Novinky.cz v okrese Kroměříž

Zobrazit všechny články o okrese Kroměříž

Nejstarší dochovaná dřevěná stavba v Čechách je k vidění v Broumově

Založen ve 2. polovině 13. století na místě nejstaršího broumovského kostela postaveného údajně již roku 1177, znovu obnoven po roce 1449. Nejstarší dochovaná dřevěná stavba v Čechách. Vnitřní zařízení ze 17. a 18. století.

Výhled z nové rozhledny na stařičké hradní věži

Středověká věž hradu Orlík u Humpolce je po staletích znovu přístupná díky nové rozhledně. Kovovou konstrukci stavbaři vestavěli do „zubu” kdysi poškozené kamenné stavby. O víkendu byla 22 metrů vysoká vyhlídková věž poprvé otevřena veřejnosti a během prvních dvou hodin tam vystoupala po 104 schodech točitého schodiště víc než stovka lidí.

Svatomartinské hody v Brně: gastronomické zážitky na náměstí, v divadle i v podzemí

Pátý ročník Svatomartinských hodů se letos v Brně uskuteční od 7. od 14. listopadu. V rámci gurmánské přehlídky se mohou milovníci dobrého jídla a vína těšit na gastronomické zážitky na náměstí Svobody, v brněnských restauracích, v Městském divadle a podzemních chodbách Labyrintu pod Zelným trhem.

Pražskými Strašnicemi provede naučná stezka

Nová naučná stezka, která vede Strašnicemi v Praze 10, se pyšní jedním unikátem. Na prvním zastavení u stanice metra Strašnická stojí automatický výdejník letáků s podrobnými informacemi o celé trase. Jde o první zařízení svého druhu. Zájemce o papírového průvodce pošle na uvedené telefonní číslo SMS a z nenápadného přístroje, který má solární dobíjení, vzápětí vypadne list s textem.

Muzeum na bavorské straně Šumavy nabízí expozici v češtině

Nově zrekonstruovaný původně lovecký zámeček Wolfstein otevírá veřejnosti expozice svého muzea lovu a rybářství. Moderní expozice zahrnuje řadu interaktivních prvků a je trojjazyčná - jedním z jazyků je i čeština.

Trojmezí na Hrčavě, jeden z přitažlivých cílů putování beskydskou přírodou

V blízkosti nejvýchodnější obce naší republiky, Hrčavy, najdeme místo, kde se stýkají území tří států - Polska, Slovenska a Česka - jedno z našich čtyř trojmezí.

Náprstkovo muzeum představuje pohřební rituály v dalekých zemí

Do září příštího roku potrvá v pražském Náprstkově muzeu výstava nazvaná Rituály smrti, která představuje její nejrůznější podoby a rozličný přístup k tomuto fenoménu v mimoevropském prostředí. Nabízí i srovnání napříč kulturními kontexty od starověku po současnost.

Ukrývá se v Bukovníku pravěké kultovní místo?

Šumava stále nevydala a pravděpodobně ještě dlouho nevydá veškerá tajemství. Jedno takové se může ukrývat i nedaleko obce Žihobce.

Rozhledna na věži hradu Orlík nad Humpolcem poprvé přivítá veřejnost

Nová rozhledna na věži hradu Orlík nad Humpolcem bude poprvé zpřístupněna veřejnosti o víkendu - tedy 1. a 2. listopadu.

Kam o víkendu s dětmi: Olomouckou zoo projdou duchové, Bečov rozsvítí lampióny

Vydlabávání, strašidelné prohlídky, hry, soutěže a tvořivé dílny - to vše můžete o víkendu podniknout se svými ratolestmi. Vydejte se možná naposledy v letošní sezóně na hrady a zámky nebo navštivte některou z výstavních expozic.

Tipy na víkend: Na výstavu lidských anomálií do Mostu, za cestováním do Prahy

Podzimní počasí už o sobě dává znát. Venku se citelně ochladilo a nabídka víkendového programu je tomu přizpůsobena. Do svých expozic zvou v některých případech letos naposledy hrady a zámky, lákají ovšem také filmové a jiné festivaly.

Zaniklá ves Hůrka: místo, kde živí zhanobili mrtvoly tancem

Šumava je plna zaniklých obcí, rozpadávajících se statků a zdevastovaných kaplí a kostelů, žádná z trosek však nezažila to, co kaple v osadě Hůrka, ležící hned vedle cesty k často navštěvovanému horskému jezeru Laka. Zde se odehrál příběh jak z pera Edgara Allana Poea, temný jak okolní lesy.

Kostel s unikátním skleněným oltářem najdete v Dobré Vodě u Hartmanic

Kostel v česko-německém pohraničí v šumavské obci Dobrá Voda má za sebou pohnutou minulost. Historie vesnice sahá až do pohanských dob, avšak první ověřené zprávy se vztahují k 10. století, kdy zde působil poustevník sv. Vintíř. Dobrá Voda se tak stala oblíbeným poutním místem, kam o svátku sv. Vintíře putovalo tisíce poutníků z Čech i Bavorska.

Pelhřimovské Muzeum rekordů vystavuje hrací kostku o váze 164 kg

Novým exponátem Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově se tento týden stala obří dřevěná hrací kostka o váze 164 kilogramů. Její hrana měří 80 centimetrů, každá strana je vyrobena z jiného druhu dřeva. Kostka, při jejíž instalaci musela pomáhat vysokozdvižná plošina, byla zapsána do České knihy rekordů jako největší a nejtěžší dřevěná hrací kostka.

O Ševcovské pouti se rozjede obuvnická linka se stroji

Tradiční Ševcovskou pouť chystá Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Svátek ševců, koželuhů a rukavičkářů si návštěvníci ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU připomenou v pátek 24. října od 9:00 do 18:00 hodin.