Novinky.cz v obci Libavá
Zobrazit všechny články o obci Libavá
Ve dnech 16. až 18. srpna se uskuteční Den Brna, který každoročně připomíná výročí úspěšné obrany města Brna proti Švédům v průběhu třicetileté války. Návštěvníci se mohou těšit na dobývání hradu Špilberku, vojenská ležení v centru města, jarmark nebo prohlídky brněnského podzemí s komponovanými scénkami.
Drobounká blondýnka natahuje dlouhé černé gumáky a vklouzává do nádrže. Za chvíli drží v rukou nádherný bílý květ největšího leknínu světa, Viktorie královské. Jana Pajerová se s Viktorkou kamarádí už přes patnáct let. Obě můžete v těchto dnech vidět v tropickém skleníku Flory Olomouc.
Do hor se dá v létě šikovně uniknout před nepříjemnými vedry. Slunci jsou tu výletníci sice o něco blíž, ale horský vzduch jeho paprsky efektivně obrušuje. Výsledkem je ideální klima pro letní procházku. Vyrazme třeba do Krkonoš.
Nadsázkou je údaj mezi mosty, vzdálenost města od Vltavy je poněkud větší, ale jak Žďákovský, svého času největší mostní oblouk na světě, tak lanový v Podolsku stojí za návštěvu. Což teprve architektonický klenot jižních Čech – premonstrátský klášter v Milevsku s bazilikou Navštívení Panny Marie.
Při letních cestách po jižní Moravě nevynechejte Vlčnov na Uherskohradišťsku. Obec, kterou proslavila hlavně Jízda králů, ukrývá jeden unikát – Muzeum lidových pálenic, jediné v České republice.
Lipenská střešní zahrada letos oslaví 150 let od svého založení. Logicky se tak tedy stala hlavním tématem aktuální turistické sezóny. Najdete ji v areálu zámku v Lipníku nad Bečvou, několik minut chůze od centra a dostanete se na ni buď ze zámeckého salónku, anebo schodištěm z krásně udržovaného parku.
Prázdniny nekompromisně uřízly první týden ze své druhé poloviny, ale letní radovánky se ani zdaleka ke konci neblíží. Blížící se víkend zve třeba do krňovického skanzenu na ukázky řemesel nebo na kočárkyádu v areálu hradu Starý Jičín.
Počasí aktuálně odpovídá probíhajícímu ročnímu období, a tak nestojí nic v cestě tomu, abyste o víkendu vyrazili třeba na některou z plánovaných poutí nebo rozhýbali z kancelářských židlí ztuhlá těla na hudebním festivalu. Jestli fandíte spíše poklidnější zábavě, osloví vás možná exkluzivní výstava skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, jeden z kolonádních koncertů v Karlových Varech nebo pozorování hvězd na Jizerce.
Dvě nová návštěvnická centra se zoologickým zaměřením začne letos stavět v Kvildě na Prachaticku a v Srní na Klatovsku šumavský národní park. Rozšíří tak místa, kde se mohou návštěvníci blíže seznámit se životem vybraných zvířecích obyvatel Šumavy. Park má připraveno celkem na 80 projektů v hodnotě přes 600 miliónů korun. Většina z nich je zaměřena na návštěvníky a zvýšení atraktivity parku.
V ústecké zoologické zahradě to žije. Nedávno tady přišla na svět další dvě mláďata zebry Hartmannové. Třetí, které se narodilo v červnu, už je k vidění ve výběhu. V rámci Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií chová ústecká zoo největší stádo těchto zvířat. Má jich celkem třináct - z toho deset dospělých a tři mláďata.
Trasa z Petřína na Pražský hrad je jedna z nejromantičtějších v metropoli, zejména pokud si ji projdete po setmění, kdy na vás dýchne atmosféra tajemné až mystické Prahy.
Ať už jste vášnivým cyklistou jezdícím na kole za každého počasí, nebo jen tím rekreačním, tip na skvělý tuzemský výlet vám jistě zapadne do prázdninového harmonogramu. Pokud jste ještě nezavítali do končin lázní Luhačovice, protkaných cyklotrasami různých náročností, jistě vás poznávání zdejší krajiny zaujme. Projížďka se dá v létě kombinovat s koupáním v Luhačovické přehradě.
Na Mezní Louce na Děčínsku mají cykloturisté k dispozici novou úschovnu jízdních kol, zřídila ji správa národního parku České Švýcarsko. Turisté odsud často míří na Pravčickou bránu nebo do soutěsek Kamenice, kam cyklisté na kolech nesmějí.
Pokud se nacházíte v Pardubickém kraji a uděláte si zastávku v Litomyšli, pak byste měli zamířit i na zámek Nové Hrady, který je od rodiště skladatele Bedřicha Smetany kousek. Čeká tam na vás ucelený rokokový areál se spoustou zajímavých scenérií a expozic.
Založení muzea v Domažlicích se datuje k roku 1883, o Velikonocích 1931 se přesunulo do nyní užívaných prostor Chodského hradu. Od roku 1992 probíhala rozsáhlá rekonstrukce, při níž v roce 1995, krátce před jejím dokončením, vypukl noční požár, kvůli němuž bylo poškozeno na 130 vystavovaných předmětů.