Novinky.cz ve městě Kdyně
Zobrazit všechny články o městě Kdyně
Vánoční atmosféra zavládla s předstihem v prostorách zámku v Napajedlech. Po celý víkend se v historických sálech konala výstava květinových a interiérových aranžií. Návštěvníci se tak mohli inspirovat pro nadcházející období Vánoc. V sálech bylo prostřeno několik slavnostních tabulí.
Existenci nepatrné zříceniny na okraji Kunratického lesa mnozí Pražáci ani nezaznamenali. Snad jen ve spojitosti s populárním během Velká kunratická. Stoupák od Kunratického potoka znají sportovci již od roku 1934. Hrad přitom hrál v dějinách Prahy dost významnou roli. Zemřel tu panovník.
Malebná kopcovitá krajina, hluboké lesy, potůčky a překrásné stráně s pasoucím se dobytkem - to vše v sobě skýtá zastrčená a možná i trochu zapomenutá šumavská oblast kolem Strašína, která v minulosti okouzlila i Kelty.
Víte, kde se v Berouně nachází ojedinělý oltář, proč dostala Plzeňská brána barokní podobu nebo kde bylo v 18. století ukrýváno Palladium země české? Na tyto a další otázky jsme pro zájemce o návštěvu uvedeného středočeského města přichystali odpovědi.
Poslední příležitost k návštěvě výstavy Chráněná území Zlínského kraje se nabízí o víkendu. Stačí si naplánovat vycházku do velkého sálu zlínského zámku.
Příhraniční opevnění republiky je z velké části známé také proto, že jsou zde tvrze a těžké bunkry. Na pěchotní „řopíky“, což je označení pro pevnůstky vz. 37, narazíme mnohdy na zcela nečekaných místech, některé jsou přeměněné v muzea.
I když podzimní počasí nepřeje výletům, máme pro vás tipy na prodloužený víkend. Do pohádky se můžete ponořit na prohlídkách zámku Sychrov, Děčín nebo plzeňského Muzea strašidel. Výlet parní lokomotivou se pojede z Českých Budějovic do Českého Krumlova a zpět. V Táboře si připomenou události roku 1989, na Velehradu se budou koštovat vína v rámci Cisterciácké pečeti.
Historické sály zámku Napajedla zkrášlí v sobotu 19. a v neděli 20. listopadu moderní květinové aranžie a netradiční dekorace. Víkend interiérů a aranžií inspiruje návštěvníky především na nadcházející období Vánoc. Kromě netradičních prohlídek se uskuteční speciální workshopy aranžování či vaření.
Dojet na kole co nejdál na sever, kam až to v Evropě jde, to byl cíl dvouměsíční výpravy cyklocestovatele Martina Vítka. Po týdnech trpělivého šlapání dorazil až na mys Nordkapp, tisíc kilometrů za polárním kruhem. V úterý 29. listopadu přijede o své cestě přednášet do knihovny v Třebíči.
Už za tři týdny se Valašské Klobouky naplní krásnými lidovými tradicemi, starodávnými zvyky a řemesly, pestrými kulturními vystoupeními, skvělými valašskými specialitami a mikulášskými skupinami.
Sotva by někdo čekal, že Muzeum perníku bude jinde než v Pardubicích, ve městě, které je s perníkem spjato stejně jako Olomouc s tvarůžky, Znojmo s okurkami nebo Plzeň s pivem. Přesto to tak je. Muzeum perníku leží asi deset kilometrů severně od Pardubic, mezi obcí Ráby a gotickým hradem Kunětická hora.
Speciální prohlídky zaměřené na osudy zámku a jeho šlechtických obyvatel v průběhu 20. století připravil na dny od 17. do 20. listopadu zámek Loučeň.
Zámek Mníšek má otevřeno do 22. prosince. Tento týden je navíc připravený program pro velké i malé návštěvníky. Ve čtvrtek 17. listopadu mají děti prázdniny a mohou se bavit ve výtvarném ateliéru, na zážitkové prohlídce s názvem Loutková nebo na prohlídce 70 panenek.
Zcela mimořádně otevře Státní okresní archiv v Příbrami své brány veřejnosti také v den státního svátku 17. listopadu. Od 10 do 16 hodin tak budou mít návštěvníci možnost prohlédnout si v prostorách archivu výstavu Příběhy z Hrádku aneb Počátek zkázy staré Příbrami.
Již jedenáct století se tyčí nad Vltavou a po stejnou dobu je odtamtud prakticky nepřetržitě spravována země. Svými rozměry – 570 metrů délky a 130 metrů šířky – je Pražský hrad zapsán v Guinessově knize rekordů jako největší hradní komplex na světě.