Novinky.cz v okolí přehrady Lipno
Zobrazit všechny články o přehradě Lipno
Chomutov nevypadá jako nejvábnější město na výlety, opak je pravdou. Zrekonstruované městské centrum mě překvapilo památkami. Skutečnost, že je okolí zahlceno panelovou výstavbou, je daň rozvoje severních Čech, uhelnému a chemickému průmyslu.
Chcete skloubit v jednom výletu historii s technickou památkou a krásnou přírodou? Vypravte se jižně od Prahy třeba vlakem do Posázaví. Mimo jiné těsně minete geometrický střed Čech.
V sobotu 29. srpna při akci Hradozámecká noc se na zámku v Mníšku pod Brdy otevřou i nepřístupné prostory v zámeckém přízemí. Po několika letech budou mít návštěvníci možnost nahlédnout do takzvané barokní lázně.
Příroda nám na jedno letní ráno připravila jedinečné překvapení. Proud Vltavy se před našimi zraky skryl pod neprůsvitnou bílou peřinu. Jen tu a tam vykoukla loďka nebo kačena a široko daleko nikde ani noha. Vypravte se s námi na putování tajuplnými Svatojánskými proudy.
Užijte si ve zbytku léta další festivaly - hudební, gastronomické i jiné. Víkendové akce vám také připomenou, jak důležitý je pohyb. Někdo půjde běhat, jiný si raději zatančí. O vinné radovánky nebudete ošizeni ani tento víkend. Morava opět otevírá sklepy.
Kolín přestavěl památkově chráněnou vodárenskou věž na rozhlednu. Nyní se vybavuje interiér věže a připravují se vnitřní expozice a technika, řekl vedoucí kolínského odboru regionálního rozvoje Martin Tichý. Rozhledna je zkolaudovaná a veřejnosti by měla být zpřístupněna v září.
Znojemské historické vinobraní si lidé letos mohou poprvé užít tři dny, tedy do neděle. Dosud festival vína a zábavy začínal v pátek a končil v sobotu, letos se protáhne od 11. do 13. září. Na neděli nebude potřeba vstupenka a město chce lidem nabídnout speciální zážitky, uvedl ve čtvrtek ředitel pořádající Znojemské besedy František Koudela.
Snad alespoň o trochu méně horký víkend nabídne kromě volného času na koupání a opalování také pestrý kulturní a zábavní program. Lákají tajemné noční prohlídky hradů a zámků, zážitková jízda historickou soupravou metra nebo třeba veselé sportovní klání na Božím Daru.
Mezi pražskými koupališti je nejhorší voda v rybníku Šeberák. Naopak nejlepší je v koupalištích Motol, Radotín a v Šárce. Vyplývá to ze zjištění pražských hygieniků, které zveřejnili na svých internetových stránkách. V Radotíně ale byla kvůli nedostatku vody omezena kapacita koupaliště.
Prvenství rybníka Rožmberk, co se rozlohy týče, je snad i dnes dobře známé každému školákovi, zaujímá plochu úctyhodných 489 hektarů, a je tím jednoznačně největším rybníkem u nás. Právě zde zahajujeme naše putování, při němž se nám průvodkyní stane řeka Lužnice.
Sto třicet metrů nad hladinou Berounky v přírodní rezervaci Krašov shlíží do údolí stejnojmenná zřícenina hradu. Malebný výhled můžete doplnit plavbou po řece anebo návštěvou nedalekých zbytků hradu Libštejn.
Po zhruba 120 letech se na Karlštejn vrací poklad, který tam byl nalezen během opravy a rekonstrukce hradu na konci 19. století. Zatím je ve stálé expozici vystaveno jen několik desítek stříbrných a pozlacených spon a knoflíků, které zapůjčilo Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze, ale od března příštího roku k poctě 700 let od narození Karla IV. Bude na Karlštejně vystaven poklad v celé své kráse, tak jako ho veřejnost dosud neviděla.
Vedra nutí vyhledávat chladnější místa nejen u vody, ale i na horách. V Liberci je nejatraktivnější hřebenovka k vrcholu Ještědu, ale zajímavé jsou neobvyklou atraktivitou Terasy Ještědu na jižním svahu. Kameny loveckého štěstí, Mohyla letců, Vrata Karoliny Světlé jsou lákavé turistické cíle.
Od restauračky na břehu před očima mizející Lužnice je soukromá zřícenina Dobronice vzdálena tak tři sta metrů piv. V tomhle vedru je každé těla posunutí, a víc než polovina vzdálenosti představuje stoupání, doprovázena vidinou moku, který jsem právě opustil. Je i motivací pro cestu zpáteční.
Kvůli tropickému počasí se zhoršuje kvalita vody v přírodních koupalištích. Přibývá rybníků a nádrží, kde by se lidé raději koupat neměli. Více je i vodních ploch, kde hygienici koupání zakázali. Nově nesmějí plavci například do nádrže Sedlice na Pelhřimovsku, do koupaliště Vyžlovka u Prahy nebo do Velkého rybníku v Hroznětíně na Karlovarsku. Příznivci koupání a vodních sportů však stále najdou dostatek míst, kde si mohou zaplavat beze strachu z infekce.