Novinky.cz ve městě Luhačovice
Zobrazit všechny články o městě Luhačovice
Není od věci se někdy ponořit do četby starých kronik. Ve Zbraslavské se píše kupříkladu toto: “Neboť co to je, že Kutná Hora, podnět lakoty a propast špatnosti, strhuje na sebe pozornost různých… národů a láká cizí krále a knížata.“.
Největší středočeskou památku a oblíbený cíl turistů - hrad Karlštejn, který bude v letošním roce středem pozornosti, v loňském roce navštívilo téměř 218 tisíc lidí. Znamená to meziroční úbytek návštěvníků o zhruba 500 lidí. Přesto se pokladna hradu naplnila zhruba o dva milióny korun více než v předchozím roce.
Pokud jste dávali ve škole pozor, určitě vám neuniklo, že nejvyšší horou Česka je Sněžka. Možná si budete pamatovat i její výšku, 1603 metrů. Proti Alpám, Skalistým horám nebo Himálaji, to není zrovna příliš, ale přesto buďme na ten vrchol pyšní. Je z půlky náš, z druhé patří Polákům.
Jen málokdo nedovede určit lokaci tak známých míst, jako je třeba Karlštejn, Karlův most, Karlova univerzita či Karlovy Vary (dnes humorně kumulací ruských zbohatlíků zvané Ivanovy). Je však mnoho míst, kde český král a římský císař zanechal otisk své doby, a která nejsou tak v hledáčku davů turistů.
Počasí nic moc, nebe šedivé jako vyčiněná vlčí kůže. Pískovcové stěny nad Tisou se zdály být cílem značně pochybným. Z tepla autobusu jedoucího ze smogového Ústí se mi nechtělo vylézt. Neutěšeně, nevlídno, nehezky, samá negativa. Najednou změna jako proutku mávnutím. Azurová obloha, sníh se třpytí.
Jedna z filmových lokalit, kde se natáčel historický film Markéta Lazarová, leží jen kousek od Protivína nedaleko Maletic. Tvrz Klokočín okouzlila Františka Vláčila a navěky se zapsala do historie našeho filmu. Poblíž však jsou i další turisticky zajímavá místa.
Počtem památek zapsaných na listinu celosvětového dědictví UNESCO se řadíme na přední místo, 18. na světě. Plný tucet kulturních objektů z České republiky dělá světovou velmoc. Na seznamu je jich po celém světě zapsáno 740.
Novomlýnské nádrže pod Pálavou jsou tradičním zimovištěm severských druhů hus. V těchto dnech jich ornitologové napočítali asi 20 tisíc. V jejich hejnech navíc objevili čtyři bernešky rudokrké, dvě bernešky bělolící a dokonce i jednu bernešku tmavou.
Novogotická stavba zámku ve Vráži u Písku nemá za sebou historii dlouhou jako jiné historické objekty, jeho budování bylo zahájeno v roce 1869. I tak stačil vystřídat majitele a být obrazem dějin s ním souvisejících.
Je to velmi silná atmosféra místa, vyzařuje klid, pokoj, přitom také dodává vnitřní energii. Pětadvacet zastavení pašijové cesty na trase dlouhé přes pět kilometrů znají především věřící. Jedno z kdysi nejnavštěvovanějších poutních míst leží poblíž silnice z Českých Budějovic na Kaplici.
Řadu nejasností a s nimi spojených otázek týkajících se nově otevřené CHKO Brdy mají turisté a návštěvníci zmíněné lokality. Přinášíme proto některé užitečné nápovědy.
Na neděli 31. ledna se chystá ve Ctěnicích na okraji Prahy v zámeckém parku oslava masopustu. K tomuto mnohasetletému zvyku patřila i tradiční zabijačka, ty jsou ale z hygienických důvodů zakázány. Takže bude sice nainstalováno prasátko, ale dávno poražené. O jeho produkty přesto návštěvníci nepřijdou.
Víkend těsně po pololetním vysvědčení nabídne spoustu zvýhodněných vstupů, především do zoologických zahrad po celé ČR. Pouze za korunu budou však děti moci navštívit také akvapark. Hry, tvoření a karnevaly nebudou ani tento víkend výjimkou.
Mohutné souhradí Žebráku a Točníku nemá u nás obdoby. Žebrák opravdu působí pod Točníkem jako chudý příbuzný. Přitom to byl oblíbený hrad Karla IV. Při cestách do Norimberka. Když mu zde na Vánoce 1351 zemřel prvorozený syn, na hrad zanevřel. Václav IV. Vystavěl nad Žebrákem monumentální Točník.
Víte, co je to látro nebo jak velký je žejdlík? Na tyto i další otázky vám odpoví nová výstava, která bude na zámku Veltrusy slavnostně otevřena v sobotu 30. ledna. Tímto dnem zámek, jako jeden z mála objektů, zahajuje sezónu 2016. Těšit se můžete také na bohatý doprovodný program.