Novinky.cz v oblasti okolí Prahy
Zobrazit všechny články o oblasti okolí Prahy
Máme mnoho památek, o kterých se moc nemluví, a je to škoda. Není vše jen o Praze, Českém Krumlovu, Telči, Kutné Hoře, Olomouci a dalších notoricky známých objektech. Zejména města na severu Čech, v Podkrušnohoří, bývají většinou nezaslouženě spojována jen s negativními jevy.
Nemáte plán na víkend? Vydejte se na hrad Svojanov. Přijede Přemysl Otakar II. S královnou.
Zámek Nový Hrad v Jimlíně mezi Louny a Žatcem nabízí dva prohlídkové okruhy a Barrandovská studia v něm přes léto již tradičně vystavují pohádkové kostýmy, letos ty, které natáčel Zdeněk Troška. Unikátní a rozlehlý zámecký areál na skále odděluje krajinu Přírodního parku Džbánu a Českého středohoří.
Hudba, tanec, výstavy, výtvarné kurzy i modelářský festival zpříjemní návštěvníkům pobyt na duchcovském zámku v průběhu letních prázdninových měsíců. Správa zámku a její partneři připravují bohatou programovou nabídku. Na své si přijdou malí i velcí.
Zejména nyní v létě proudí po starém putimském mostě mnohdy kolony cyklistů, zastavující se u necelé čtyři roky u něj stojící sochy vojáka Švejka. Hašek do Putim umístil četnickou stanici, proslulou výslechem ve filmové verzi s Rudolfem Hrušínským. Žil a pochován zde je románový hrdina Jan Cimbura.
Děti se mohou radovat, konečně jim nastává doba prázdnin. Na mnoha místech po Česku jsou u této příležitosti nachystány odměny v podobě sníženého vstupného za dobré vysvědčení. Například do pražské zoo mohou za korunu všichni, kdo mají jedničky z přírodovědných předmětů. O víkendu poté můžete vyrazit na hrady či jarmarky a vyzkoušet si tradiční lidová řemesla.
Nastala doba prázdnin a začíná doba nejrůznějších festivalů, ať už hudebních či historických. Nenechte si ujít třeba Kutnohorské léto, filmový festival ve Varech nebo ostravský festival, jenž přinese katalánskou kulturu. Za jídlem můžete vyrazit například do Prahy, kde se bude grilovat, či na Moravu, kde budou hlavní roli hrát meruňky.
Muzeum města Brna pořádá pro otrlé a nenáročné nocležníky další ročník nocování v kasematech na hradě Špilberku. Akce se uskuteční poprvé v sobotu 1. července, následně v sobotu 5. srpna a naposledy v pátek 15. září, vždy v době od 22 do 07 hodin.
Už o letních prázdninách vyrazí do terénu v okolí lipenské nádrže osm nových cyklobusů. Dvě linky spojí region od Rožmberku nad Vltavou až po Novou Pec. Lidé se tak pohodlně dostanou do vybraných míst ve vyšších polohách.
Jesenicko u Rakovníka je kraj půvabný, plný ploch lesů i vod, romantických zákoutí, krajina pro svůj genius loci získala statut Přírodní park Jesenicko. Turisticky trochu opomíjen, což pro přírodu není na škodu. Místní by ale zase trochu turismu uvítali.
Jilemnici, vstupní bránu do západní části Krkonoš, není třeba především milovníkům lyžování a zimních sportů příliš představovat. Méně známý je místní zámek, díky podpoře z Norských fondů rozkvetl v posledních dvou desetiletích do nebývalé krásy. Jeho návštěva je opravdu výjimečným zážitkem.
Obec Tlustovousy leží na potoku Výmola nedaleko Úval. Může být jedním z cílů pěšího či cyklovýletu v této části kolínského okresu (Rostoklaty, Tuklaty, Horoušany…).
Oblíbený zámek na jihu Čech, spojený u mnohých s filmem Zlatovláska nebo Svatby pana Voka, zůstává dál státním majetkem. Šlechta se díky kastelánovi Tomáši Horynovi, muži doslova dýchajícím pro jemu svěřený objekt, vrací pozvolna v nových instalacích.
Egyptská sfinga, napůl zvíře, napůl člověk, v předpolí pyramid u Gízy je stále historickou záhadou, což se o rulových bizarních skalách u Měděnce říci nedá. Přírodní památka nacházející se pár set metrů od krušnohorské obce Měděnec ale přitahovala ještě před pár desítkami let značnou pozornost.
Botanická zahrada v Táboře je druhou nejstarší na našem území, v rodném listu má rok 1866. I když není rozlohou ohromující, má co nabídnout po celý rok. A příslovečnou pravdou rozhodně v tomto případě je, že co je malé, to je i hezké.