Novinky.cz v pohoří Krušné hory
Zobrazit všechny články o pohoří Krušné hory
Doba masopustu je v plném proudu. Tradiční české zvyklosti se můžete zúčastnit třeba v Roztokách u Prahy nebo v Ostravě, o historii masopustu se dozvíte v Hradci Králové. Víkend nabízí také několik pohádkových představení, třeba Malého prince, Zlatovlásku nebo o kocouru Mikešovi.
Ucelenou sbírku asi 170 exponátů souvisejících se značkou Jawa včetně modelu zvaného Rumpál z roku 1929 nabízí muzeum motocyklů v Rabakově na Mladoboleslavsku. Ročně se sem přijede podívat několik tisíc nadšenců. V letošním roce plánuje majitel muzea Martin Miclík rekonstrukci jedné z výstavních částí.
Ústecká Větruše vypadá zdálky jako romantický zámeček. Na výšině, která se nazývala na počest císaře Ferdinanda I. Dobrotivého Ferdinandovou nad soutokem Bíliny s Labem stojí rozhledna s restaurací od rohu 1897. Otevřeli ji ten rok 17. října. Je dominantou města, ale málem o ni Ústečáci přišli.
Zimní noční les je plný tajemna a zvuků. Děti spolu s dospělými ho mohou na krkonošské stezce v Janských Lázních nyní prozkoumávat každou středu po boku zkušeného průvodce.
Provoněné právě kvetoucími kaméliemi jsou skleníky zámku v Rájci na Blanensku, kde tým zahradníků pečuje již přes čtyřicet let o jednu z největších kolekcí těchto rostlin ve střední Evropě. Za tu dobu vyšlechtili 250 nových druhů kamélií.
Před více než sedmi sty lety se začal odvíjet příběh, který významně ovlivnil další politické dění v českém království. Významnou roli v něm sehrálo město Nymburk.
Kostel svatého Jana Křtitele se hřbitovem leží na malém návrší nad obcí. Ta se nachází pár kilometrů od romantické zříceniny hradu Okoř, častého to výletního cíle. V Noutonicích žádnou pamětihodnost nenajdete, přesto o hřbitově jdou pověsti o výskytu duchů, o podivných zvucích, o hrůze…
Obce na Slovácku dokončují další nové cyklostezky. Tento týden zahájil provoz první modernizovaný úsek v jižní části Baťova kanálu. Další kilometry přibudou v lese mezi Bzencem a Hodonínem.
Český Krumlov je znám především hradozámkem, druhým největším objektem toho druhu v České republice. Hrad založili ve 13. století Vítkovci, nejvíce ho proslavili Rožmberkové, jichž bylo město rodovým sídlem. Kvůli dluhům musel Petr Vok hrad prodat Eggenbergům, poté tu zakotvili Schwarzenbergové.
Doba maškarních a masopustu je v plném proudu. Vyrazte s dětmi třeba na vodnický rej do Vodního domu v Hulicích nebo na masopust do Kadaně. Nebudete ochuzeni o soutěže ani dobré jídlo. Koná se také řada tvořivých dílen, na kterých se budete vystřihovat, malovat či kreslit.
Aktivní program, gastronomické akce i výstavy. Druhý únorový víkend nabídne vyžití snad všem bez ohledu na preference. Sportovci mohou vyrazit na lyžařské závody na Lipno, do Jizerek nebo Krkonoš. Jedlíci si na své přijdou při zabijačce v Plzni nebo Čokoládovém festivalu v Teplicích.
Metropole je obklopena řadou zámečků a tvrzí, některé jsou v havarijním stavu. Jiné zkáze unikly a slouží jako soukromé objekty, školy, nebo je využívají státní instituce coby muzejní objekty. Taková je i bývalá vodní tvrz v Roztokách u Prahy.
Sněhové podmínky jsou na českých horách velmi uspokojivé, proto se o víkendu koná několik závodů. Na běžkařský maraton můžete vyrazit do Orlických hor, na víceméně odpočinkovou trasu zase do Mariánských Lázní. Ochuzeni nebudou ani turisté, kteří se mohou vypravit za ledopády v Českém Švýcarsku. A ti, co holdují alkoholu, mohou navštívit vinné sklípky na Moravě.
I v zimě je možné si udělat výlet za atraktivními památkami. Například do Českého Brodu, kde v bývalé radnici, původně gotické, přestavěné v 18. století renesančně, dnes sídlu Turistického informačního centra, sestoupíte po několika schodech zpět do historie.
Nejen zrcadlové bludiště, ale nově i dveřní labyrint bude od letošního dubna k prohlédnutí v památkově chráněné Rychtě v Úvalnu u Krnova na Bruntálsku.