Novinky.cz v obci Mochov

Zobrazit všechny články o obci Mochov

Parní vlaky na Osoblažské úzkokolejce vyjedou opět na jaře

Loňská turistická sezona na technickém unikátu Osoblažské úzkokolejce na Bruntálsku byla velmi úspěšná. Svědčí o tom rekordní počet lidí, kteří se svezli po úzkorozchodné železnici parními vlaky. Atrakci využilo 6 467 cestujících. Už nyní se připravuje nová sezona.

Unikátní hrázděné domy ve Lnářích zanedlouho pohltí neodvratná zkáza

Lnáře si mnozí spojí s uzavřeným komunistickým vládním sídlem, zajetím generála Vlasova na sklonku války, stopami Krčínova rybníkářství, zámeckou zahradou, muzeem kočky či siluetou kláštera na kopci nad obcí. Místní raritou jsou i staré domy švýcarského typu, jejich osud je však neodvratně zpečetěn.

Stinné stránky Bouzova, německé komando na konci války vyvraždilo a vypálilo Javoříčko

Bouzov je jeden z nejhezčích hradů, rytířská romantika z něj přímo dýchá. Do současné podoby nechal zchátralinu přestavět arcivévoda Evžen Habsburský. Za války tu sídlili nacisté, v jejím závěru i zvláštní protipartyzánské jednotky. Ty 5. května 1945 zmasakrovaly a vypálily obec Javoříčko.

Nejstarší česká zoo je ještě starší, než se myslelo

100 let? Nikoliv, 115. Zoologická zahrada v Liberci, která je nejstarší u nás, plánovala na letošní rok velké oslavy 100. výročí od založení v roce 1919. Během příprav velkého jubilea se ale při hlubším zkoumání celé historie zahrady zjistilo, že je ve skutečnosti ještě starší, než se dlouhá léta uvádělo.

Byla Budeč, kde se učil kníže Václav, čarodějnickou školou?

Ostroh nad nynější obcí Zákolany byl osídlen již v době bronzové. Postupně tu vyrostlo mohutné hradiště, kde se usadili Keltové. Slované ho silně opevnili a zbudovali tu své mocenské centrum. Hradiště mělo tvar trojúhelníku, s dvojitými valy, zbytek je patrný pod hřbitovní zdí.

Plzeňské podzemí rozšířilo okruh. Je delší a tajemnější

Turisté se dostanou do další části plzeňského historického podzemí. Od pátku 15. února je přístupných dalších 134 metrů chodeb a sklepů, celková trasa se tak prodloužila skoro o pětinu, stávající okruh měřil 800 metrů. Rozšíření bude ale přístupné jen někdy a pouze s baterkou.

Kam o víkendu s dětmi: Seznamte se s masopustními zvyky, vyrazte na pohádku

Doba masopustu je v plném proudu. Tradiční české zvyklosti se můžete zúčastnit třeba v Roztokách u Prahy nebo v Ostravě, o historii masopustu se dozvíte v Hradci Králové. Víkend nabízí také několik pohádkových představení, třeba Malého prince, Zlatovlásku nebo o kocouru Mikešovi.

Muzeum motorek láká tisíce nadšenců. Letos se dočká proměny

Ucelenou sbírku asi 170 exponátů souvisejících se značkou Jawa včetně modelu zvaného Rumpál z roku 1929 nabízí muzeum motocyklů v Rabakově na Mladoboleslavsku. Ročně se sem přijede podívat několik tisíc nadšenců. V letošním roce plánuje majitel muzea Martin Miclík rekonstrukci jedné z výstavních částí.

Ústí nad Labem málem přišlo o svou dominantu, restauraci s vyhlídkou na Větruši

Ústecká Větruše vypadá zdálky jako romantický zámeček. Na výšině, která se nazývala na počest císaře Ferdinanda I. Dobrotivého Ferdinandovou nad soutokem Bíliny s Labem stojí rozhledna s restaurací od rohu 1897. Otevřeli ji ten rok 17. října. Je dominantou města, ale málem o ni Ústečáci přišli.

Krkonošská noční Stezka korunami stromů je zábavná i poučná

Zimní noční les je plný tajemna a zvuků. Děti spolu s dospělými ho mohou na krkonošské stezce v Janských Lázních nyní prozkoumávat každou středu po boku zkušeného průvodce.

Zámek Rájec zve na své rozkvétající kamélie

Provoněné právě kvetoucími kaméliemi jsou skleníky zámku v Rájci na Blanensku, kde tým zahradníků pečuje již přes čtyřicet let o jednu z největších kolekcí těchto rostlin ve střední Evropě. Za tu dobu vyšlechtili 250 nových druhů kamélií.

Za Eliškou Přemyslovnou do Nymburka

Před více než sedmi sty lety se začal odvíjet příběh, který významně ovlivnil další politické dění v českém království. Významnou roli v něm sehrálo město Nymburk.

Může hraběnka Biri za to, že je noutonický hřbitov nejstrašidelnější?

Kostel svatého Jana Křtitele se hřbitovem leží na malém návrší nad obcí. Ta se nachází pár kilometrů od romantické zříceniny hradu Okoř, častého to výletního cíle. V Noutonicích žádnou pamětihodnost nenajdete, přesto o hřbitově jdou pověsti o výskytu duchů, o podivných zvucích, o hrůze…

Další kilometry nových cyklostezek. U Baťova kanálu i moravské Sahary

Obce na Slovácku dokončují další nové cyklostezky. Tento týden zahájil provoz první modernizovaný úsek v jižní části Baťova kanálu. Další kilometry přibudou v lese mezi Bzencem a Hodonínem.