Novinky.cz v obci Křtiny

Zobrazit všechny články o obci Křtiny

Drobní vinaři Slovácka jdou do služby. Vždy někdo otevře a nalije

Čím dál více se drobní vinaři na Slovácku sdružují do spolků, aby v hlavní turistické sezoně návštěvníci v jejich obci našli plný pohárek. Službu letních otevřených sklepů si dělí mezi sebe a zaručují turistovi, že koštovat víno bude přímo s tím, kdo ho vyrábí.

Na zámek Chudenice se vrátil Humprecht Czernin

Na Starý czerninský zámek do Chudenic se vrátil Humprecht Jan hrabě Czernin z Chudenic. Jeho portrét nyní zdobí velkou zámeckou jídelnu.

U lyského kostela spatříte v galerii barokních soch i dílo Matyáše Bernarda Brauna

Lysá nad Labem je místem, které se může pochlubit ojedinělými soubory barokních soch. Ne nadarmo se jí přezdívá Barokní perla Polabí.

Kam o víkendu s dětmi: Vydejte se do minulosti, vyzkoušejte si řemesla

O víkendu se budete s dětmi moci vydat na cestu do historie. V Kutné Hoře se koná středověká slavnost, při níž se setkáte s králem, rytíři, ale i kejklíři. Ještě hlouběji do minulosti se můžete ponořit v Praze, kde se vám představí staří Římané. Konají se také oslavy spojené s Mezinárodním dnem žiraf nebo řada řemeslných jarmarků.

CHKO Jeseníky slaví padesátiny, roky bojuje s kůrovcem

Chráněná krajinná oblast Jeseníky, která zahrnuje nejvyšší moravské pohoří, je z 80 procent pokryta lesy, převážně druhotnými smrčinami nebo bučinami se zbytky přírodních lesů. V posledních letech se ale musela správa CHKO potýkat s kůrovcovou kalamitou, nejvíce v národní přírodní rezervaci Rejvíz či v suchem oslabených smrkových lesích na úbočí Jeseníků. CHKO byla vyhlášena před půlstoletím, 19. června 1969.

Trhací mapa provede turisty po krkonošské železnici

Krkonošskou železnici z Martinic do Rokytnice nad Jizerou přiblíží interaktivní průvodce. Turistům pomůže v orientaci na dvacet kilometrů dlouhé trati z roku 1899 trhací mapa s popisem nejzajímavějších míst, kudy regionální lokálka projíždí.

Naučná stezka k oderské štole informuje o okolní krajině

Otevření bývalých břidlicových dolů, které se stanou novou turistickou atrakcí Oderských vrchů, se blíží. Město Odry získalo již z několika zdrojů dotace na zprovoznění opuštěných štol.

Nový Herštejn sloužil jako základna pro loupeživé nájezdy do Bavor

Doslova zabukovaná je velmi rozsáhlá zřícenina Nového Herštejna, kdysi významné protibavorské pevnosti. Leží na kopci s nádhernými bučinami nedaleko Kdyně. Hradní kopec vyhlásili od roku 1933 přírodní rezervací, kde roste mnoho vzácných rostlin a leze a poletuje mnoho roztodivného hmyzu.

Středověký den na zámku Chudenice otevře nový prohlídkový okruh a zámecké sklepy s mučírnou

Rytířské turnaje o sličné panny, řinčení zbraní a povídání o životě ve středověku na tvrzích. To čeká v sobotu 15. června návštěvníky Starého czernínského zámku v Chudenicích, kde během Středověkého dne otevřou veřejnosti poprvé zámecké sklepy s expozicí útrpného práva a nový prohlídkový okruh Tvrz.

Zámek Častolovice se proměnil v růžové království

Ke každému zámku neodmyslitelně patří park, který bývá stejně jako zámek chloubou majitelů a vyhledávaným cílem návštěvníků. Ne jinak je tomu v případě zámku v Častolovicích, renesanční perly pod Orlickými horami.

Větrný mlýn u Bílovce se opět otevírá veřejnosti

Již v sobotu 15. června odstartují komentované prohlídky větrného mlýnu německého typu v Nových Dvorech u Bílovce. Ty povede mlynář, a to každou první a třetí sobotu v měsíci v časech od 14 a od 15.30 hodin.

CNN doporučuje návštěvu kostnice v Sedlci u Kutné Hory

Americká zpravodajská stanice CNN ve své cestovatelské sekci láká k návštěvě kostnice v Sedlci u Kutné Hory. Případné zájemce ale varuje, že kvůli výzdobě z desítek tisíc lidských ostatků není prohlídka vhodná pro citlivé povahy.

Mokré město Kdyně mělo první textilní manufakturu v Čechách

Malé město bylo založeno jako příslušenství hradu Rýzmberka, z něhož se zachovaly ruina a věž sloužící jako vyhlídková. Kdyně mívala i jmenný tvar Kdin, Kdina - a znamenalo to mokré, vlhké místo. Vláhy tu zřejmě bývalo dost. Lilo a bouřilo tu i na úvod tohoto týdne. Lesy jsou tu houbové, mohly by začít růst.

Na zámku ve Vlašimi je údajně ukryt stavovský poklad protihabsburských vzbouřenců

Ostrovečtí z Kralovic drželi od roku 1588 vlašimské panství. Jan Ostrovec, jeden ze stavovských direktorů, odsouzený po Bílé hoře na doživotí, měl údajně ukrýt v rozestavěném renesančním zámku stavovský poklad. Nějaké peníze stavové mít museli. Lidem to po staletí nedalo spát, co když tu někde leží.

Janovice u Rýmařova patřící Harrachům jsou dalším zachráněným zámkem

Renesanční zámek Janovice u Rýmařova je objektem známým převážně jen místním. Patřil jednomu z nejznamenitějších rodů, Harrachům. Národní památkový úřad ho v minulých dnech převzal do péče, po obnově zde vznikne prohlídková trasa. Letos můžete navštívit výstavu věnovanou hrabatům z Harrachu.