Novinky.cz v okolí přehrady Lipno
Zobrazit všechny články o přehradě Lipno
Poslední březnový víkend nabízí pestrý program, ať už jste jakéhokoli ražení. Rekreační sportovci se mohou vydat hned na několik závodů, třeba do Českých Budějovic, dámy pak na Boží Dar. Za jídlem se můžete vypravit na jednu z pražských náplavek, kde se koná přehlídka food trucků, skleničku vína nebo dvě si pak můžete dát v Uherském Hradišti.
Návštěva perly Lednicko-valtického areálu se letos lidem prodraží. Nově zaplatí i za vstup do zámeckého parku. Zpoplatnění vstupu rozezlilo místní. Zlobí se, že něco takového nebylo ani za dob Lichtenštejnů.
S těmi názvy to u nás je někdy dost podivné. Z Pomuku je Nepomuk, z Práchně Neprachov, čert aby se v tom vyznal. Ale pekelník tu nepobýval, zato se údajně vyskytoval na nedalekém Rabí. Oba hrady prý byly spojeny neviditelným mostem, atrakce jako z Indiana Jonese. Neprachov uvádí starší literatura.
Roku 1307 byly Horažďovice ještě malé město. Založeny jako Goraždějovice, žákem a nástupcem věrozvěsta Metoděje knězem Gorazdem. Dnes by je nepoznal, dlouho jsem neviděl tak pěkné místo, čisté, příjemné, s řadou památek.
O prvním jarním víkendu musíte zákonitě jaro pořádně přivítat. Učinit tak můžete ve skanzenu v Přerově nad Labem, kde se na výstavě seznámíte mimo jiné s velikonočními tradicemi. Pokud raději zůstanete schovaní někde uvnitř, vyrazte do Třebíče na festival loutkových divadel.
Příchod jara budete moci oslavit na několika gastronomických akcích. V Praze můžete vyrazit na Festival delikátních chutí, který nabídne dobroty z celého světa. Slavnosti mandloní v moravských Hustopečích oproti tomu nabídnou lokální pokrmy a také víno. Vyrazit můžete také na řadu výstav nebo exkurzí.
Překvapivě mnoho hrobů, nebožtíci bez rakví. Při archeologických vykopávkách probíhajících před plánovanou rekonstrukcí kostela Nejsvětější Trojice ve Fulneku objevili archeologové v místech rajské zahrady středověký hřbitov se čtrnácti zachovalými hroby ze 13. a 14. století.
Zakladatel lázní v Jeseníku Vincenz Priessnitz v první polovině 19. století věřil intenzivnímu pohybu na čerstvém vzduchu. Klienty doslova vyháněl do lesů k procházkám proloženým sprchováním ve venkovní sprše, pitnou kůrou, sluněním i brouzdáním v rose. O léčivé síle jesenické vody nepochyboval.
Největší hornické muzeum v Česku, které se nachází v ostravském Landek Parku, připravuje nová turistická lákadla. Už ve čtvrtek 21. března se lidem otevře nová důlní expozice s názvem Koník Ferdinand a další čtyřnozí havíři, další novinku zde pak chystají na 1. května.
Již delší dobu budí pozornost výstavba unikátní betonové rozhledny ve tvaru bunkru v katastru obce Stěbořice na Opavsku. Kvůli zdržení však začne sloužit až v červnu.
Již delší dobu budí pozornost výstavba unikátní betonové rozhledny ve tvaru bunkru v katastru obce Stěbořice na Opavsku. Kvůli zdržení však začne sloužit až v červnu.
Vrch Hůrka nad dnešním Starým Plzencem sehrál v době raného středověku důležitou úlohu. Ještě před založením Plzně se stal centrem Plzeňska.
Turisticky je sever republiky trochu opomíjen. Přitom zámky ve Slezsku patří k našim nejhezčím památkám. Raduň, Hradec nad Moravicí, Linhartovy aj. Barokní zámek v Kravařích s rozsáhlým parkem je opravdovým skvostem.
O víkendu se bude v Praze oslavovat irský svátek sv. Patrika, který nabídne hudební program, ale také gastronomické speciality nebo průvod, jímž bude celá akce završena. Vypravit se můžete také na koncert v rámci Pardubického hudebního jara nebo na výstavu.
Jedním z největších hradů ve Slezsku, z něhož zbyly velkolepé ruiny, byl Vikštejn poblíž města Vítkova. Na skále nad Moravicí ho zbudovali páni z Kravař v polovině 13. století. Za válek Jiřího z Poděbrad s Matyášem Korvínem ho poničili. V 16. století byl přestavěn renesančně. To už doba hradů skončila.