Novinky.cz v okrese Plzeň-město
Zobrazit všechny články o okrese Plzeň-město
Řekne-li se mamut, před očima většiny z nás se objeví obrovský hnědý chlupatý kolos, s kterým se lze potkat už jen při návštěvě muzea nebo archeoparku. Existuje ještě jeden mamut - s velkým „M”, je žlutohnědý a lze si na něj, především v období od jara do podzimu, dokonce sáhnout nebo i šlápnout.
Tento rok uplynulo 100 let od spáchání atentátu na arcivévodu Františka Ferdinanda d´Este. V České republice je jeho jméno spojeno především s Benešovskem a hlavně zámkem Konopiště. Vydejme se nyní po místech, kde následník trůnu trávil čas se svou rodinou.
Prázdniny se přehouply do druhé poloviny a za polovinu vstupného teď můžete navštívit nový prohlídkový okruh V erbu tří pruhů. Páni z Kunštátu a jejich hrad na zámku Kunštát.
Jihočeské Prachatice byly na proslulé Zlaté stezce založeny již v 10. století, leč bohatství, které na svých hřbetech soumaři z Pasova přepravovali, pocházelo z rakouských solných dolů. A naopak z naší kotliny po stezce putovalo především obilí a rovněž chmel, med, vlna, kůže i pivo.
V areálu bývalé továrny Vlněna na ulici Dornych v Brně se v pátek otevřela výstava lidských těl Bodies Revealed. Až do konce listopadu mohou návštěvníci vidět na výstavní ploše 1000 metrů čtverečních na 230 exponátů lidských těl nebo jejich částí. Výstava se po Praze vrací do Brna po pěti letech.
Pokud se vydáte na naši nejvyšší horu Sněžku novou kabinkovou lanovkou z Pece pod Sněžkou a nemáte v úmyslu si jen prohlédnout vrchol naší nejvyšší hory a chcete podniknout zajímavý výlet po Krkonoších, je cesta Obřím dolem zajímavou alternativou.
Přírodní rezervace podél údolí říčky Rokytné je zatím téměř neznámou, tím pádem minimálně navštěvovanou chráněnou lokalitou jižní Moravy evropského významu. Přitom naprosto ideální k jednodennímu pěšímu výletu.
Pomalu mizí komorní kouzlo našich kapesních velehor - Krkonoš. Na cestách to místy vypadá jako při dálkových pochodech, štěstí, že na hřebeny ještě nesmějí cyklisté.
Jedno z nejmonumentálnějších technických děl v naší zemi se skrývá nad hlavami návštěvníků Jeseníků. Obří bazén vodního díla Dlouhé Stráně zasazený v masivu Mravenečníku má při plném napuštění plochu 15 hektarů. Plný výkon elektrárny je 650 MW, nádrž na horském hřebeni připomíná malé moře.
Kláštery Kladruby a Plasy připravily ve dnech 8. a 9. srpna již po čtvrté neotřelé večerní prohlídky. Hraví a přemýšliví návštěvníci si budou moci prohlídku zpestřit hledáním tajenky ukryté v detailech Santiniho staveb. Ostatní si mohou „jen“ užívat neobvyklé atmosféry.
Pro spoustu návštěvníků Krkonoš jsou hlavním lákadlem vrcholy těchto hor a známé horské boudy. Avšak nedaleko těchto míst, kousek pod hřebeny, se skrývají velice zajímavá a krásná místa s horskými potoky a výhledy do krajiny.
První srpnový víkend nabídne všem, kteří zrovna netráví letní dovolenou mimo ČR, akční program. Zavítejte během dne i ve večerních hodinách do zámeckých či muzejních expozic, rozkvetlých zahrad nebo si vyzkoušejte třeba rýžování zlata. Poučné bude také tavení skla dřevem.
Jakoby mimoděk se zastavili vladaři na začátku lázeňského parku pod kolonádou. Zatímco Habsburk byl více doma v Bad Ischlu, Edward VII., vládce tehdy nejmocnější říše, britského impéria, Mariánské Lázně doslova miloval.
Na dávné obchodní stezce mezi Pasovem a Vimperkem byl k ochraně před lapky vystavěn za dob Jana Lucemburského nevelký hrad, z nějž přes nepřízeň osudu ještě velká část věže se do dnešních dochovala. A stejně jako kaple, kterou turisté cestou míjejí, vystavěn byl na místech s mnohem dávnější historií.
Čeká nás výprava do míst s dalekými výhledy na krajinu Krkonoš a Podkrkonoší. Startovním místem je Vrchlabí. Přímo od Labe zahajujeme stoupání do cíle, jímž se stanou Friesovy boudy.