Novinky.cz v obci Mochov

Zobrazit všechny články o obci Mochov

Krásy Orlických hor a polského příhraničí odkrývají pohledy z rozhleden

Zatímco vloni v říjnu otevřená rozhledna na nejvyšším vrcholku Orlických hor sbírá jedno ocenění za druhým a stále přitahuje nebývalé množství návštěvníků, rostou jí v regionu další konkurentky.

Hrad nad soutokem dvou potoků je známý (nejen) díky pohádkovému muzikálu

Cesta ke Krakovci, hradu známému především díky pohádkovému muzikálu Ať žijí duchové, ten den připomínala kulisy z filmu Mrazík. V údolí Berounky se místy válela mlha, nakonec slunce prorazilo její závoje a nad Křivoklátem se rozlila azurová obloha.

Zámek, pivovar, záhadnou malbu, náhrobek obětí krvavé vraždy - nejen to najdete v Čížové

Pouhých sedm kilometrů od Písku se nachází nevelká obec, plná stop jak dávné historie, tak současné iniciativy památky nejen zachránit, ale i oživit. Čížová je snadno dostupná i vlakem, je zde zastávka na trati Zdice-Protivín, oblíbená je i cyklisty. A jelikož jsme tak trochu pivní národ, na své si přijdou i pivaři.

Oblíbený výletní Petřín byl po staletí popravčím místem

Jedna z pražských dominant, vrch Petřín, patří k nejnavštěvovanějším lokalitám v metropoli. Je to dáno snadnou přístupností - lanovkou, nebo množstvím cest, které vedou na vrcholek.

Šluknov má po desetiletích nové turistické trasy

Po několika desetiletích vzniklo ve Šluknově na Děčínsku 23 kilometrů nových turistických tras. Jejich cílem je propojení původních tras tak, aby návštěvníci mohli podnikat okružní výlety po městě a všech jeho katastrech. Uvedla to vedoucí odboru kultury Ivana Lukešová.

Spadaným listím ke zřícenině Jenčova, nejmenšího tuzemského hradu

Křivoklátské lesy byly oblíbeným loveckým revírem zejména Přemyslovců. Lovy byly jednak zábavou, jednak i příležitostí k setkání s důležitými lidmi – a samozřejmě také přinášely výživné maso. Okolí Berounky bylo jako stvořené pro zakládání šlechtických sídel – vznikl Křivoklát, Jivno, Hlavačov, Týřov, Nižbor, Zbiroh, Žebrák s Točníkem... A také Jenčov.

Na trase od Šerlichu k Neratovu předvádějí Kačenčiny hory své nesporné půvaby

Možná vás překvapí název Kačenčiny hory, ale jejich kopce jsou tak ladné, že musejí být opatrovány a hýčkány princeznou Kačenkou. Oficiálně se samozřejmě jmenují Orlické hory, dvě řeky Orlice a spousty bystrých potoků tudy protékají.

V okolí Mouřence potěší překrásné výhledy na šumavské kopce i zaujmou pozoruhodné stavby

Na nenáročném okruhu jsou kromě úžasných přírodních scenérií k vidění i středověký kostel, staré šumavské chalupy, rozpadlý mlýn, smolná pec či obnovená kaple. Ochutnat lze i pramen.

Vrcholí dny, kdy lze vychutnat podzimní krásy šumavské Vydry

Řeč samozřejmě není o vodní šelmě, ale o řece, jejíž tok můžete projít celý od „pramene” k „ústí” bez extrémní námahy během příjemné procházky. Vydra totiž měří na délku 23 kilometrů (včetně zdrojnic až po soutok s Křemelnou) a po celou dobu krásami nešetří, stejně jako její okolí.

V srdci Slavkovského lesa leží dřevěný zámeček, Tajga i Smraďoch

Oním panským sídlem je lovecký zámeček Kladská, dnes hotel alpského stylu, Tajga je součástí národní přírodní rezervace Kladské rašeliny, pach sirovodíku prozrazuje přírodní rezervaci, dle nevábného odéru pojmenované Smraďoch.

Padrťské rybníky jsou jednou z nejromantičtějších oblastí Brd

Po částečném otevření vojenského výcvikového prostoru Brdy v roce 2016 se staly Padrťské rybníky jednou z nejnavštěvovanějších lokalit.

Podzimní Šumava se ukazuje v plné své kráse

V těchto dnech je možné pozorovat nádhernou proměnu šumavské přírody. Příprava na zimu je v plném proudu.

Zlatý vrch je přírodním skvostem Lužických hor

Nejsou vysoké, jen málokterý vrchol se blíží k osmi stům metrů nadmořské výšky, ale půvabů mají přemnoho. Lužické hory, na saské straně známé jako Zittauer Gebirge, Žitavské hory, jsou jednou z nejkrásnějších lokalit na našem území.

Jedna z nejkrásnějších středověkých sakrálních staveb na jihozápadě Čech ukrývá tajemství

Nedaleko Sušice, v sousedství hradu Rabí se nachází obec Nezamyslice, která se může pochlubit opravdovým skvostem – kostelem Nanebevzetí Panny Marie.

Tetín, obec, která má ve znaku popravčí nástroj

Tím je šál, kterým uškrtili pravděpodobně Vikingové Gommon a Tuna, prezentováno i Kvaň a Tmaň, kněžnu Ludmilu, babičku svatého Václava. Muži přišli z Kyjeva do Čech za obchodem. Vražda na hradišti Tetín se stala v září 921. Ludmila tu pobývala na knížecím dvorci, na vdovském sídle.