad Labem na Trutnovsku, kterým mohou návštěvníci projíždět osobními auty či autobusy, bude pro veřejnost otevřený od poslední dubnové soboty. Chovatelé v těchto dnech stěhují do areálu například velké kopytníky, řekla mluvčí královédvorské zoo Jana Myslivečková.
Park na pražské Kampě o víkendu ovládnou pejskaři, Chodovou Planou a Sokolov pivaři, Třeboňsko zase cyklisté. V nabídce je ovšem i něco pro romantiky, běžce či fandy historie.
Dnes je valcha u saského kurfiřta…, mohl si pobrukovat majitel malešovského panství František Antonín Špork (1662 - 1738), když mastil karty v Karlových Varech. Oškubal Friedricha Augusta o 1400 dukátů, za něž nechal postavit nádherný letohrádek na Vysoké nad Kutnou Horou.
Muzeum papírových modelů v Polici nad Metují na Náchodsku nově vystavuje unikátní modely zvířat. K vidění je také osvětlený model Pražského hradu, uvedla Martina Váňová z polického muzea. To nabízí zhruba 1200 exponátů, funguje v Polici od roku 2012, loni ho navštívilo na 12 000 lidí.
Mnozí tomu věří, indicie by tomu nasvědčovaly, ale nikdo neví, kde hledat. Uloupil ho Ota z Bergova v opatovickém klášteře. Možná je už vykopán a ukryt v klášteře ve Valdicích. Založil ho Albrecht z Valdštejna. Nyní slouží komplex jako nejtěžší nápravné zařízení.
Zámek Sychrov bude v sobotu 25. dubna tradičně patřit americkým automobilovým veteránům a odpoledne zaplní rozlehlý zámecký park horkovzdušné balóny. Návštěvníkům se také mimořádně otevře vodárenská věž v parku. K tématu balónů a jejich vynálezců, bratří Montgolfierů, se na Sychrově vracejí po dvou letech.
Šanci odkrýt nepoznanou tvář Plzně, odhalit příběhy a dostat se do míst, kam běžný turista nezavítá, umožňuje projekt Skryté město. Patří do programové nabídky Evropského hlavního města kultury (EHMK) 2015 a zahrnuje interaktivního průvodce v mobilu, mapu na webu či procházky vedené obyvateli města. Informoval o tom Christian Potiron ze společnosti Plzeň 2015.