Novinky.cz ve městě Mariánské Lázně
Zobrazit všechny články o městě Mariánské Lázně
Špičácký tunel, v době svého vzniku nejdelší v Rakousku-Uhersku, přivádí od roku 1877 návštěvníky Šumavy na Železnorudsko. Stavěli ho od roku 1874 do roku 1877, kdy byl 11. října slavnostně otevřen. Měří 1747 metrů. Je zahlouben ve svorech a svorových rulách mezi stanicemi Hojsova Stráž-Brčálník a Špičákem.
Muzeum a jeho dopravní exponáty v pohybu, setkání evropských flašinetářů, koncerty žáků uměleckých škol - a nad tím vším ozářené nebe mezinárodní soutěžní přehlídkou Ignis Brunensis, která je jedinou svého druhu v Evropě.
Na trávníku mezi lnářským Starým a Novým zámkem stojí malý pomníček. Připomíná konec kontroverzního ruského generála A. A. Vlasova. Jeho vojsko významně zasáhlo při pražském květnovém povstání. Samotný generál ale nechtěl, aby se jeho vojáci do bojů zapletli. Vlasov se při ústupu na západ ve Lnářích vzdal Američanům, ti ho předali Rusům, kteří ho jako vlastizrádce v Moskvě popravili.
Nedaleko města Borovany na Českobudějovicku stála tvrz Trocnov, kde se narodil proslulý husitský hejtman Jan Žižka.
Když zastavíte před nebílovským zámkem, sotva byste uvěřili, že nádherné sídlo ve stylu vídeňského baroka mělo být strženo. Nebílovský zámek mohl potkat osud dalších, jejichž fotografie spatříte na panelech v podloubí nedaleko pokladny. Rozkradený a poničený objekt se podařilo památkářům zachránit za cenu obrovských investic, záchrana ale zdaleka není u konce.
Nad obcí Smolotely na Příbramsku, kde na návsi chátrá mnoho let barokní zámeček, stojí velký poutní kostel. Ve stylu italské renesance ho nechal na Makové hoře vystavět v letech 1719-1722 majitel panství Jan Felix Chanovský. U kostela nechal zřídit klášter, do něhož chtěl vstoupit. Zasvěcen je Janu Křtitelovi a Panně Marii Karmelské.
Jeskyně jsou oblíbeným cílem letních výletů. Za poznáním podzemního světa letos ale nemusíte vyrážet jen do krasových oblastí.
Když jsem po roce 1990 viděl ruiny památky na vysokém ostrohu v zapadlém údolí u Františkových Lázní, byl to velmi smutný pohled. Ruina, ze které jako prst čnělo torzo vysoké věže. Zase jedna památka na odpis, pomyslel jsem si - a netušil, jak velmi se mýlím.
Blíží se letní dovolené a turistům se otevírá Česká Kanada. Jihočeská turistická oblast, která se rozprostírá od hranic s Jihomoravským krajem, Vysočinou až po zámek Červená Lhota na Jindřichohradecku. Oblasti dominují města Dačice, Jindřichův Hradec, Slavonice a Nová Bystřice.
Toulat se v této části Šumavy má svůj zvláštní půvab, a to nejen kvůli překrásným výhledům do vnitrozemí. Uvnitř hlubokých lesů se ukrývají malebná zákoutí a možná i poselství z dávné minulosti.
Největší české město nabízí řadu příležitostí, jak si užít přírodu a poznávat svět zvířat. Vedle světově uznávané zoologické zahrady v Troji tu však najdete i mnoho dalších míst, která by byla škoda přehlížet.
Na hradech mě vždy fascinuje to obrovské množství šutrů, který museli stavebníci nalámat, nanosit či navozit, přisekat a umístit na správné místo. To, aby byl hrad přepevný, nedobytný. Opět mě to napadlo při prohlídce Helfenburku u Bavorova.
Starší generace mají hrad Velhartice spojený s jeho majitelem Buškem, který měl s králem Karlem IV. Vypít nejednu číši vína. Tak to alespoň pojal Jan Neruda ve své básni.
Přestože veškerá těžba černého uhlí na území Ostravy k poslednímu červnu 1994 skončila, šachty se uzavřely a zasypaly, ve městě dodnes narazíte na řadu hornických památek. Jednou z nich je halda Ema na pravém břehu Ostravice, kam se hlušina z okolních dolů navážela od roku 1920.
Zlatou Korunu známe ze dvou důvodů. Milovníci historie jako jihočeský cisterciácký klášter nedaleko Českého Krumlova, vodáci jako jedno z tábořišť na Vltavě. Věnujme se první alternativě.