Novinky.cz v okrese Havlíčkův Brod
Zobrazit všechny články o okrese Havlíčkův Brod
Pokud se při výletech za zimními radovánkami zatouláte do Bílých Karpat na slováckém moravsko-slovenském pomezí, nevynechejte cestou z lyžování obec Komňa. Je tu nově otevřeno ojedinělé muzeum, které přibližuje život zvěrokleštičů v druhé polovině 19. století.
Jenom rozvaliny na hranicích vojenského újezdu Jince v brdských lesích zbyly z kdysi mocného hradu pánů z Valdeka. O víkendech se do vyhrazených částí může a návštěva romantické rozvaliny stojí za trochu šlapací námahy. Můžete vyrazit i na kole, jsou tu cyklostezky.
Pod renesančním zámkem vršku kulatého ze strany jedné a pod Jiráskovou turistickou chatou na vršku druhém, Dobrošovem, leží Náchod. V příhraničním městě se odehrával děj Zbabělců, nejznámějšího románu spisovatele Josefa Škvoreckého, Náchod ale v jeho dílech vystupuje jako Kostelec.
Když se řekne Nelahozeves, každý spíše než obec severně od Kralup nad Vltavou automaticky v mysli nalezne skladatele Antonína Dvořáka respektive jeho rodný dům – a zároveň i zámek. Oba objekty na sebe pohlížejí docela zblízka.
V nádherné šumavské krajině pod Javorníkem, asi 15 kilometrů od Sušice, se rozprostírá malá obec Strašín se svojí dominantou – tajemným, původně románsko-gotickým kostelem Narození Panny Marie.
Procházkou se moc neunavíte, ti pohodlnější mohou vyjet na parkoviště ke hradu. Ruiny Zvířetic u Bakova nad Jizerou za návštěvu rozhodně stojí. Moc lidí tu asi nepotkáte, tak si můžete v klidu vychutnat zemitou vůni tlejícího listí. Z okolních lesů na vaše chřípí útočí neustále.
Kamenné kulovité útvary v obci Megoňka nedaleko Jablunkovského průsmyku jsou naprostou záhadou. Když byly podobné objeveny ve 30. Letech minulého století v Kostarice, šokovaly vědecký svět. Záhadolog Erich Daniken je označil jako poselství mimozemských civilizací. Byli ufouni i na Slovensku?.
Souboje o nejlepší Svatomartinské víno nekončí, degustovat můžete na zámku Břeclav, v Berouně, Štramberku a Brně. Víkend v Praze bude ve znamení festivalu bojového umění a alpinismu. V Brně se budou blýskat minerály, do Liberce přijede šaman z Peru, Sychrov a Staré Hrady se ponoří do pohádky a v Písku budou děti vyrábět dopis Ježíškovi.
Kdyby vám někdo řekl, že se kníže Krok se svými dcerami usídlil na hradě Chrastenu, asi byste si poklepali na hlavu. Pravdou je, že pod jménem Chrasten byl hrad založen. Až v Kosmově kronice je zmínka o Vyšehradu s datem 1003. Každopádně to byli Přemyslovci, kdož tu hráli rozhodující úlohu.
Krása příhraničního městečka Slavonice, ležícího na česko - moravskorakouském pomezí, se rodila od 12. Století. Tehdy však bylo městečko pouze strážní osadou na křížení obchodních cest mezi Prahou, Vídní a Brnem s Českými Budějovicemi, potažmo bavorským Pasovem. Největší slávy a rozkvětu se Slavonicím dostalo v 16. Století, kdy byl ruch na obchodnických stezkách roku 1526 podpořen založením poštovní stanice.
Hledání pravdy dává milovníkům historie často pořádně zabrat. Ti turisticky založení proto zajisté uvítají objevení Pravdy s velkým P, zříceniny středověkého hradu ukrytého v lesích mezi obcemi Domoušice a Pnětluky na Lounsku.
Andrlův chlum s telekomunikační věží a rozhlednou se stal dominantou města Ústí nad Orlicí a místem pro pořádání akcí všeho druhu.