Novinky.cz v okrese Olomouc
Zobrazit všechny články o okrese Olomouc
Nekončící výhledy do dáli, rozmanité kamenné útvary a nádherná nedotčená příroda. To vše nabízí Třístoličník, který je jedním z nejvýznamnějších a nejnavštěvovanějších vrcholů Šumavy. Vystupuje z pohraničního hřebene západně od Trojmezné hory, asi 10 kilometrů západně od Nové Pece, a vede přes něj státní hranice mezi Českem a Německem. Na samotném vrcholu skalní vyvýšeniny je vybudováno vyhlídkové místo.
Lipno vyhledávají každoročně davy turistů, kteří se tam vydávají nejen za odpočinkem či cyklotrasou okolo rozlehlé vodní plochy, ale také za výlety do blízkého okolí, které je plné přírodních krás. Místem, které skutečně stojí za to navštívit, jsou vodopády svatého Wolfganga s poutním místem a křížovou cestou.
Jihočeská Bechyně není jen lázeňské město s krásnou keramikou, památkami a unikátním mostem. Ukrývá také velmi romantické kaňonovité údolí potoka nazvané Židova strouha. Tento krajinářský poklad byl v roce 1988 vyhlášen přírodní památkou a mimo jiné je též velmi vyhledávanou filmovou lokalitou. Poznáte, jaká pohádka se v kaňonu natáčela?
Už na první pohled se od okolních vrchů odlišuje. Místo pravidelného kuželovitého tvaru je hora Radobýl ze západní strany useknutá, díky čemuž získává nezaměnitelnou siluetu. Kopec tyčící se nad Žalhosticemi v srdci Českého středohoří je ale zajímavý i z mnoha dalších důvodů. V jeho okolí se už od středověku nacházejí nejsevernější tuzemské vinice a během druhé světové války nacisté nedaleko zbudovali podzemní továrnu Richard.
Za kostelem sv. Mikuláše v obci Nížkov na Vysočině se schovává malý, nenápadný dům. Jen málokdo by při pohledu zvenčí tipoval, že jde o kostnici z počátku 18. století. Barokní památka uchovává tisíce kostí vyskládaných do čtyř širokých sloupů, které tu téměř beze změny přečkaly dodnes. Prohlédnout si je může i veřejnost, a to především o víkendech. Podívat se do kostnice můžete i ve videu Novinek.
Žitavské hory v Sasku lákají nejen na procházky do přírody, ale také k návštěvě dominanty tyčící se nad městečkem Oybin. Na skalním masivu tu stojí zřícenina hradu a kláštera. Ač jde o pozůstatky bývalého opevnění, nečekejte žádné rozvaliny. Místní se už tři desítky let snaží místo spojené s Karlem IV. Sanovat a rekonstruovat. Na prohlídku místa vás vezmeme ve videoreportáži.
Okolo Vltavy najdeme mnoho krásných vyhlídkových míst. My se tentokrát vydali k vrcholu Drbákov (490 m), který se tyčí nad Slapskou přehradou. Malebnou přírodou tu vede dlouhá naučná stezka, která návštěvníky odmění romantickými výhledy na řeku. Okolí zdejších skal je považováno za jedno z nejkrásnějších míst středního Povltaví. A nás samozřejmě láká zjistit, co je na tom pravdy.
Co Češi opravdu umí, je ocenit dobrý humor. Snad proto v anketě Největší Čech z roku 2005 vedl a podle mnohých měl vyhrát Jára Cimrman, který byl však vyškrtnut. Přídomek mu přesto zůstal a cimrmanovský humor má stále četné příznivce. Rodina jednoho z nich uvedla v Nouzově v praxi jeho projekt nejnižší rozhledny na světě. Sestoupit na Cimrmanovu rozhlednu, abyste se podívali jinam, můžete u Semil.
Konec města značí, že cíl je již nedaleko. Poslední domy nechávám za sebou a po polní cestě kráčím vstříc pozoruhodné, avšak i lehce nenápadné dominantě okolní krajiny – vševidoucímu dřevěnému oku. Vizuálně přitažlivá rozhledna, pozorovatelna i fotorám v jednom shlíží na pražskou čtvrť Nebušice. Dostat se sem dá sice i autobusem, ale já tentokrát volím procházku tichou lesní divočinou, jejíž stín přijde vprostřed léta vhod.
Český ráj je doslova posetý památkami jak přírodními, tak postavenými. Pekařova brána nedaleko obce Vyskeř a města Sobotka je pak od obojího trochu. Jedinečný skalní oblouk, který je zároveň nejkratším tunelem Česka, láká jak turisty a horolezce, tak motoristy všeho druhu. Projet Pekařovou bránou je totiž radost.
Jednou z řek, kam Češi v létě vyrážejí strávit několik dní s přáteli či rodinou na vodu, je Lužnice v jižních Čechách. Jaké jsou vodácké trasy a jak si cestu naplánovat, jaké jezy vás po trase potkají a kde se ubytovat?
Nedaleko jihočeského Tábora se na vrchu Choustník rozkládá rozsáhlá zřícenina stejnojmenného hradu. Láká nás k prozkoumání mohutných hradeb a dvou čtyřhranných palácových věží. Jedna z nich byla předělána na rozhlednu a nabízí výhled do okolí Soběslavska a Táborska. Za dobrého počasí lze dohlédnout až na Šumavu či vzdálené Brdy.
V Českém ráji, jen pár kilometrů od Turnova, leží na okraji Klokočských skal zřícenina romantického skalního hradu Rotštejn. Vyniká nejen umístěním u jedinečného skalního města, ale také iniciativou, s níž vychází vstříc návštěvníkům se smyslovým postižením. Nezapomíná ani na děti a zvířecí mazlíčky. Navíc se může pochlubit černým rytířem, který spolehlivě předpovídá počasí. Což je ve skalách lákajících blesky ceněno nad zlato.
Zurčení vody signalizuje, že cíl je již blízko. Když překročíme potok Pančava a vynoříme se z nízkého porostu, otevře se před námi široké údolí a na skalním úbočí vykoukne i jeden ze symbolů Krkonoš – Pančavský vodopád. Se svými 148 metry je tím nejvyšším v tuzemsku a vzhledem k působivé scenérii je jednoznačně i tím nejhezčím. Alespoň jednou v životě by ho proto měl spatřit každý Čech.
Zámek Humprecht u města Sobotka, které je nazýváno jižní bránou do Českého ráje, zaujme už z dálky. Díky elipsovitému půdorysu si jej jen tak nespletete. Zámek jako z pohádky má také nevšední historii. Byl postaven českým pánem pro krásnou Italku a o pár let později do něj čtyřikrát po sobě uhodil blesk. Letos v květnu skončila tříletá rozsáhlá rekonstrukce, a návštěvníkům se tak otevřely nové prohlídkové okruhy.