Novinky.cz v obci Mochov

Zobrazit všechny články o obci Mochov

Uhelné safari zavede zájemce opět do bývalých lomů

Po dvouleté přestávce zaviněné pandemií budou letos zájemci znovu moci zavítat na takzvané uhelné safari, exkurzi do míst spojených s těžbou uhlí na Mostecku. Těžební společnost Sev.en Energy, která turistickou atrakci provozuje, připravila nové trasy s možností dopřát si prohlídku rekultivací z ptačí perspektivy. Rezervační systém letošního ročníku se spustí 1. dubna.

V Chebu tvrdě ztrestali cizoložníky, akt byl nazván vzpourou

Při návštěvě historického Chebu, kdy je staré město nádherně obnoveno a přitahuje pozornost domácích i zahraničních návštěvníků, jsem si na kovovém pásu umístěném na chodníku pěší zóny, všiml události datované rokem 1589. Stojí tu, že „v Chebu je tvrdě potrestána vzpoura cizoložníků”.

Zámek Častolovice nabízí zážitky po celý rok

Celoročně otevřený zámecký zvěřinec v Častolovicích se stal vyhledávaným cílem návštěvníků ze široka daleka. Nejčastěji přijíždějí rodiny s dětmi úplně malými či školou povinnými, které bývají během jeho prohlídky doslova v sedmém nebi.

Oltářík, hrádek husitského hejtmana Jakoubka z Vřesovic, vábí k sobě již zdáli

Některé ze solitérních kopců Českého středohoří jsou „začepeny“ zříceninami hradů. Velikostí vyniká velmi výrazný Házmburk, ale pozornost upoutávají i další. Třeba Oltářík nad Podsedicemi.

Panenské Břežany mají temnou minulost. Nadchnou ale i památkami

Panenské Břežany budou asi navždy spjaty se dvěma jmény, a to s nacistickými zločinci Karlem Hermannem Frankem a Reinhardem Heydrichem. Nelze však opomenout i další významná jména, jako například umělce Jana Blažeje Santiniho-Aichela, jenž navrhl místní zámeckou kapli svaté Anny. Panenské Břežany připomínají svou historií temné časy. Nalezneme tu však mnohem více, kvůli čemu stojí za to právě jejich okolí lépe prozkoumat.

Johanka, manželka husitského krále Jiřího z Poděbrad, byla i úspěšnou válečnicí

Město Rožmitál pod Třemšínem máme většinou spojené se jménem Jakuba Jana Ryby, velkého vzdělance, kantora a muzikuse, jehož dílo Česká mše vánoční je tradicionálem v čase adventním. Méně známá je česká šlechtična, pozdější královna Johana z Rožmitálu, která se tu zřejmě narodila.

Granátová souprava životní lásky básníka Goetha je tahákem expozice v Muzeu Most

Zrovna jako často narazíme na pamětní desky s nápisem, že se tu zastavil na svých toulkách básník Karel Hynek Mácha, stejně tak se setkáme hlavně v západních Čechách s místy, kde pobýval německý básník, dramatik, politik a přírodovědec Johann Wolfgang Goethe (1749 až 1832), od roku 1782 užívající predikát von Goethe.

Sloupskými skalami od vyhlídky k vyhlídce

Vyhlídek je tam (téměř) nepočítaně. A to beru do úvahy pouze místa oficiálně pojmenovaná a opatřená informativními tabulemi. Pískovcové skály po pár krocích katapultují návštěvníka do výšin a vyzvou ho: Teď se koukej kochat! Obzor se nadějně vlní výraznými lužickohorskými vrchy, i neméně vydařenými českostředohorskými, a hluboko pod pozorovateli se na předjarním slunci vyhřívá – Sloup v Čechách.

Výlet českosaským pohraničím. Cín, rašeliniště i malebné rozhledy

Když se řeknou Krušné hory, mnoho lidí si vybaví Sudety, lyžařská centra nebo zničené lesy. Jenže dneska toho tyto naše pohraniční hory nabízí mnohem více. Třeba vzácnou přírodu, kus zajímavé historie i rozmanité rozhledy.

Za krásami Posázaví: K Žampašskému viaduktu i Slapské přehradě

Most, jenž u nás nemá obdoby. Stavba, která v paměti utkví každému, kdo Posázaví navštíví. Žampašský viadukt se právem řadí mezi nejvyhledávanější nejen mezi milovníky železnic. Výlet k němu navíc můžete spojit i s dalšími místy v okolí.

Když je Kočka možná Sovou – malý vandr kolem Litoměřic

Žitenice u Litoměřic ležící pod Křížovým vrchem bývají označovány za nejteplejší místo v Čechách, proto se tu dařilo vinné révě a ovocným sadům. O trochu hůře se dařilo barokně přestavěnému dvoupatrovému zámku. Na rozdíl od vedlejšího kostela svatých Petra a Pavla, také barokně přestavěnému s gotickou věží, je v dezolátním stavu.

Místo s nadprůměrnou energií a bohatou historií se nachází v centru Plzně

Sakrální stavby v sobě mívají něco zvláštního a tajemného. Snoubí se v nich umění dávných stavitelů, sochařů a malířů s něčím lehce nadpozemským a smysly těžko uchopitelným. Nejinak tomu je i v případě františkánského kláštera a kostela Nanebevzetí Panny Marie v Plzni.

Lezci si mohou vyzkoušet novou ferratu na Hněvíně

Most má novou atrakci na kopci Hněvín se stejnojmenným hradem a dominantou města na jeho vrcholu. Jde o zajištěnou lezeckou cestu ve skále, takzvanou ferratu. Je jednosměrná a lezce dovede od staré vodárny k jeskyni pod hradem. Má dvě cesty, lehčí je značená jako A a těžší jako B.

Teprve po stavbě jednoho z nejmodernějších hradů své doby se začal Žižka psát z Kalicha

V krvavém roce 1421, kdy v rozvráceném českém království tekla krev proudem, si staví husitský hejtman Jan Žižka z Trocnova na Litoměřicku hrad, který nazval Kalich a také z Kalicha se posléze začal psát. Ne že by další léta byla méně plná mordu, to se změnilo až po Lipanech.

Zámek v Rájci nad Svitavou se otevírá s výstavou kamélií

Základní prohlídkový okruh zámku Rájec nad Svitavou na Blanensku se v pátek mimořádně otevře pro návštěvníky. Důvodem je výstava kamélií nazvaná Kamélie a slavnosti života. Koná se po dvouleté pauze způsobené pandemií koronaviru.