Novinky.cz v oblasti okolí Prahy

Zobrazit všechny články o oblasti okolí Prahy

Rozhlednu na Děčínském Sněžníku chtěli kvůli havarijnímu stavu strhnout

Jedné z našich nejhezčích rozhleden hrozilo před pár desítkami let stržení. Byla ve velmi špatném stavu, restauraci u její paty zničili vandalové. Největší tuzemská stolová hora Děčínský Sněžník by přišla o dominantu, návštěvníci o úžasné výhledové místo. Naštěstí se tak nestalo, tak vzhůru na vrchol.

Ve Znojmě mají nové pivovarské muzeum

Areál nejbližšího okolí historického znojemského hradu má novou atrakci. Město zde za víc než pět miliónů vybudovalo expozici znojemského pivovarnictví. Nachází se ve varně bývalého pivovaru Hostan, který ukončil svou činnost v roce 2009. Pro návštěvníky je expozice otevřená od soboty.

Z původního zařízení zbylo v pohádkové Raduni po záboru dvaadvacet předmětů

Raduň u Opavy je jedním z mnoha památkových objektů, které byly po válce „kulturně vyčištěny”. Veškerý mobiliář je svozový, ovšem perfektně instalovaná expozice vás zavede do doby poměrně nedávné. Do moderního šlechtického sídla, zařízeného pro potřeby spíše úředníků a diplomatů.

Železniční muzeum v Lužné otevírá své brány

Nablýskané, ošoupané, vyšňořené, na šňoření čekající. Železniční muzeum v Lužné-Líšanech u Rakovníka umístěné v areálu bývalé výtopny lokomotiv Společnosti Buštěhradské dráhy je plné nádherných exponátů. Na první návštěvníky nové sezóny se těší v sobotu 29. dubna.

Naučte se mlynářskému řemeslu ve vodním mlýnu ve Slupi

Co vše patřilo k práci mlynáře? Jaké dovednosti musel zvládat a mít v malíku? Kde se bere mouka na koláče? Na vlastní kůži můžete zakusit mlynářské řemeslo v sobotu 29. dubna, pokud navštívíte vodní mlýn ve Slupi, externí památku Technického muzea v Brně.

Zdevastovaný zámek ve Vimperku se změní v nový magnet Šumavy. Zájemce zatím čeká úplně jiná prohlídk

Hradní a zámecký komplex ve Vimperku se po dlouhých dvaceti pěti letech konečně dočká rekonstrukce. Rozlehlý areál Horního a Dolního zámku, gotická věž Haselburg a další objekty se po obnově jistě zařadí mezi nejvyhledávanější turistické cíle Šumavy. Ke znovuzrození památku čeká ještě dlouhá cesta.

Turistické značce je 128 let, výstavu o ní najdete v zámku ve Žďáru na Sázavou

Je tak běžná, tak fádní.. Ale bez značení turistických cest si po desetiletí nedokážeme představit putování přírodou. Síť značení patří v Čechách a na Slovensku mezi nejhustší a nejlépe značené v Evropě. Francouz Stéphane Corbet začal značky fotit, výsledkem je výstava Krajina značek, od 1. května potrvá na zámku ve Žďáru nad Sázavou do 18 června.

Kam o víkendu s dětmi: Vyrazte upálit čarodějnici nebo poznejte práci mlynáře

Konec dubna značí jedno - budou se pálit čarodějnice. A přesně podle toho vypadá i výhled na víkendové akce. Na pálení můžete vyrazit například v Praze na Prosek nebo na Jabloneckou přehradu, kde bude akce završena i ohňostrojem. Pokud vás spíše zajímá, v čem spočívá práce mlynáře, vydejte se do obce Slupy v Jihomoravském kraji.

Hanácký skanzen v Příkazech návštěvníci ještě pořádně neobjevili

A je to škoda, v přetechnizované době, a bude hůř, jsou podobná místa balzámem pro všechny smysly. Severozápadně od Olomouce, asi 10 kilometrů, leží v nivě Moravy malá obec. Bohužel konzumenti konzumu raději navštěvují multifunkční nákupní centra, obydlí „staříčků“ jsou jim povětšinou ukradená.

Tichá i divoká Kamenice, malá řeka s velkou romantikou, táhne jako magnet

Zrozena v Lužických horách coby pramének s každým metrem sílící v potok, poté říčku, krouží meandrovitě Kamenice vstříc Labi. Nemá dlouhý tok. Od Kytlice o sobě již dává znát, v České Kamenici znají její sílu dravé řeky, spěchá vstříc své sestře Chřibské Kamenici, která přitéká od Všemil.

Na zámku v Buchlovicích se „upekla“ předehra k první světové válce

Když začal před rokem 1770 hrabě Jan Dětřich Petřvaldský se stavbou buchlovického zámku určeného jako dar manželce Anežce Eleonoře Collona, netušil, čemu vila poslouží. Zámek nechal postavit, protože jeho jižanské krásce byla na kamenném hradu Buchlově zima.

Odehrála se na Šumavě krvavá bitva?

Podkovy, ostruhy, části zbraní a především lidské kosti. To vše se prý v minulosti nacházelo na jednom méně známém místě Šumavy.

Pozapomenutým brněnským patronem je i svatý Primitiv

Na Zelném trhu, hovorově zvaném Zelňák, stojí dvě dominantní plastiky. První a monumentálnější je kašna Parnas, barokní dílo zhotovené podle návrhu J. B. Fischera z Erlachu z konce 17. století. Druhým je sloup Nejsvětější Trojice se sochami svatých od A. Schweigla z roku 1729.

Z chátrajícího moravského Šternberku vzniklo luxusní romantické sídlo

Donedávna se říkalo Český a Moravský Šternberk, to aby se hrady založené stejným majitelem odlišily. Z moravského zůstal jen Šternberk, objekt půvabný, sbírek plný. Přesto bývá jeho přestavba některými odborníky označována za necitlivou, ale návštěvníkům se líbí jak hrad, tak i přilehlý park.

Památky lákají: na Nebílovy, Horšovský Týn, Švihov a Červené Poříčí bude o víkendu zlevněné vstupné

Památková sezóna se pozvolna rozjela, tento týden ji zřejmě zbrzdí změna počasí, přesto ale zámky a hrady jsou připraveny na návštěvníky. V západních Čechách můžete využít víkendu 22. a 23. dubna k návštěvě čtyř objektů - Nebílov, Červeného Poříčí, Švihova a Horšovského Týna na reciproční vstupenku.