Novinky.cz v obci Libavá
Zobrazit všechny články o obci Libavá
Cestu od zkamenělin mořských a jezerních plžů z období druhohorní křídy po hnízdiště sokolů otevřeli minulý pátek ochranáři v Teplických skalách na Náchodsku.
Závěr prvního květnového týdne se ponese v mnohých krajích ve znamení sportu — v Praze se poběží maraton, v jihočeském a olomouckém kraji se pojedou závody na kole. Na své si však přijdou i milovníci jídla či dobrého pití.
V Přerově se na konci května otevře nová naučná stezka mapující stopy vojáků prusko-rakouské války, kteří v létě roku 1866 prošli územím Čech a Moravy. Trasa bude dlouhá 7,5 kilometru a povede od městského hřbitova v Přerově ke hřbitovu v Rokytnici.
Nejvýše leží Kašperk (886 metrů nadmořských), kdysi královský hrad střežící zlatonosné doly a obchodní stezky. Zdálky se jeví býti kamenným korábem na vlnách smaragdového lesa. Nesl jméno císařovo, Karlsberk, později počeštěno v nynější podobu.
Telč požádala o evropskou dotaci na stavbu cyklostezky v Lipkách, jejíž povrch bude vhodný i pro in-line bruslení. Jde o první cyklostezku ve městě, měřit bude čtyři kilometry. Na projekt za 15 miliónů korun se radnice uchází o peníze v evropském programu IROP. Pokud uspěje, uskuteční stavbu v příštím roce.
Malý důlek v kameni, v němž voda nikdy nevysychá. Kámen je silným energetickým místem, jakých je na Šumavě mnoho. Ten strašínský je mimořádně silný, alespoň pověst to tvrdí. A dobíjet se sem chodí lidé zeširoka daleka. Strašín leží nedaleko Kašperských Hor, pod bájemi opředeným Javorníkem.
Ojedinělé znamená jedinečné, jiné takové u nás nemáme. Bylinné lázně jsem vyzkoušel v Rakousku i v Bavorsku. Je tam krásně, leč přece jen daleko, a i cenové relace jsou trochu vyšší, někde více než trochu. Kašperskohorské jsou dostupné geograficky i finančně.
Ve východních Krkonoších začala včera spuštěním lanovky ze Špindlerova Mlýna na Medvědín letní turistická sezóna. V následujících dnech se po pravidelné jarní odstávce a údržbě rozjedou i další lanovky.
Podzemí v Ústí nad Labem se otevírá v nové sezóně turistům. Procházka po bývalém protileteckém a později protiatomovém krytu se prodlužuje o nově zpřístupněnou štolu, vznikl i prostor pro vinaře. Muzeum civilní obrany pod ústeckým zámečkem Větruše nabízí také brannou výchovu pro školáky.
Víkend nabitý tematickými akcemi, takový vás čeká konec toho týdne. V sobotu pálení čarodějnic, v neděli první máj. Ať už se zaměříte na oslavu lásky více romanticky, nebo sportovně, nezapomeňte na tradiční polibek pod rozkvetlou třešní.
Poslední dubnová sobota bude patřit příznivcům akce Na kole vinohrady Uherskohradišťska. Slovácké stezky se symbolicky otevřou na šesti trasách pro vyznavače kol a dvou trasách pro pěší turisty.
V Hejnicích chtějí vybudovat stezku, která povede od baziliky Navštívení Panny Marie na nedalekou vyhlídku Na Chatkách. Vyhlídka na vrcholu kopce, kterou loni upravili místní dobrovolníci, nabízí pohled na Hejnice a jejich kostel a na severní svahy Jizerských hor. Cílem projektu je obnovit vyhlídku a také lesní divadlo, což by podle starosty Jaroslava Demčáka mohlo pomoci oživit město a přilákat turisty.
Na Oskara aspirující film Je třeba zabít Sekala nebyl jediný, který se ve Varvažově točil. Paradoxem však je, že v uvedeném filmu tato jihočeská ves simulovala předlohovou vesnici Lakotice na Hané, kde se v roce 1943 odehrává děj tohoto dramatického příběhu z autorského brku Jiřího Křižana.
Při dolní toku Jizery narazíte na tři ruiny hradů, dvě z nich jsou pro oko turistovo výtečnou pamětihodností, i třetí stojí za zaznamenání. Na dohled od renesančního zámku v Benátkách nad Jizerou, sídlu znamenitého astrologa Tycha Brahe (zemřel roku 1601), mylně psaného jako de Brahe, leží Dražice.
Dnešní návštěvník Frýdlantska asi netuší, že pokud by je navštívil v polovině 19. století, přijel by do pulsujícího místa Rakouska-Uherska patřícího k nejprůmyslovějším částem země; kdyby Frýdlant v Čechách navštívil dokonce ještě o staletí dříve, nalezl by město významnější než nedaleký Liberec.