Novinky.cz ve městě Manětín
Zobrazit všechny články o městě Manětín
Vyrazit si s přáteli nebo rodinou na pár dní na vodu je oblíbený způsob trávení letní dovolené. V Česku si můžete vybrat z několika řek, jednou z nich je i Otava v jižních Čechách. Jaké jsou vodácké trasy a jak si cestu naplánovat? A jaké jezy vás po trase potkají a kde se lze ubytovat?
Léto vybízí ke strávení horkých dní u bazénu nebo jezera, mnoho Čechů ale vyráží také na vodu užít si s rodinou či přáteli sjíždění některé z našich řek. Jednou z nich je i Berounka tekoucí mezi Plzní a Prahou. Poradíme, jakou trasu si zvolit, na jaké jezy si dát pozor, a nabídneme tipy, v jakých kempech se ubytovat.
Zámek Červená Lhota je neodmyslitelně spjat s hudební pohádkou o Zlatovlásce (1973). Scéna, kdy k zámku na loďce přijíždí princ Jiřík (Petr Štěpánek), aby odtud svému králi přivezl zlatovlasou pannu (Jorga Kotrbová), je pro milovníky české kinematografie zkrátka nezapomenutelná. V dnešních dnech si romantickou scénu jako z pohádky kvůli nízké hladině vody nestřihneme. Kouzlo tím však zámek ani trochu neztrácí.
Turistické cíle letos více zpřístupňuje i hendikepovaným návštěvníkům Jihočeský kraj. Řada historických památek i stezek je bezbariérová, vyzkoušet si tu mohou i různé druhy sportu.
Vltava je nejnavštěvovanější řekou českými vodáky, každoročně na ni v létě vyrážejí tisíce lidí. Poradíme, jaké jsou nejlepší vodácké trasy a jak si cestu naplánovat, jaké jezy na trase čekají, ale i tipy na kempy, kde se ubytovat nebo kam vyrazit na výlet.
Nejen Stezka korunami stromů, bobová dráha, levobřežní cyklostezka, ale i návštěvy podzemí vodní elektrárny patří mezi taháky letošní sezony na Lipensku. Návštěvníci se podívají 160 metrů pod hladinu lipenské nádrže. Energetici pro ně připravili celkem sedm prohlídkových víkendů od června do srpna.
Zámek se nachází třináct kilometrů západně od Hradce Králové a kvůli jeho podobě se mu říká „kousek Anglie ve východních Čechách“. Letos je to rovných sedmdesát let od zpřístupnění veřejnosti, zároveň se připomínají také významná výročí rodu Harrachů, kteří si toto letní lovecké a reprezentativní sídlo nechali postavit. Během prohlídky jsme procházeli tajnými dveřmi, objevili jedinečné vytahovadlo a zjistili, že se tu natáčely nejen pohádky, ale třeba i film Z pekla se slavným Johnnym Deppem.
Severozápadně od Červeného Poříčí se ukrývá rozsáhlé torzo méně známého gotického hradu Roupov. Jeho největší dominantou je rozhodně dochovaný štíhlý osmiboký hradní komín vedoucí z černé kuchyně.
Letošní Noc kostelů v ostravsko-opavské diecézi, která zahrnuje Moravskoslezský kraj a Jesenicko, se uskuteční v pátek 2. června. Do akce se zapojí 130 kostelů, některé zcela poprvé. Nově se bude vzpomínat i na zaniklé chrámy.
Se začátkem turistické sezony láká Jihočeská centrála cestovního ruchu (JCCR) návštěvníky na vyhlášené cyklostezky a cyklotrasy. Cyklisté se mohou vydat na více než 10 tisíc kilometrů značených cyklotras, což je nejvíce ze všech krajů republiky. Oblíbené cyklostezky vedou například podél Vltavy nebo po hrázi lipenské vodní nádrže.
V nepříliš známé části Šluknovského výběžku, Lužických hor a Žitavských hor vznikla síť nových tras pro cyklisty i pěší. Trasy tvoří naučné okruhy a umožňují výletníkům objevit například krásu podstávkových domů v poklidné krajině přezdívané České Nizozemí.
Lipnický hrad byl postaven na skalní vyvýšenině, z níž lze dohlédnout až k vrcholům Železných hor a Žďárských vrchů. Je opředen několika tajemnými pověstmi, které nám nedají spát. Ať už třeba o rytíři Samsonovi, zazděné Kateřině či tajné místnosti plné bohatství. Uchvátí nás také hradní věž s nezapomenutelným výhledem, gotická kaple, zbrojnice, rozsáhlé sklepení a mnohé další.
Obnovený rozsáhlý park s buxusy či fontánami, interaktivní výstavy o lese, ale také výstavu legendárního Krtečka od Zdeňka Milera a zrekonstruovanou oranžerii nabízí zámek Dobříš na Příbramsku. Rokoková památka z 18. století je pro návštěvníky přístupná od středy do neděle, o letních prázdninách to bude denně kromě pondělí.
Rychnovská Hradčana se přezdívá zámku v Rychnově nad Kněžnou. Zejména pro jeho malebnou polohu nad městem. V červnu se jeho návštěvníci po třech letech opět podívají do kostela Nejsvětější Trojice, který spolu s dalšími částmi zámku prošel velkou revitalizací za 104 miliony korun. S financováním pomohla Evropská unie, stát i Královéhradecký kraj.
Každý rok se tisíce Čechů vydávají na letní dovolenou do Chorvatska. Někteří volí dopravu autem, jiní vlakem, další si raději připlatí za rychlejší leteckou dopravu. Jak se lze do Chorvatska nejlépe přepravit a kolik cesta v roce 2023 stojí?