Novinky.cz v okrese Cheb
Zobrazit všechny články o okrese Cheb
Přímo na místě jsem si vzpomněl na píseň Oranžový expres skupiny Greenhorns. Zpívá se v ní totiž o rychlíku barvy pomeranče a já ten odstín měl právě na očích. U vodopádu poblíž Berouna i Berounky.
Ještě před rokem jsem netušil, že tento krásný zámek existuje. Národní památkový ústav ho do své péče převzal v roce 2019, do té doby o něm nikde žádná významnější zmínka nebyla. Janovice se nacházejí nedaleko Rýmařova, v oblasti je známým objektem zámek v Bruntále. Ale Janovice?
Půlhodinové bombardování udělalo z Kralup nad Vltavou druhé Drážďany. Nalezneme zde nejeden památník připomínající hrůzy války, dnes však město vzkvétá a navštívit v něm můžeme několik příjemných zákoutí.
„Dvacátého sedmého září šel jsem z domu do světa, abych se staral sám o sebe – rodičové moji dali mi tři dvacetníky, a já jsem šel do světa maje tři dvacetníky – beze strachu, bez doufání, i obrátil jsem se k Litoměřicům.“.
Je tomu přesně 100 let od nálezu hrobky jednoho z největších egyptských panovníků, faraona Tutanchamona. Jeho život a odkaz starého Egypta dokumentuje výstava „Tutanchamon – jeho hrobka a poklady“ o ploše více než 2000 metrů čtverečních. S kamerou Novinek si můžete výstavu, která je k vidění na brněnském výstavišti, prohlédnout v reportáži.
Český Krumlov je malebným jihočeským městečkem, jímž protéká řeka Vltava a jehož dominantou je hrad a zámek s věží, o které Karel Čapek prohlašoval, že je ze všech nejvěžovatější. Krumlov je turistickým a kulturním centrem jižních Čech, ročně láká turisty z Česka i zahraničí a je známou vodáckou baštou.
Zbytky hradu vysoko nad řekou, trojlístek kostelů těsně spolu sousedících, historie spjatá se sv. Ludmilou, báječné vyhlídky na Berounku – tím vším je Tetín trvale zapsaný v obecném povědomí. O něco méně na tuzemské poměry docela vysokým vodopádem.
Procházka štolou, zřícenina hradu, tajemný kostel, ale i návštěva lázeňského města a majestátního hradu tyčícího se nad okolím. Přijměte pozvání na výlet po pěti turistických cílech na Teplicku.
Na svém místě nestál vždy. I když se to zdá neuvěřitelné, Stádlecký most byl jako dětská skládačka na kousky rozebrán, přesunut a znovu složen. Dnes tato nádhera spojuje břehy Lužnice a sklízí komplimenty od všech návštěvníků.
K pražským Hradčanům se přimyká turisty obdivovaný Nový Svět, tvořený několika úzkými uličkami. Také podhradí se může pochlubit podobnou enklávou. Jánský vršek na Malé Straně, v místech, kde stála italská kolonie, je velmi příjemnou procházkou se zákoutími plnými krásných starých domů.
Téměř zapomenuté Maroldovo panorama bitvy u Lipan na pražském Výstavišti dává přibližnou představu, jak to vypadalo v neděli 30. května 1434 na Lipanské hoře (též se uvádí jako Lipská) nevýrazné výšině středních Čech nad vesnicemi Lipany a Hřiby.
Druhé největší město republiky a jeho okolí nabízí nespočet možností, kam vyrazit o víkendu s rodinou či kamarády, ale i třeba na procházku se psem. Z našich tipů na zajímavé výlety, které si užijete za každého počasí, si každý vybere to své – ať už to budou městské památky, muzea, hrady a zámky, rozhledny, koupaliště a zoo nebo procházky v přírodě v okolí Brna či přímo v chráněném Moravském krasu.
Protivínské informační centrum pro turisty sídlí na náměstí v objektu bývalého špitálu zvaného Kaplanka od dokončení nákladné rekonstrukce v roce 2010. Dnes zde návštěvníci nedostanou jen rady a informace, ale mohou si tu prohlédnout expozice stálé i ty pravidelně obnovované krátkodobé, a to jak v přízemí, tak v galerii na půdě.
Muzeum města Brna otevřelo v dubnu nový prohlídkový okruh, který je zaměřený na dějiny dominanty města Brna, hradu Špilberku. Návštěvníci mají nově možnost zavítat na místa, která byla dosud nepřístupná.
Rozšíření hlavní prohlídkové trasy čeká na návštěvníky zámku v Moravské Třebové na Svitavsku. V pátek zde bude otevřena nová expozice v zámecké věži zaměřená na působení jednoho z nejvýznamnějších moravských šlechticů své doby Ladislava Velena ze Žerotína.