Novinky.cz ve městě Kdyně
Zobrazit všechny články o městě Kdyně
Již tradičně připravilo turistické informační centrum města Brna pravidelné prázdninové prohlídky, v jejichž rámci se v červenci a srpnu každou sobotu v podvečer vydají milovníci tajemství Po stopách brněnských pověstí.
Na dostřel žaludu z Rumcajsovy bambitky se kousek od Jičína ukrývají v lese Prachovské skály. Pískovcové útvary jsou opravdu skryty v hloubi lesa, i přístup k nim je nenápadný. Nic nenasvědčuje tomu, že vstupujete do bizarního království soutěskového labyrintu s dvoustovkou skalních věží.
Zdá, že tento víkend bude ve znamení pohádek. Ať už ve městech, nebo v historických prostorách hradů. Děti se ale mohou těšit také na speciální program v ústecké zoo nebo na čáry a kouzla ve zdejším obchodním centru.
Do skupiny hradů kolem jihočeské Malše patří Velešín, Pořešín, Louzek, Sokolčí a tvrz Tichá. Žádný z nich není daleko od silnice, navíc jsou dobře dostupné i pro cyklisty a pěší turisty. Takže tip na výlet je to opravdu dobrý.
Téměř zapomenutými kouty české historie provází návštěvníky Zemská výstava s názvem Dávné stopy - Nové cesty. Nitky společné minulosti vytvořily pevný uzel mezi oblastí jižních Čech a Horního Rakouska, konkrétně mezi čtyřmi malebnými městy. Jejich samostatné expozice dávají dohromady jeden celek, kterým je soubor příběhů, jež by neměl pohřbít čas. Jak by vypadal třeba Český Krumlov, kdyby se dějiny vydaly jiným směrem?
Renesanční perla Osoblažska, zámek ve Slezských Rudolticích, kterému se v 18. století přezdívalo Slezské Versailles, v sobotu 1. června přivítal první turisty v nové sezóně.
Půvabnému zámku v Doudlebách nad Orlicí neodolal ani režisér Juraj Jakubisko, který tu točil scény pro svůj velkofilm Báthory. Mnoho krás zde nacházejí také "obyčejní" návštěvníci, pro které je připraveno pro letošní rok několik novinek. Patří k nim i nově vybudovaná Galerie výtvarného umění.
Stálou expozici středověkého umění si návštěvníci pražského kláštera svaté Anežky mohou opět prohlédnout. Od soboty je totiž klášter znovu v provozu poté, co byl kvůli nebezpečí povodní začátkem týdne uzavřen. Během víkendu se sem zájemci navíc podívají zdarma.
Filmový příběh Aloise Nebela, výpravčího ze stanice Bílý Potok, se díky své popularitě dočkal také zpracování do podoby aplikace pro mobilní telefony. Ta provází turisty po místech, která jsou s filmem či jeho komiksovou předlohou spojena.
Jako letadlová loď ční u Police nad Metují stolová hora. Ostaš jí říkají podle svatého Eustacha, Ostaše, kterému tu byla zasvěcena kaplička. Malé skalní město ukrývalo obyvatele z okolí v dobách, kdy krajem táhly loupeživé hordy. Skrývali se tu i čeští bratři, skalní labyrint působí tajemně.
Výstava nazvaná Moravští krajináři - žáci Julia Mařáka představuje od čtvrtka uvnitř zámku Holešov výtvory několika talentovaných umělců tvořících na přelomu 19. a 20. století. Jsou jimi Roman Havelka, Alois Kalvoda, Stanislav Lolek a zmíněný Julius Mařák. Zájemci budou moci výstavu navštívit až do konce září.
Státní okresní archív Zlín-Klečůvka připravil na neděli 9. června Den otevřených dveří. Program pro veřejnost je naplánován od 14.30 do 19 hodin a na své si přijdou všechny věkové kategorie návštěvníků. Loni zavítalo na zámek v Klečůvce, kde archív sídlí, přes 400 návštěvníků.
Odehrálo se to přesně tak. Úplně na úvod přišlo malé stádo ovcí o své teplé oblečení – a pak jako by jejich lehkost, nad níž si ovšem chvíli pobečely, přešla i na nás diváky. A jak jsme se tak stali lehčími, opravdu jsme mířili výš a výš, až se nám naskytl mimořádný pohled na nejvyšší z beskydských velikánů. Ale vezměme to po pořádku.
Festival Brno-město uprostřed Evropy pokračuje také druhý červnový víkend. Těšit se můžete na akce v přístavišti, výstavu parních vozidel v Olympii nebo Divadelní festival. Samostatnou akcí je Den otevřených dveří v brněnské spalovně.
Středověká černá kuchyně byla nedávno objevena na moravské tvrzi v Kurovicích. Patří pravděpodobně k nejstarším v regionu. Tvrz ale vábí k návštěvě z více důvodů.