Novinky.cz v obci Kryštofovo Údolí
Zobrazit všechny články o obci Kryštofovo Údolí
Víkend přinese hudební vystoupení fanouškům šansonu, swingu i jazzu. Kdo lační po senzacích a zajímavostech, ocení možná expozici Katastrofy lidského těla. Milovníci adrenalinu si zase užijí bobovací závod v Karolince.
Památky, které v zimním období podřimovaly se zavřenými branami, se pomalu probouzejí k životu. Naopak ty, které byly návštěvníkům otevřené, chystají poslední zimní prohlídky před začátkem jara. Kromě toho láká konec týdne ke sportu a hrám.
Mnoho návštěvníků se na výstavě Krkonošského muzea v Jilemnici přesvědčilo, že už v dávné minulosti existovaly stroje, které dokázaly hrát na hudební nástroje. Široký výběr různých typů bude představen do neděle 15. března.
Odvěkou touhu lidstva shlížet na zem z ptačí výšky dnes (bez rizika Ikarova pádu) snadno naplňují po vlasti četně rozeseté vyhlídkové věže. Některé jsou historickými stavbami, mnohé jiným účelům - vesměs telekomunikaci - sloužící technická zařízení.
Rekordní návštěvnost výstavy kamélií očekávají na zámku v Rájci nad Svitavou. Od jejího zahájení, tj. Od pátku 6. března ji navštívilo již pět tisíc návštěvníků. Pro srovnání - v loňském roce byla návštěvnost za celou dobu výstavy necelých šest tisíc lidí.
Unikátní výstavu hromadných nálezů cenných předmětů na území historického Chebska připravilo muzeum v Chebu. Poprvé bude k vidění i nález hallských feniků, které v roce 2013 objevila amatérská hledačka v Opatově u Lubů. Výstava potrvá do 14. června, poté poputuje do Německa, jak uvedl kurátor výstavy a archeolog chebského muzea Michal Beránek.
Před dvěma sty lety nebyl Karlštejn, nejznámější český hrad, v dobré kondici. Jak vypadal původně, se neví, nejstarší kresby pocházejí z roku 1720. Založen byl roku 1348, dokončen 1365. Císař a král Karel IV. Ho nechal zbudovat jako trezor korunovačních klenotů a ostatků svatých.
Relikviář svatého Maura, jedna z našich nejvzácnějších uměleckých památek, se po zápůjčce na mimořádně úspěšnou výstavu Hrady a zámky objevované a opěvované opět z Prahy vrátí do Bečova nad Teplou, kde byl před 30 lety znovuobjeven. Relikviáři bude věnována velká část letošní sezóny.
Národní muzeum připravilo přírodovědné procházky po Praze. První exkurze nabídne už tuto neděli účastníkům seznámení s vodním ptactvem na Vltavě. V dubnu vyrazí za geologickými zajímavostmi na Barrandov, v květnu do Prokopského údolí za rostlinami vápencových stepí. Informovala o tom Tereza Petáková z oddělení vnějších vztahů muzea.
Přijměte pozvání na celodenní výlet údolím Zákolanského potoka na Kladensku. I v brzkém předjaří spatříte nejen spící zříceninu hradu Okoř, nýbrž i Flintstoneovo občerstvení a nejstarší dochované stavení v České republice.
Některé kulturní památky mají otevřeno i v zimě, například Sychrov, Rožmberk, ostatní zahájí sezónu za několik týdnů. Národní památkový ústav ve spolupráci s kastelány připravili řadu nových akcí, které mají přilákat návštěvníky.
Čeká vás víkend plný svižného tance, zimních sportů, tajemných výprav do minulosti a také inspirativních kulturních podnětů. Dámy potěší také módní program v Otrokovicích či Ostravě.
Milovníci zimy a s ní spojených sportů si ještě tento víkend užijí své hobby do sytosti například na Lipně, ve Velkých Kralovicích nebo Hradci Králové. Ve svém živlu budou také příznivci masek a karnevalů.
Zámek Žleby na Kutnohorsku se připravuje na novou návštěvnickou sezónu, která začne o Velikonocích. Pracovnice zámku už leští nápojové sklo v expozicích a čistí lavice v kapli. Rušno je i v zámeckém parku, kde začala rozsáhlá obnova. Dělníci kácejí některé stromy a likvidují náletové porosty.
Některé památky v Pardubickém kraji zahajují návštěvnickou sezónu dříve. Už v sobotu otevřel bránu turistům hrad Svojanov na Svitavsku. Pro letošek chystá i několik novinek. V příštích týdnech otevřou své brány i další památky.