Novinky.cz v okrese Olomouc
Zobrazit všechny články o okrese Olomouc
Středověká černá kuchyně byla nedávno objevena na moravské tvrzi v Kurovicích. Patří pravděpodobně k nejstarším v regionu. Tvrz ale vábí k návštěvě z více důvodů.
Podívat se do míst, která jsou běžně nepřístupná, je velmi lákavé. Tím spíše, když se jedná o prostory historické, jako je francouzská zahrada u zámku Dobříš, které se právem říká „malé Versailles“. V sobotu 8. června se turistům naskytne jedinečná možnost zavítat do jejích tajemných zákoutí.
Na zámku v Bystřici pod Hostýnem byla v neděli zahájena výstava grafik Oldřicha Kulhánka, který je známý mimo jiné jako autor současné podoby českých bankovek nebo řady poštovních známek. Kulhánek, jenž letos v lednu zemřel ve věku 72 let, se ve své tvorbě zaměřil hlavně na lidské tělo. Návštěvníci zámku uvidí 29 velkoformátových aktů.
Od začátku roku jsme zažili jen několik desítek hodin slunečního svitu. Jinak povětšinou proklínáme vodní záplavu a přemýšlíme, kam se před ní schovat. Pokud jste ve východních Čechách, je možností návštěva náchodského zámku s jeho bohatými sbírkami.
Metropole přitahuje turisty ze širokého okolí na putovní výstavu, která přibližuje osobnost charismatické Marilyn Monroe. Hradec Králové chystá pravidelnou noční vyhlídku z Bílé věže. Jedinečným zážitkem bude jistě také muzejní noc v České Lípě, která ponese myslivecké téma.
Staré pověsti, které se dochovaly až do současné doby, hovoří o velkých bytostech, obývající vrcholky šumavských kopců. Existovali obři, nebo jde o výplod lidské fantazie?
Temně kalná Berounka rychle plyne od Liblína pod zříceninu Krašova. Hladina je obvykle plná vodáků, dnes jako by všichni spali. I zřícenina, založená kýmsi z Hroznatů, je osiřelá. Kýmsi píši záměrně, vedou se spory, který z nich to byl. Jetřich, nebo Sezema? Každopádně hrad to byl festovný.
Vypadá to, jako byste vstoupili do natáčení Hříšných lidí města pražského. Otevřené kasy, zvané popelka, podle izolační vrstvy popele mezi stěnami, plné drahocenných vyznamenání a řádů. Náchod otevřel své poklady.
Následující víkend se nese ve znamení muzejních nocí. Kromě nich se nabízejí také sportovní aktivity v přírodě nebo zaměstnání mozku mezi hlavolamy. Celodenní zábava čeká na nejmenší i v Chebu nebo v Blansku.
Sedmý ročník tradiční historické akce, průvodu z Prahy na hrad Karlštejn, přinese řadu novinek - především přesunutí začátku průvodu na pátek 31. května večer a také nový císařský pár. V rolích císaře Karla IV. A jeho čtvrté manželky Elišky Pomořanské se představí herci David Suchařípa a Iveta Jiříčková.
Tyčí se v kraji krásných kopců lužických, v krajině výrazných hor, protože povětšinou solitérních, jako prst. Zcela u úpatí se choulí bývalé horní město Jiřetín, nad nímž se rozestírá Křížová hora a kdysi pyšný hrad Tolštejn.
Jizerské hory na severu jsou zapomenutou vartou. Otevřít kraj pro cyklisty i pěšáky se snaží Klub českých turistů za podpory úřadu Nového Města pod Smrkem. Vedle nabídky cyklistické sítě singltreku pořádají turisté každoročně třídenní mezinárodní putování a první červnovou sobotu výstup na Smrk.
Rozhledna, sochy, expozice se starými vlaky, automobilovými veterány značky Tatra i strašidelné podzemí obohatí nabídku turistických atrakcí Vysočiny. Některá lákadla se zatím dokončují a budou otevřena o letních prázdninách. Jiná už jsou turisty hojně navštěvovaná. Příkladem je třeba Australská farma v jihlavské zoologické zahradě.
Od pátku se turisté mířící do Památníku Vojna u Lešetic na Příbramsku mohou těšit na jízdu po trati dlouhé přes 300 metrů. Poveze je po ní hornický vláček, který je součástí stálé interaktivní expozice o historii uranového hornictví.
Nejstarším a hned po Šumavě největším lze nazvat letos padesátiletý národní park zahrnující 36 tisíc hektarů na území Krkonoš. Snahu generací ochranářů završilo 17. května 1963 vyhlášení Krkonošského národního parku (KRNAP), čemuž o čtyři roky dříve předcházelo založení Karkonoskiego Parku Narodowego na polské straně hor.