Novinky.cz v okrese Liberec
Zobrazit všechny články o okrese Liberec
Předposlední srpnový víkend láká z velké části na historické akce. Do časů dávno minulých se můžete přenést třeba v Táboře, hradech Bezděz či Svojanov. Ti, kdo se chtějí na jeden den stát kovářem, mohou vyrazit do Těšan, kde se podrobně seznámí nejen s kovářstvím, ale i kolářstvím.
Program na třetí srpnový víkend nadchne především milovníky piva. Slavnosti zlatavého moku se konají například v Chodové Plané, Holicích či Chotěboři. Na své si pak přijdou i milovníci jídla, ti se mohou vypravit na sladké borůvkové hody v Jeseníkách. Lákadlem je ovšem i medový den nedaleko Velehradu, který nabídne i medové pivo či medovinu.
Záplavu pestrobarevných květů vrcholícího léta i řadu dalších atraktivních lákadel, kterými budou mj. Například přehlídka Vyznání růžím či unikátní výstava čínské Terakotové armády, nabídne letošní letní etapa mezinárodního zahradnického veletrhu Flora. Na olomouckém výstavišti se uskuteční od 17. do 20. srpna.
Program na druhý srpnový víkend slibuje kromě tradičních historických akcí také několik pohádkových stezek. Ti, kdo navštíví park Zeměráj se budou moci na okamžik stát archeologem a prozkoumat ranně středověkou vesnici. V Pardubicích je zase připraven sportovní program, při kterém si budou moci zájemci vyzkoušet nespočet aktivit.
Akce pro milovníky vína, piva, jídla, ale i kultury. Takový bude druhý srpnový víkend. Ať už si budete chtít zaskočit do sklípku na Moravě, svlažit se zlatavým mokem třeba v Litoměřicích, nebo si poslechnout vážnou hudbu v historických prostorách kláštera v Kladrubech, zcela jistě si svůj program vyberete.
Když se řekne Kutná Hora nebo Kutnohorsko každého napadne chrám sv. Barbory, kostnice nebo Vlašský dvůr. Okolí tohoto významného středočeského města je však neméně zajímavé, a tak přijměte pozvání na celodenní kutnohorský výlet.
První srpnový víkend se ponese především ve znamení historických akcí a festivalů. Za rytíři mohou zájemci vyrazit třeba do Mělníka, Zruče nad Sázavou či Lovosic. Pokud toužíte po kreativnějším programu, nenechte si ujít tvořivý festival u Jablonce nad Nisou. Za pohádkovými bytostmi a večerníčky můžete zase vyrazit do Hamrů nad Sázavou.
Divil by se boží bojovník, mistr vojenské strategie Jan Žižka, kdyby viděl město Tábor. Bořitel kostelů a klášterů, které nenáviděl, a nyní je dominantou města děkanský kostel Proměnění Páně. V Klokotech, kde nechal upálit na padesátku adamitů, stojí velký barokní areál zasvěcený Panně Marii.
Bludiště vysekaná v kukuřičných lánech jsou novou turistickou atrakcí, zvláště pro rodiny s dětmi. Vznikla na více místech v Česku, na jižní Moravě letos poprvé například v Břeclavi a Brně. Otevřela je firma Fit - Jump z Rychnova nad Kněžnou, v Česku jich provozuje 25. Inspirací se stala bludiště ve Spojených státech, Velké Británii či Německu. Cílem projektu je přimět děti k pohybu. Pro zemědělce jde o zajímavou možnost využití pole před sklizní.
Cyklostezka z Poděbrad do Nymburka je mezi rekreačními cyklisty dobře známá – především o víkendech se to na ní jen hemží v obou směrech. Již méně je využívána levobřežní cyklostezka, a to i přesto, že je svým okolím daleko atraktivnější.
Na dohled rozhlednám na Churáňově a Javorníku se rozprostírá kraj plný i drobných zajímavostí, o kterých mnohdy turisté ani nevědí. Najdete zde romantickou poutní kapli, tiché vodní hladiny v lese, významné přírodní památky nebo ves „na kraji světa”, od níž je jen kousek nejen ke starému mlýnu.
Přes čtyři tisíce zázraků, 365 schodů do baziliky i sedm mnichů žijících za zdmi barokního areálu bdícího nad středočeskou Příbramí. To je jen pár faktů o jednom z našich nejvzácnějších poutních míst – Svaté Hoře.
Od hranic s Rakouskem se do nitra Čech podle řeky Malše tyčí několik pozoruhodných hradních zřícenin. Některé ve stavu nezachovalém, druhé lákají k návštěvě romantikou i historií. Nejhlavnější, nedaleko Kaplice na skalnatém ostrohu vystavěný Bavorem II. Ze Strakonic, se zove Pořešín.
Prvním poslem, který vítá lodivody při návratech z jejich cest do domovského přístavu bývá světlo majáku oznamujícího, že bezpečí je již na dosah. Stejně tak při návratech z kteréhokoliv koutu Čech, i desítky kilometrů vzdálených, ohlašuje blízkost domovského „přístavu“ pýcha Liberečanů - Ještěd.
Muzeum města Brna pořádá v sobotu 29. července v 15.00 hodin na hradě Špilberku jako doprovodný program k výstavě Stavba jako Brno praktickou ukázku práce se středověkým jeřábem.