Novinky.cz v pohoří Krušné hory
Zobrazit všechny články o pohoří Krušné hory
Řeč samozřejmě není o vodní šelmě, ale o řece, jejíž tok můžete projít celý od „pramene” k „ústí” bez extrémní námahy během příjemné procházky. Vydra totiž měří na délku 23 kilometrů (včetně zdrojnic až po soutok s Křemelnou) a po celou dobu krásami nešetří, stejně jako její okolí.
Oním panským sídlem je lovecký zámeček Kladská, dnes hotel alpského stylu, Tajga je součástí národní přírodní rezervace Kladské rašeliny, pach sirovodíku prozrazuje přírodní rezervaci, dle nevábného odéru pojmenované Smraďoch.
Po částečném otevření vojenského výcvikového prostoru Brdy v roce 2016 se staly Padrťské rybníky jednou z nejnavštěvovanějších lokalit.
V těchto dnech je možné pozorovat nádhernou proměnu šumavské přírody. Příprava na zimu je v plném proudu.
Nejsou vysoké, jen málokterý vrchol se blíží k osmi stům metrů nadmořské výšky, ale půvabů mají přemnoho. Lužické hory, na saské straně známé jako Zittauer Gebirge, Žitavské hory, jsou jednou z nejkrásnějších lokalit na našem území.
Nedaleko Sušice, v sousedství hradu Rabí se nachází obec Nezamyslice, která se může pochlubit opravdovým skvostem – kostelem Nanebevzetí Panny Marie.
Tím je šál, kterým uškrtili pravděpodobně Vikingové Gommon a Tuna, prezentováno i Kvaň a Tmaň, kněžnu Ludmilu, babičku svatého Václava. Muži přišli z Kyjeva do Čech za obchodem. Vražda na hradišti Tetín se stala v září 921. Ludmila tu pobývala na knížecím dvorci, na vdovském sídle.
Jak známo, Berounka nemá svůj jedinečný pramen, ale vzniká v Plzni soutokem Mže s Radbuzou, přičemž ale současně přispívají i další dvě zdrojnice, a to do Radbuzy se vlévající Úhlava a kousek pod hlavním soutokem ústící Úslava.
Levnější ubytování i slevy na vstupné do zámků či muzeí mohou stále využívat turisté, kteří přijedou v podzimních měsících na jih Čech. Projekt s názvem Léto v jižních Čechách, který kraj zavedl na jaře a jehož cílem bylo zmírnění dopadů koronavirové pandemie na cestovní ruch, tak pokračuje.
Mohutné kužely Českého středohoří solitérně trčící v severozápadní oblasti republiky jsou výjimečnou přírodní podívanou. Nade všemi ční Milešovka, ale rozhodně zaujme i Házmburk se zříceninou gotického hradu. Svým položením na vrcholu kopce připomíná Bezděz.
V Ústí nad Labem vznikla další nová vyhlídka mezi Krásným Březnem a Neštěmicemi nedaleko Labe. Vybudována byla díky takzvanému participativnímu rozpočtu města, tedy o ní rozhodovali obyvatelé.
Ojedinělé území Barrandienu se stalo národním geoparkem. Ten zahrnuje oblast kolem Prahy, Berounsko, Brdy, část Rakovnicka a Plzeňska.
Stylově čistý klasicistní zámek Kozel, stojící pár kilometrů od Plzně, nedaleko obce Šťáhlavy, je umístěn na svahu pod lesem a je obklopen krajinářským parkem. Díky tomu je přirozeně včleněn do okolí. Jeho architektura i interiéry reprezentují mimořádný komplex rokoka a empíru, navíc prohlídka je plně bezbariérová a nezapomíná se ani na nevidomé.
Z unikátních podzemních vodojemů v Brně, jejichž část byla poprvé zpřístupněna převážně odborné veřejnosti, se stal doslova návštěvnický hit. A to především díky fotografiím a videu atrakce na internetu, na skutečnou prohlídku vybranými návštěvníky se pak stály fronty.
Dva východočeské zámky, Litomyšl, památka UNESCO, a Náchod představí v nadcházející sezoně nové prohlídkové okruhy.