Novinky.cz v okrese Plzeň-město
Zobrazit všechny články o okrese Plzeň-město
Vltavská informační centra, která jsou hlavními obslužnými místy pro turisty na plavební trase Stezky řeky Vltavy mezi Českými Budějovicemi, Hlubokou, Purkarcem, vodním dílem Hněvkovice, Týnem a Koloději nad Lužnicí, po své úspěšné loňské provozní premiéře rozhodně neusnula zimním spánkem.
Na rozdíl od přeplněné Malé Strany, Starého Města či Hradčan je těch pár uliček v blízkosti Pražského hradu lokalitou takřka intimní. Kouzelnou za každého počasí, skromnou, bez existence mimořádné architektonické památky.
Po více než šedesáti letech se letos na Vltavu pod Českými Budějovicemi vrátila lodní doprava. Ta představuje nové možnosti významného rozšíření turistické nabídky celého regionu. Po otevření plavební komory v Hněvkovicích se provoz na říční trase Stezky Vltavy rychle rozšířil.
Poslední den roku nemusíte strávit jen doma u televize nebo v baru. Sportovně ho strávíte na silvestrovském běhu v Praze nebo v Chebu. Světelné efekty novoročního ohňostroje si můžete užít třeba ve středočeských Benátkách nad Jizerou či v Olomouci.
Orlické hory mají osvětlený okruh pro běžkaře. Otevřeli ho 23. prosince v Orlickém Záhoří a měří zhruba čtyři a půl kilometru. Trať leží na severní straně Orlických hor ve výšce sedm set metrů, takže by neměl být problém s přírodním sněhem.
Nová turistická Hadí stezka, která se bude věnovat zejména místním rostlinám a živočichům, se otevře příští rok v šumavském středisku Železná Ruda. Necelé tři kilometry dlouhá cesta povede z Gerlovy Hutě na vrchol Pancíře a hotová má být do konce května 2018. Řekl to železnorudský starosta Michal Šnebergr. Během roku město připraví pro turisty i další stezky.
V největších lyžařských areálech na Šumavě přibývají decimetry sněhu a provozovatelé otevírají další sjezdovky. Ze Špičáku, z Lipna i ze Zadova hlásí provozovatelé jednu z nejlepších sezón a na své si přijdou i běžkaři.
Mnoho let byl dům Mikuláše Daczického z Heslowa, jak se tento renesanční bouřlivák správně píše, strašidlem Kutné Hory. Město se pyšní tím, že je zapsáno na seznamu UNESCO, ale podivná symbióza architektonických skvostů s kasiny a asijskými restauracemi mu moc nesvědčí.
Na týdenní akci Praha sportovní, která probíhá od Božího hodu až do Silvestra, si můžete zadarmo vyzkoušet různé druhy sportů. V plzeňské zoo můžou děti na Štědrý den dát pamlsky zvířátkům v jesličkách, v Českém Krumlově zase medvědům v zámeckém příkopu.
Očekávané Vánoce jsou již za dveřmi. V neděli tu konečně máme Štědrý den – o půlnoci můžete vyrazit na půlnoční mši, třeba do katedrály sv. Víta na Pražském hradě nebo na náměstí v Poděbradech. Vánoční skladby si můžete přijít poslechnout na zámek Hluboká nad Vltavou i na hrad Valdštejn.
Na pralesy se v příštím roce zaměří Správa Národního parku Šumava. V rámci Roku pralesů se návštěvníci dozvědí více například o historii Boubína, jehož ochrana začala už v roce 1858, tedy před 160 lety.
Lákadlem pro návštěvníky Muzea Šumavy není pouze unikátní mechanický betlém, ale také historie cukráren a výroby sladkostí, které k vánočním svátkům patří.
Tak úchvatné panorama nemá žádné město na světě. Nejhezčí pohled na Malou Stranu a Pražský hrad se Strahovem a Petřínem je z vyhlídkového ochozu Staroměstské mostecké věže. Ne za plného světla, kdy je vše přeexponováno, ale za soumraku.
Město Kašperské Hory zaštítěné svým hradem Kašperkem se v čase vánočním opět činí. V prosinci můžete navštívit v infocentru Kašperskohorský betlém, největší skříňový betlém v Čechách s nádhernými stavbami zachycujícími historické Kašperské Hory.
Zrovna jako Popelku máme zažitou se saským Moritzburgem, zůstane navždy hrad Kašperk spojen s pohádkou Anděl Páně. Je to dobře, aspoň si nádherné památky v srdci šumavských hor budeme patřičně vážit. Navštívit hrad můžeme i v zimě od 28. prosince do 1. ledna a jít v andělských a čertových stopách.