Novinky.cz v obci Mochov

Zobrazit všechny články o obci Mochov

Skanzen novou zastávkou na vodní cestě

Donedávna byla vstupní budova skanzenu ve Strážnici tak trochu jako pevnost. Z jedné strany voda, ze všech dalších plot. Stavba nové laguny přístavu Baťova kanálu vše mění – a mění i ráz využití budovy. Ze vstupní části skanzenu bude vítaná zastávka pro turisty z vodní cesty.

Muzeum připomíná tradici hornictví v Jestřebích horách

Muzeum pod širým nebem připomíná v Malých Svatoňovicích letos dvacátým rokem čtyřsetletou tradici dobývání černého uhlí v Jestřebích horách na Trutnovsku. Důlní technika, která by jinak skončila ve šrotu, stojí seřazená u bývalého dolu Zdeněk Nejedlý na kousku úzkokolejky, kudy se kdysi vozilo uhlí k malosvatoňovickému nádraží.

Téměř neznámou Zásadku vlastnil i jeden z popravených vůdců stavovského povstání

Trochu mazlivé jméno má Zásadka, nevelká rozvalina renesančního zámku a původní gotické tvrze na okraji osady Sychrov. To není ten s nádherným rohanským zámkem, který najdeme nedaleko, Zásadka byla malou tvrzí stojící na ostrožně nad soutokem Jizery s Mohelkou. Jedním z jejích majitelů byl i Václav Budovec z Budova, jeden z popravených předních účastníků stavovského povstání.

Hrad Doubravka zve k návštěvě nově otevřené zbrojnice

Turisté i místní mají důvod k návštěvě hradu Doubravka, dominanty Teplic. Na hradě bylo vybudováno a o víkendu zpřístupněno muzeum se stovkami replik různých zbraní a zbrojí soukromého sběratele. Lidé mohou vidět ustrojení a zbraně válečníků od pravěku po současnost. Hrad patří spolku AVZO Teplice, který chce v turistické sezoně zahájit jeho prohlídky.

Šumavou bez lyží aneb Když sníh ne a ne napadnout

Protože na sníh je letošní zima spíše skoupá, není od věci přibalit si na hory turistické boty. Zvlášť na Šumavě, která je místy protkaná sítí širokých cest a nemá tak náročná převýšení jako některá severní pohoří, si lze pohyb v zimní přírodě užít i bez lyží. Jen je třeba počítat s tím, že výkyvy počasí terén poněkud komplikují.

Hustopeče chystají na konec března tradiční svátek mandloní

Poslední březnový víkend bude v Hustopečích na Břeclavsku rušno. V plánu je jedna ze dvou akcí, které spolehlivě zaplní město návštěvníky. Na podzim jsou to Burčákové slavnosti, s jarem je spojená Slavnost mandloní a vína. Nabídne pestrý program a gastronomii.

Černouček se stal turistickým cílem

Černouček na Litoměřicku, kde v rodinném domku bydlí s manželkou Evou zvolený prezident Petr Pavel, se stal lákavým turistickým cílem. Do obce pod horou Říp se od Pavlova zvolení do funkce vydaly stovky lidí, aby se vyfotili před prezidentovým domem nebo třeba jen u kostela na návsi.

Táborské Muzeum čokolády a marcipánu potěší děti i dospělé

Milujete čokoládu? Klasickou tabulkovou, plněné pralinky, či snad tekutou horkou? Pakliže ano, byl by hřích vynechat návštěvu Muzea čokolády a marcipánu, kde si můžete nejen pořádně zamlsat, ale také se něco zajímavého dozvědět o původu této sladké a tolik oblíbené dobroty. Muzeum věnované této pochutině najdete i v Táboře.

Lomy u Ameriky, neuvěřitelně romantické místo poblíž Prahy, byly i symbolem utrpení

Před loňskými Vánocemi byla v okolí lomů Velká Amerika a Mexiko otevřena naučná stezka. Vede kolem největšího vápencového lomu u obce Mořina zvaného Velká Amerika, nebo také Český Grand Canyon.

Klokotský klášter se studánkou a léčivým pramenem je místem zjevení Panny Marie

Klokoty jsou bývalou samostatnou obcí, která v současnosti patří k místní části města Tábor. Ve 13.  století bychom zde našli pouze gotický kostelíček, dnes tomuto místu zcela dominuje klokotský klášter spolu s poutním kostelem Panny Marie. A kde vzaly Klokoty svůj název? Přisuzuje se buďto staroslovanskému výrazu pro „klokotání“ řeky, nebo hojně se vyskytujícímu klokočovému keři na klokotské stráni, který tu dnes již nespatříme.

Krakovec Jíry z Roztok, králova milce, svou noblesností předčil panovnická sídla

Jsou místa, kam se rádi vracíme. Pro mě je takovým Krakovec čili Červený zámek. Náročně opravená a udržovaná ruina nad soutokem Šípského a Krakovského potoka má uklidňující kouzlo v jakékoli době.

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích zve na cestu historií, přírodou i kulturou

Mohutná novorenesanční budova Jihočeského muzea nabízí krom stálých expozic sezonní výstavy. Pochopitelně coby muzeum krajské a regionální klade velký důraz na specifika jihu Čech.

Jižní Čechy lákají na rozhledny

Jihočeská centrála cestovního ruchu (JCCR) láká turisty i na pohledy z výšky. V kraji je už přes stovku rozhleden, vyhlídek nebo vyhlídkových věží. Nový produkt centrály Jižní Čechy z výšky představuje přehled všech těchto míst, ze kterých lze obdivovat vrcholky hor, vesničky i údolí. Zájemci je najdou v tištěné mapě i na internetových stránkách.

Na Velký Blaník za rytíři, na Malý k poutní kapli

„V rozhodnou chvíli se Blaník otevře, rytíři v plné zbroji vyhrnou se z hory a svatý Václav, jeda na bílém koni, je povede na pomoc Čechům.“ Tak vypráví jednu z našich nejznámějších pověstí o blanických rytířích v knize Staré pověsti české Alois Jirásek.

Krásná příroda a smutná historie šumavské Bučiny

Přečkala dvě světové války, hospodářské krize, veškeré rozmary počasí včetně obrovských přívalů sněhu, avšak osudnou se jí nakonec stala obrana socialismu a míru.