Novinky.cz v obci Lešná

Zobrazit všechny články o obci Lešná

Špilberk zve návštěvníky do podzemního labyrintu

Muzeum města Brna zve milovníky historie na prohlídku nového prohlídkového okruhu, kterým je tajemný podzemní labyrint chodeb pod hradem Špilberkem. Sloužil obráncům města v roce 1645 při obléhání Švédy. Obráncům moravské metropole se je podařilo odrazit. Chodby se ukrývají pod jihozápadním bastionem, což je mohutný výběžek hradeb.

Chebský Pachelbelův dům přibližuje život a vraždu císařského vojevůdce Albrechta z Valdštejna

Ještě před nedávnem bych rozhodně do Chebu nikoho nezval. Ale ta doba je pryč, Chebsko se začalo proměňovat a město má rozhodně co nabídnout. Táhnou památky, jako jsou Špalíček, Pachelbelův dům, románská falc i kostely. Ale třeba i domovní výklenky osazené různými plastikami.

Tři bohyně v Troji. Tajemné menhiry vztyčil autor slovinské vlajky

Nad pražskou zoologickou zahradou, na kopci zvaném Palírka (247 m n. M.), se na mýtině tyčí tři magické kameny nesoucí název Tři bohyně. Kde se tu vzaly a jaké je jejich kouzlo?

Na Vítkově Hrádku myslí na návštěvníky

Na Vítkův Hrádek v Přední Výtoni, který se tyčí nad vodní nádrží Lipno, ročně vyráží desetitisíce turistů, kteří obdivují díky vysoké nadmořské výšce i výhledy na Alpy. Nyní tam však probíhají opravy. Město Přední Výtoň tam buduje zázemí jako sprchy a záchody a Spolek přátel Vítkova Hrádku dokončuje palisády.

Brandýský zámek měli rádi králové i císaři

Dvojměstí Brandýs nad Labem-Stará Boleslav je doslova našlapáno památkami. Jednou z nich, trochu opomíjenou, je brandýský zámek, který vznikl v 16. století renesanční přestavbou z gotického hradu. Vzhledem k blízkosti Prahy a rozsáhlým loveckým revírům, hlavně vysoké, si ho oblíbili Habsburkové.

Borotín, jeden z nejmalebnějších hradů, rozebrali na stavební materiál

Téměř nečitelná deska na hradní zdi zvěstuje, že holé návrší mezi dvěma rybníky na Táborsku navštívil Karel Hynek Mácha. Stojí tu rozvaliny Borotína, spíše tedy to, co z mohutné pevnosti zůstalo. Mácha jezdil do nedalekých Měšetic, odkud pocházel jeho otec. Hradní torzo se vypíná nad Starozámeckým rybníkem.

Restaurátoři se představí na hradě ve Šternberku

Ti, kdo se chtějí dozvědět něco o tom, jak se renovuje historický hradní mobiliář, si přijdou na své v sobotu na hradě ve Šternberku. Chystají tu komentované prohlídky s restaurátory.

Na Toulavu zvou stezky i památky

Na výlet po památkách i stezkách láká i na podzim turistická oblast Toulava, která se rozkládá na půli cesty mezi Šumavou a Prahou. Vyhlášené jsou stezky podél a poblíž Lužnice nebo památky v Táboře, Milevsku či v Bechyni. Podzimní příroda je plná barev a zve na louky i do hlubokých lesů.

Hrad Svojanov oslavil tříjedničkové výročí

Nekulaté, přesto magické výročí tento víkend oslavil hrad Svojanov na Svitavsku. Právě před 111 lety jej totiž od Antonína Františka Haasche zakoupilo královské věnné město Polička.

Místo vinobraní budou ve Znojmě Vinařské t(r)ipy

Když Znojemští vloni chystali Vinařské t (r)ipy, nepředpokládali, že vytvořili akci pro více sezon. Program, který nabídne putování za vínem a burčákem přímo k vinařům, měl vloni vyplnit díru po zrušeném Znojemském historickém vinobraní. Jenže to nebude ani letos. Proto přijde znovu na řadu alternativní nabídka.

Krkonošská smrková rodina je nejvýše rostoucím stromem v Česku

Nejvýše rostoucím stromem v Česku je smrk ztepilý. Má podobu těsného shluku kmínků pravděpodobně pocházejících z jednoho společného jedince.

Dřevěné hračky z Krušných hor potěší malé i velké

V Oblastním muzeu a galerii v Mostě je otevřena výstava Hračkářský průmysl v Krušnohoří – dvě země – dvě cesty. Expozice mapuje vývoj hračkářství na české i saské straně hranice Krušných hor od jeho počátku až do současnosti s důrazem na vývoj v poválečném období, kdy krušnohorská dřevěná hračka dobývala svět.

Sídlo Záviše z Falkenštejna, hrad Svojanov, postihla „epidemie“ zaživa zazděných

Žen i dětí zazděných převážně zaživa je na našich hradech pěkná řádka. Kosti nebožáků byly nalezeny například na Lipnici, kde nechal svou ženu Kateřinu pro nevěru zazdít Čeněk z Vartemberka, nejvyšší purkrabí Českého království.

Krkonošský betonový obr má jméno Tvrz Stachelberg

Obrana Libavského sedla u Žacléře před nástupem německé branné moci byla posláním výstavby největší prvorepublikové dělostřelecké tvrze. Zároveň se jednalo i o jednu z největších světových tvrzí. Jde o poslední pevnost budovanou na čáře mezi Krkonošemi a Odrou.

Z Německa po hřebenovce pohodlně na nejvyšší vrchol Šumavy

Kdo chce zdolat nejvyšší vrchol české části Šumavy, nemusí být zvlášť zdatný turista. Pokud se na Plechý (1379 m n. M.) vypravíte z německé strany, kam lze až do nadmořské výšky 1200 metrů vyjet autem, čeká vás pohodlná hřebenovka s krásnými výhledy, které za příznivých podmínek sahají až k Alpám.