Novinky.cz ve městě Luhačovice
Zobrazit všechny články o městě Luhačovice
Renesanční zámek Janovice u Rýmařova je objektem známým převážně jen místním. Patřil jednomu z nejznamenitějších rodů, Harrachům. Národní památkový úřad ho v minulých dnech převzal do péče, po obnově zde vznikne prohlídková trasa. Letos můžete navštívit výstavu věnovanou hrabatům z Harrachu.
Druhý červnový víkend nabízí bohaté vyžití všem rodinám s dětmi. Je přitom jen na nich, zda chtějí čas trávit spíše odpočinkem, nebo aktivně. V Praze můžete vyrazit na knižní festival nebo závody koloběžek. Zaběhat si můžete s rodinou také v Kroměříži. Na řadě památek se konají historické akce se šermíři.
Nenechte si ujít Víkend otevřených zahrad, celorepublikovou akci, při níž se v zahradách a parcích koná bohatý doprovodný program, a zároveň se otevírají běžně nepřístupná místa. V Praze také můžete zajít na finále závodu modelů aut na vodíkový pohon.
Dřevěná lávka s výhledovou plošinou u obce Kostelík na Křivoklátsku už pár let stojí, otevřeli ji v roce 2014. Vyhlídka se jmenuje Na Plazích, dostanete se k ní asi po 15 minutách chůze lesem z malého parkoviště za vsí. Cesta je značena stylovými dřevěnými směrovkami.
Pohádková říše Orlických hor, kde v létě vládne princezna Kačenka a v zimě Rampušák, stojí za návštěvu kdykoliv - a určitě nejkrásnější se jeví při pohledu z vrcholových partií.
Vyhlídková věž Pustevny na Novojičínsku láká na skleněný můstek. Na Šťastné věži ve Spáleném Poříčí na Plzeňsku lze při západu slunce povečeřet a rozhledna u Kaplice na Českokrumlovsku zase svým půdorysem odkazuje na Kelty i Rožmberky. Okázalé a moderní jsou letos nově otevřené rozhledny v Česku, které mají právě díky nápaditosti svých tvůrců velké šance stát se vyhledávanými turistickými atrakcemi.
Poznávejte chráněná území a národní parky. Sbírejte razítka v návštěvnických střediscích po celé České republice a získejte odměny. To je motto ochránců přírody, kteří chtějí motivovat veřejnost, aby tato místa navštěvovala častěji.
Červen je tady a léto pomalu klepe na dveře. A k němu patří zmrzlina. Vyrazte proto do hlavního města na Prague Ice Cream Festival, který je prý největším svého druhu ve střední Evropě. Pokud dáváte před zmrzlinou přednost spíše něčemu slanému, food festivaly se konají třeba v Poděbradech nebo v Karlových Varech. A sportovci mohou vyrazit na závody.
Mezinárodní cyklostezka č. 14 začíná v Nové Vsi nad Nisou a končí v Ückermünde, její délka je od pramene až do ústí řeky Odry do Baltského moře celkem 624 kilometrů. Na německém území jsou to asfaltové cesty s nabídkou různých atrakcí. Zajímavá je i na trase Libercem.
Sídlo olomouckých biskupů Kroměříž mělo po třicetileté válce namále. Z několika set domů vzkvétajícího města jich zbylo stěží šest desítek. Biskup Karel II. Z Lichtenštejna se v roce 1664 zhrozil, jak město vypadá. Za dalších deset let se změnilo k nepoznání. Přispěla k tomu i Květná zahrada zvaná Libosad.
Filmaři sem umístili peklo, tady kraloval Lucifer ve snímku Čertí brko. Tyto prostory ale ohromí i bez pohádek. Gigantický kaolinový důl u Nevřeně na severním Plzeňsku bude už brzy přístupný veřejnosti. Poprvé by mělo být otevřeno o víkendu 15. a 16. června při příležitosti festivalu Industry Open, který je zaměřený na technické památky Plzeňského kraje.
O víkendu se koná řada historických akcí. Tou patrně největší bude rekonstrukce bitvy u Lipan, vyrazit můžete ale také na Festival vojenské historie na hradě Helfštýn. V plzeňské zoo se vydáte po stopách Hanzelky a Zikmunda a v té brněnské zase zjistíte zajímavosti o želvách.
Nadcházejícímu víkendu budou kralovat food festivaly. Konají se prakticky po celé republice a nabízejí skutečně pestrou plejádu pokrmů. V Brně budete moci ochutnat extrémní kuchyni, do níž patří také hmyzí speciality, prvorepublikové dobroty se chystají ve Volyni. Koná se také několik vinařských akcí.
Bezbariérová elektrická loď již brázdí vody přehrady Slezská Harta na Bruntálsku. Turisty začne vozit od letošního června. Jde o unikátní vyhlídkovou loď zřejmě v rámci celého Česka, která má dva elektromotory na lithiové baterie a na střeše solární panely. Moravskoslezský kraj za její výrobu zaplatil 14 milionů korun.
Pokud se o někom řekne, že je renesanční člověk, znamená to nejen vytříbené chování a znalosti, ale i život bonvivána. Jan Šembera Černohorský z Boskovic vším byl. Spolustolovník císaře Rudolfa II. Miloval život - radovánky, víno, ženy v množství více než velkém, umění, lov. Zbyly po něm Bučovice.