Novinky.cz v obci Libín
Zobrazit všechny články o obci Libín
Kostel Všech svatých v plzeňské části Roudná je zvláštní dominantou s bohatou historií. Samozřejmě nechybí ani pověsti, při jejichž čtení běhá mráz po zádech.
V Praze se bude slavit Den sv. Patrika. Tradiční irský svátek obarví českou metropoli nazeleno a chybět nebude ani řada doprovodných akcí, umocňujících lidové veselí. Pokud chcete ale víkend trávit hezky česky, vyrazte rovněž v Praze třeba na vepřové hody. Dobroty jsou ale připraveny i v pivovaru v Kostelci nad Černými lesy.
Turistické a informační centrum Brno (TIC) podruhé umožní nadšencům-amatérům, aby vedli komentované procházky po zajímavých místech v Brně. Do výzvy se přihlásili zájemci s 18 trasami a do 18. března je možné na webu TIC hlasovat, které by lidé chtěli absolvovat, uvedla v tiskové zprávě mluvčí Gabriela Peringerová.
Skutečné jaro se zelenými stromy je sice ještě v nedohlednu, ale pokud se ho už nemůžete dočkat, přivítejte ho v předstihu. Na řadě míst se o víkendu konají velikonoční trhy, například v Praze, u Plzně nebo na zámku Doudleby nad Orlicí. S dětmi můžete zajít také na několik tvořivých dílen, které se rovněž ponesou v jarním a velikonočním duchu.
Hrad a zámek Český Krumlov, který zahájí sezónu 30. března, rozšíří v budoucnu prohlídkové trasy o zahradní muzeum, které vzniká v prostoru kuchyňské zahrady u Paraplíčka. Zakončí vyhlídkovou promenádu Horské zahrady. Informovala o tom mluvčí jihočeských památkářů Markéta Slabová. Vstupné na základní prohlídkový okruh v Krumlově, Renesanční a barokní apartmány, letos památkáři zdraží z loňských 150 na 180 korun, vstup na věž ze 40 na 100 korun.
Barokní areál nad historickým Úštěkem nechali vystavět jezuiti. Měli zřejmě dobrého tipaře terénu, uměli umístit stavby tak, aby braly dech. Na kopci v zapomenuté krajině, ale ne jezuitským bohem, nechali vystavět poutní trojkaplový areál s kalvárií, souznící se sopečnými kužely okolních hor.
Na svátky jara, Velikonoce, se můžete pomalu ladit už o druhém březnovém víkendu. Vyrazte na jarmark v Blovicích, kde poznáte tradiční řemesla a pořídíte i pěkné dekorace, v Lounech se zase koná výstava zasvěcená Velikonocům. Pokud máte chuť s dětmi zhlédnout pohádku, v Brně se koná další ročník přehlídky loutkových divadel Brněnský loutkotoč.
Pokud dostanete o víkendu chuť na něco dobrého, navštivte pražský Festival delikátních chutí. Seznámíte se na něm s pokrmy z celého světa. Stejně tak můžete vyrazit na vepřové hody v Nevřeni. Pokud raději sportujete, můžete se zúčastnit třeba Krušnohorské třicítky, Bedřichovského bastarda nebo turistického pochodu Přerovská padesátka.
Od prvního březnového dne mají návštěvníci areálu Skanzen další možnost poznat něco zajímavého. Po rozsáhlé rekonstrukci bylo otevřeno pro veřejnost největší terárium na Moravě. Leží v Modré těsné blízkosti populárního Archeoskanzenu z doby Velké Moravy.
Betonová rozhledna ve stylu vojenského bunkru vyroste v letošním roce na vrchu zvaném Šibenice v katastru obce Stěbořice na Opavsku. S projektem vyhlídkové věže, která má být symbolem boje o národní identitu, uspěla obec v dotačním řízení Euroregionu Silesia.
Na první březnový víkend připadá především řada dětských karnevalů. Vyrazit na ně můžete třeba do Slavkova, kde se setkáte se žlutými Mimoni, ve Velkých Karlovicích proběhne maškarní lyžovačka a v Novém Jičíně zase bruslení v maskách. Pokud ve vašich dětech dříme soutěžní duch, můžete vyrazit za čerty na Ještěd, kde si zalyžujete a třeba vaše ratolesti i něco vyhrají.
Radnice v Kuřimi na Brněnsku pozve turisty do sedmdesátimetrové štoly pod kopcem Záruba, která vznikla za druhé světové války původně jako úkryt pro dělníky pracující v tamních strojírnách.
Od pondělka se bruslaři vydávají na ledovou magistrálu v Lipně nad Vltavou a ve Frymburku. Ta patří mezi největší atrakce Lipenska a od roku 2009 je zapsána i v Guinnessově knize rekordů. Svou délkou dosáhla téměř jedenácti kilometrů a posunula na druhé místo kanadskou dráhu v Ottawě. V letošní zimě však mají bruslaři zatím k dispozici něco přes sedm kilometrů.
Na konečné tramvaje 22 na pražské Bílé hoře, v místech, kde se v roce 1620 válčilo, stojí barokní klášterní areál. Za žlutou zeď, v níž se nacházejí ambity, nebylo možno dříve jen tak proniknout. Nyní je objekt, připisovaný Santinimu, prohlášen za národní kulturní památku a zpřístupněn.
Nechodí sem moc lidí, což je jedině dobře, najdete tu klid, voní tu příroda, cvrlikají ptáci, voda Bobřího potoka se zejména na jaře valí peřejemi ke Kravařům. To na loukách kvetou orchideje. I vodopád tu najdete, padá z více než desetimetrové výše. Ale nejdřív se zastavte v roubené vísecké rychtě.