Novinky.cz v obci Mochov
Zobrazit všechny články o obci Mochov
Devadesát tun písku dovezli na Pustevny pořadatelé dobročinného projektu Pískoles - Za les bez kůrovce. Od soboty zde budou moci obdivovat návštěvníci Beskyd pískové sochy, které v těchto dnech dokončují sochaři.
Na Vítkově Hrádku, který je nejvýše položenou hradní zříceninou v České republice, už teče voda. Dosud ji sem správci hradu museli denně vozit v barelech. Do konce roku by tu mělo vzniknout i chybějící sociální zázemí.
Od posledního stánku s občerstvením v obci Bezděz ke stánku na ruině bývalého královského hradu je to necelá půlhodinka stoupání. Pro zdatného turistu zívačka, pro ostatní mimo děti a mládež spíš týračka. Převýšení je přes 200 metrů. Výstup na jeden z nejkrásnějších hradů by ale měl absolvovat každý. Nejen kvůli historii, ale i kvůli panoramatu.
Každý rok se tisíce Čechů vydávají na letní dovolenou do Chorvatska. I letos navzdory pandemii koronaviru je opět možné vyrazit na riviéru.
Habánský sklep ve Vacenovicích odkrývá odkaz novokřtěnců na jižní Moravě. Představuje jejich osud, zvyklosti i výrobky, které po nich v obci zůstaly.
Zámek ve Slatiňanech, známý především jako hipologické muzeum, byl po náročné rekonstrukci ve čtvrtek 25. června znovu zpřístupněn veřejnosti. Zámek byl v minulosti spíše na okraji zájmu státní správy i veřejnost, vše se změnilo po roce 2001 po prohlášení za národní kulturní památku. Obnova stála 134 milionů korun.
Vedle bíloveckého zámku se během letní turistické sezony pro návštěvníky otevírají i další památky ve městě a jeho okolí, a to formou zážitkových a komentovaných prohlídek. Ty už v minulém roce probíhaly ve větrném mlýně v Nových Dvorech a vyhlídkové věži kostela sv. Mikuláše.
Přes 1,2 milionu korun věnoval Moravskoslezský kraj z rozpočtu na vybudování nabíječek elektrokol. Šlo o společný projekt s Olomouckým krajem, který investoval více než 700 tisíc korun. Možnost častějšího nabíjení má uživatelům elektrokol umožnit lépe poznat Jeseníky.
U Hluboké nad Vltavou byla otevřena ferrata. Lezci zdolávající sto padesát metrů dlouhý skalní úsek visí přímo nad řekou Vltavou. Do konce roku se ferrata rozšíří, a stane se tak nejdelší nad vodní hladinou v celé České republice.
Snížením ceny vstupného ke zvýšení návštěvnosti: na takovou kartu aktuálně vsadili radní Kraje Vysočina u krajem zřizovaných muzeí a galerií a jejich poboček. O letošní hlavní turistické sezoně bude plné vstupné na jakoukoli z těchto adres činit pouhou dvacetikorunu, což se týká i hradů Kámen a Roštejn či třebíčského zámku.
Středočeský kraj podpoří turistický ruch vydáním poukázek na bezplatný vstup do většiny svých muzeí a galerií. Získají je návštěvníci, kteří stráví alespoň dvě noci v některém hromadném ubytovacím zařízení v regionu. Rozhodli o tom v pondělí krajští radní.
Z ochozu věže neogotického kostela svatého Jakuba přehlédnete královské věnné město Poličku a okolí. Na věž se nestoupá jen kvůli výhledu, ale hlavně protože se tu nachází rodná světnička po Antonínu Dvořákovi nejhranějšího českého skladatele - Bohuslava Martinů.
I když na první pohled vypadá architektura zámku až nevýrazně, o to větší překvapení čeká návštěvníka uvnitř, a to hned po vstupu na nádvoří, ze tří stran obklopené arkádami. Bezmála stovku sloupů s více než pěti sty reliéfy doplňuje barokní Bakchova fontána s periodicky spouštěným vodotryskem.
Do roku 1950 nesla Skalná u Františkových Lázní jméno Vildštejn, zrovna jako zdejší hrad. Komise poté rozhodla o přejmenování. Po válce hrad osídlili rumunští reemigranti a nastala doba zkázy. Hrad byl na odpis, od 80. let 20. století se začalo s jeho opravou, stojí díky soukromému vlastnictví.
V obci Jakub nedaleko Kutné Hory skončily práce na opravách místního kostela sv. Jakuba. Vše se obnovilo za použití původních tesařských postupů. Stavba z konce 12. století je pozoruhodná zvláště svou jižní stranou, která je bohatě zdobena románskými plastikami.